Stenoza canal vertebral?

12-07-2013
Ioanademi
Nu este medic/terapeut
Ioanademi
Buna seara

Va rog explicati-mi cum se poate ca 2 neurochirugi care m-au consultat sa citeasca RMN-ul diferit, unul nu vada nici o stenoza lombara si altul sa o vada, conform si interpretarii radiologului:

'Mici deborduri discale posterioare L4-S1 cu ingustari foraminale bilaterale, mai importanta pe dr. la L4-L5.
La nivel L4-L5 moderata ingustare a canalului vertebral lombar prin degenerescenta disco-vertebrala.'

Acea ingustare (stenoza) nu este ceva usor de observat pe un RMN?

Am dureri lombare care coboara in spate pe ambele picioare.

Multumesc
14 comentarii
0
13-07-2013, ora 11:47
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
o ingustare a canalului are importanta daca produce semne neurologice. daca nu produce semne neurologice semnificative poate fi fizic ingustat canalul fara a avea o semnificatie majora. poate ca unul dintre colegi s-a referit la faptul ca problema Dvs nu vine de la ingustarea minima a canalului si de acea nu are rost sa fiti catalogata cu o asemenea diagnoza.
in fine aici pare fi a avea o importanta mai mare ingustarea foraminelor la nivelul L4-5 (foraminele sunt "gauri" intre vertebre unde ies nervii care se duc in directia piciorului). cum aceasta "gaura" nu este suficient de larga, nervul care iese acolo este sub compresie continua, si probabil acesta cauzeaza durerea care iradieaza in picioare.
0
13-07-2013, ora 16:58
Ioanademi
Nu este medic/terapeut
Ioanademi
Multumesc foarte mult. Mi-ati dat o noua perspectiva de analizat

Nu am semne neurologice, dar durerile sunt foarte neplacute si practic constante


RMN-ul mai spune:

"Osteofitoza marginala anterioara, laterala si posterioara etajata, incipienta.
Hipertrofia articulatiilor interapofizare.
Deshidratarea inomogena a discurilor intervertebrale L3-S1, cu hipersemnale postero-marginale."


Daca nu abuzez va rog mai lamuriti-ma putin:



Daca neurochirurgii nu au mentionat ingustarea foraminelor, e posibil sa fie doar parerea eronata a radiologului?

Durerile bilaterale par sa fie un indiciu ca radiologul are dreptate? Al doilea neurochirurg a spus ca nu stie de ce am aceste dureri. Ce sa fac, sa mai consult un neurochirug?

Ingustarile foraminale sunt din cauza debordurilor discale posterioare L4-S1 ?

Oare ozonul ar ameliora sau este posibil sa agraveze? Credeti ca un medic in chirurgie generala cu competente ozonoterapie poate efectua fara nici un pericol pentru pacient ozonoterapia la nivelul coloanei vertebrale?

Multumesc din nou, scuze daca intreb prea multe.
0
13-07-2013, ora 22:36
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
trebuie sa intelegeti ca nu imaginea RMN-ului conteaza ci problemele neurologice cauzate de suferinta coloanei. un neurochirurg priceput poate sa dea seama din localizarea durerii daca imaginea RMN-ului coreleaza cu simptoamele Dvs.
eu nu cunosc nici radiologul si nici neurochirurgul, deci nu pot aprecia calitatile lor in interpretarea RMN-urilor.
durerea bilaterala care iradieaza in picioare este un semn neurologic, se numeste (daca este in partea posterioara) 'ischialgie' si arata o suferinta (compresie) a nervului respectiv.
herniile discale cauzeaza probleme in functie de directia in care ies. pot apasa maduva (cele centrale) sau pot apasa radacinile nervilor daca sunt laterale (sau ambele daca sunt destul de mari).
radiologul nu a scris ceva care ar fi interesant: daca debordul care ingusteaza foramina, are contact cu radacina sau nu? daca are contact cu radacina nervului atunci nervul este comprimat si cauzeaza durerea din picior.
durerea in sine este un lucru relativ, pana cand nu apar probleme mai mari (porbleme motorii sau de incontinenta) deobicei se trateaza conzervativ.
daobicei se favorizeaza kinetoterapia cu o analgezie suficienta si relaxante musculare. daca sunt semne ca nervul ar fi edematiat se poate administra si steroizi pentru a forta retragerea edemului.
daca ozonul ar avea un efect pozitiv nu pot sa va zic, probabil rau nu face
0
14-07-2013, ora 21:07
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Depinde ce intelegeti prin tratament cu ozon la nivelul coloanei vertebrale ! Se pot face simple infiltratii cu ozon in proximitatea zonei cu dureri la pretul de aproximativ 50 de lei, la aproape orice cabinet de ozonoterapie sau puteti opta pentru injectii cu ozon direct in discul intervertebral sub monitorizare radiologica care este deja o minioperatie si care se numeste discoliza percutana si are un pret de 500 de lei / sedinta ! Am abordat si eu tema ozonoterapiei in ultimul meu subiect, gasiti acolo niste descrieri ale metodei !

Mai nou am vazut pe internet un tratament nou cu rezultate spectaculoase dupa O singura injectie ( in muschiul lombar) cu etanercept (Enbrel) :

http://www.youtube.com/watch?v=vP6Nw1_OGIg
0
16-07-2013, ora 18:00
Ioanademi
Nu este medic/terapeut
Ioanademi
Adamantium, multumesc foarte mult. Apreciez foarte mult rabdarea si timpul alocat !
Am fost azi la al 3-lea neurochirug, care a zis ca nu e stenoza si nici hernie de disc. Pe RMN mi-a aratat discurile intunecate, care semnifica degenerarea. Si totusi durerea pe ambele picioare poate proveni de la un nerv inflamat, desi nu se vede pe RMN ca ar fi apasat de un disc.
A zis ca e discopatie (care este doar un termen generic, nu?)
Si am primit din nou tratament antiimflamator si relaxante musculare, pe care nu stiu daca o sa-l suport


Stevens, ieri am incercat infiltratiile cu ozon. A fost mai rau. Nici azi nu am revenit la nivelul de durere dinainte de infiltratii...
0
16-07-2013, ora 21:27
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Am inteles, imi pare rau pt ce simtiti, probabil ca acea injectie a iritat putin inflamatia din zona, luati si tabletele prescrise de medic ! Sa stiti ca nici infiltratiile clasice ( xilina + dexametazona ) nu aduc o ameliorare foarte mare, desi asa ar fi de asteptat ! Am vrut sa incerc si eu pt mama mea infiltratiile cu ozon insa in ultimul moment i-au descoperit o osteoporoza avansata si acum face ceva tratament pt asta !

Personal am propus amestecul clasic plus o mica parte de dimetilsulfoxid (dmso)- care este un antiinflamator, antibacterian, analgezic si potenteaza extraordinar efectul tuturor medicamentelor cu care este administrat !
0
16-07-2013, ora 22:11
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
sa lasam DMSO-ul din joc, au mai fost discutii pe forum pe aceasta tema, sa-l folositi daca vreti insa sa nu-l prezentati ca pe o substanta miraculoasa
0
16-07-2013, ora 23:15
Ioanademi
Nu este medic/terapeut
Ioanademi
De fapt diagnosticul ultimului neurochirurg a fost spondiloza- acelasi lucru cu degenerarea discurilor, nu?
Oare balneoterapia ar functiona?
0
17-07-2013, ora 16:41
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Impreuna cu tratamentul medicamentos sau infiltratiile clasice este bun statul in apa, in special cu un colac sub brate in asa fel incat coloana sa se detensioneze, sa se alungeasca usor ! Sau o fizioterapie pe un aparat de acest gen :

http://www.youtube.com/watch?v=h1NvJwWLCMk

De asemenea incercati acasa din pozitia intins pe burta ( pe covor nu in pat !) extensii usoare, adica ridicari scurte in coate cum face acest nene :

http://www.youtube.com/watch?feature=fvwpv=rdzgJeHYcnQNR=1

Domnu' doctor, am inteles ca ce propun eu nu e bine, desi ii intrevad un mare viitor acestei substante, insa ce spuneti de injectia cu Enbrel ca antiinflamator ?!
0
18-07-2013, ora 10:52
Ioanademi
Nu este medic/terapeut
Ioanademi
Multumesc, Stevens, pentru sfaturi. Problema e ca eu, ca dvs, sunt un neofit si normal pot gasi si am si gasit foarte multe informatii accesibile noua, fara a fi mai edificata. Dar apreciez f mult ca vreti sa ma ajutati

Intrebarea de mai sus se adresa d-lui doctor...
0
18-07-2013, ora 13:52
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Ei lasati, nu fiti asa modesta ! Sunt sigur ca va puteti vindeca cu ceea ce stiti deja !

Si eu astept un raspuns de la domnii doctori referitor la injectia cu Enbrel, chiar daca nu am formulat de prima data sub forma de intrebare !
0
16-04-2016, ora 10:16
Florin59
Nu este medic/terapeut
Florin59
injectia cu Enbrel,.oare nu ne poate da nici un medic ceva info despre acest tip de injectie ??? medicii americani sunt mai tari decat ai nostri ???? nu cred asta ??!!
0
18-04-2016, ora 12:34
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Acest produs se utilizeaza in tratamentul afectiunilor reumatologic-inflamatorii de tip auto-imun (poliartrita reumatoide etc).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
19-04-2016, ora 10:14
Florin59
Nu este medic/terapeut
Florin59
am inteles acum,.trebuia sa fie o explicatie !
va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratamentul chiropractic pentru durerile lombare asociat cu ameliorări neînsemnate
  • Tratament mai puțin invaziv - eficient pentru durerile lombare
  • Sfaturi pentru persoanele cu dureri lombare
  • Exerciţii recomandate pentru durerea lombară
  • Care este poziția corectă pentru a ridica o greutate?
  • Gestionarea durerilor lombare printr-o nouă abordare
  • O tehnică moleculară ar putea fi dezvoltată pentru a obține un diagnostic mai rapid pentru pacienții cu dureri de spate
  •