stază bazinetală

14-10-2016
ioana antoanela
Nu este medic/terapeut
ioana antoanela
Bună ziua! Am făcut un echograf la rinichi deoarece de câteva săptămâni am o durere surdă și o jenă în dreptul rinichiului drept și mi s-a spus că am stază bazinetală, fără calculi. Același diagnostic l-am avut si la ultimul echo de anul trecut când dr nu s-a ingrijorat si a spus că probabil va dispărea de la sine, lucru care nu s-a intâmplat. Acum a spus că nu-și poate da seama de la ce poate fi această stază. Vă rog mult să-mi spuneti ce ar fi putut determina staza si ce ar trebui să fac. Menționez că acum 10 ani am fost operată la rinichiul stâng datorită unui sindrom de joncțiune datorat unei maltformații congenitale. Multumesc!
3 comentarii
0
20-10-2016, ora 07:14
Dr. Rosu Corina Mariana
Nefrologie, Bacau
Dr. Rosu Corina Mariana
Adresati-va unui urolog, care va aprecia oportunitatea unei urografii ;efectuati si un sumar de urina si o urocultura
0
20-10-2016, ora 12:42
ioana antoanela
Nu este medic/terapeut
ioana antoanela
Multumesc mult pentru răspuns!
0
03-11-2016, ora 19:34
ioana antoanela
Nu este medic/terapeut
ioana antoanela
Astăzi am efectuat o urografie la recomandarea medicului urolog iar diagnosticul este: sindrom de joncțiune. Ar putea exista o mică șansă să scap de operație?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Obiceiuri nocive pentru rinichi și cum îți poți proteja rinichii
  • Verificarea rinichilor - analize, teste și investigații (explicare rezultate rinichi)
  •