Stimulare secretie salivara

27-10-2009
Dana Pavel
Nu este medic/terapeut
Dana Pavel
Buna ziua! Tatal meu este diagnosticat cu neo de limba G2. In urma consultului i s-a spus ca evolutia formatiunii tumorale depaseste posibilitatea terapeutica chirurgicala si ca urmare face radio-chimio terapie(a inceput sedintele pe 7 oct 2009). In urma acestui tratament agresiv se confrunta cu lipsa salivei, de aceea va rog sa-mi spuneti ce medicament ar trebui sa ia pentru stimularea secretiei salivare sau daca se gaseste la noi in farmacii saliva artificiala. Mentionez ca sufera si de diabet. Va multumesc anticipat ptr raspuns.
4 comentarii
0
04-12-2009, ora 13:04
Irina Feteanu
Nu este medic/terapeut
Irina Feteanu
Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti daca ati gasit saliva artificial in farmaciile noastre. Va multumesc mult. Sanatate.
0
22-02-2010, ora 14:22
Vallone
Nu este medic/terapeut
Vallone
Va prog din suflet sa ma ajutati ! Am nevoie de saliva artificiala(pilocarpina sau artisial) si nu stiu unde se gaseste...Locuiesc in Onesti si aici nici macar nu stiu ce este! Este vorba de un barbat cu carcinom tiroidian care necesita urgent acest produs.Va multumesc,

Valeria Constantinescu
0
22-02-2010, ora 21:35
Irina Feteanu
Nu este medic/terapeut
Irina Feteanu
Dupa o perioada de cautari, am gasit saliva artificiala pentru sotul meu in farmaciile din Elvetia si de asemenea din Austria. Este un spray, se numeste GLANDOSANE. Poate fi procurat fara reteta. In Romania nu am reusit sa gasesc, am apelat la prietenii din strainatate. Nu este ceva senzational, dar ajuta la irigarea cavitatii bucale. Sotul meu il poarta in permanenta la el. Informatii suplimentare se gasesc pe net. Sanatate si Doamne Ajuta !
0
22-02-2010, ora 22:21
Vallone
Nu este medic/terapeut
Vallone
Multumesc din tot sufletul pentru raspuns, d.na Irina.Ne ajuta mult sa stim, sa nu mai pierdem timpul
cautand!Sa va dea D.zeu sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Depistarea drogurilor sintetice din salivă cu ajutorul unui test de salivă
  •