stenoza pulmonara

28-11-2008
mihaeladruiu@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
mihaeladruiu@yahoo.com
Sunt din vatra dornei si am nevoie de un raspuns legat de sanatatea copilului meu.Am o fetita de 6 ani, iar anul acesta, adica pe 26.11 2008 am fost la un consult medical, si i s-a decoperit un suflu sistolic de gr 2.Am fost la o clinica din cluj napoca pt a face un control mai amanuntit.In urma ex, ecocord s-a vazut la nivelul valvei pulmonare vmax 2, 6, gr max 29 mmHg, stenoza pulmonara, discontinuitate a SIA in zona mijlocie, posibil DSA tip 0S, SP larga.alte notari: AO ascendenta 17 mm; SIV 6mm, cu miscare normala; insuf.pulmonara grd. 1;, valva tricuspida grd 1;psVD 20mmHg;artera pulmonara dreapta TAPdilatat 18-19 mm.Sper ca se inteleg valorile.Intrebarea mea este :ce imi recomandati dv?
De la cluj mi s-a spus sa merg la control peste 3 luni la institutul inimii si sa o aiba in evidenta apoi medicii de acolo vor decide ce masuri vor lua.Precizez ca fetita nu a avut probleme de sanatate de nici un fel, face sport de la varsta de 4 ani-karate- de 3 ori pe saptamana o ora, merge la cometitii si foarte rar a spus"o inteapa inimioara" dar nu este anemica, in fiecare zi ia cate un cavit junior si are foarte multa energie.Medicul cardiolog de la Cluj a recomandat sa fac in continuare sport dar nu sa se oboseasca si sa ia magneziu B6.As vrea insa si parerea dv pt ca pana in februarie sunt destul de stresata MAI ALES CA IN MULTE CAZURI asemanatoare se rezolva doar chirurgical..Va multumesc
1 comentarii
0
28-11-2008, ora 16:04
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Buna ziua,

Eu personal va recomand sa mergeti unde v a fost recomandat si daca puteti sa ii cumparati fetitei dumneavoastra Magne B6 si ar trebui si Panangin (ambele sunt bune pt oboseala, in plus Panangin da forta inimii si de la caz la caz echilibreaza bataile inimii).

Aveti incredere in Dumnezeu si incercati sa ganditi pozitiv, daca nu stiti exact metodele de insuflare a gandirii pozitive, cititi una sau toate cartile de mai jos:

Puterea extraordinară a subconştientului tău - -------------*
The Secret - Secretul - -------------*
Catre culmile succeselor - formula fericirii - -------------*

Fetita dvs. se va face bine si va veti bucura de ea pana la adanci batraneti (suna ciudat sau nebunesc, dar puterea mintii este foarte mare. Nu intrati in panica pentru ca nu aveti de ce, nu faceti decat sa agravati situatia, TREBUIE sa fiti optimista.)

Multa sanatate si fericire!

(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.