sterilet scos dupa 7 ani

09-09-2008
viorinc
Nu este medic/terapeut
viorinc
Buna! as avea nevoie de un raspuns clar la problema mea. Am scos steriletul dupa 7 ani si 3 luni pe 27 august. Sunt fumatoare si nu sunt sanse reale sa ma las de tigari. Medicul mi-a recomandat sa merg la un cabinet de contraceptie si sa urmez vre-un an de zile cu anticonceptionale si abia apoi sa montez alt sterilet. Am inteles ca ptr anticonceptionale nu sunt recomandate tigarile. Am uitat sa spun ca in urma cu 8 ani am avut o mastoza chistica la ambii sani iar medicul de atunci mi-a spus ca nu am voie niciodata anticonceptionale deoarece poate recidiva.Ce pot lua la schimb? Excludem prezervativul pe perioada lunga deoarece este incomod dupa 13 ani de casnicie. Multumesc frumos.
2 comentarii
0
09-09-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Metodele naturale de contraceptie sunt cele mai indicate in cazul dv. Cereti medicului detalii despre ele si fiti sigura ca ati inteles cum se aplica.
0
10-09-2008, ora 00:00
viorinc
Nu este medic/terapeut
viorinc
Multumesc! Naturale adica prezervativ sau abstinenta :)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dispozitivul intrauterin este la fel de eficient în prevenirea sarcinilor ca ligatura trompelor și provoacă mai puține efecte adverse
  •