stomatita candidozica faringiana... ajutor!

19-06-2011
saby88
Nu este medic/terapeut
saby88
buna ziua, am fost diagnosticata cu stomatita candidozica faringiana... o am de 5 ani dar abia acum 2 luni mi-a dat verdictul medicul orl. M-au amanat mult timp spunandu-mi ca nu am nimic desi eu simteam o jena f mare in gat(mancarime, usturime, tusa seaca) am fost la nenumarati medici dar toti spuneau ca nu am nimic sau ca e o problema care ii depaseste! acum 2 luni am fost din nou la control la un alt medic si mi-a descorit somatita candidozica cronica.Am facut tratament cu flucovim ( 10 pastile / 1 pe zi ) si nici un rezultat, acum mi-a prescris DIDA ( 1 capsula /zi ) timp de 2 luni, vitamina A, si NEO-ANGIN ( 2-3/ZI). mi-au fost interzise lactatele si dulciurile nu stiu daca si fructele am uitat sa intreb... ce ma sfatuiti sa fac ? o sa raman cu jena asta in gat toata viata? imi sunt permise fructele ? va multumesc si astept un raspuns !
2 comentarii
0
20-06-2011, ora 07:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu ai voie fructe citrice.. nici bauturi acidulate si nici acru.
trebuie sa rezolvi problemele dentare si problemele gastrice.. numai in acest caz o sa poti rezolva definitiv problema din cavitatea bucala

Pentru Urgente, sfaturi si recomandari in probleme ORL
Numar Telefon Dr. Flueraru
0906 160 908. tarif 1.5 euro/min +tva in retelele vodafon, orange, cosmote, romtelecom
0
20-06-2011, ora 13:11
saby88
Nu este medic/terapeut
saby88
va multumesc mult domnul doctor! inseamna ca la prima reteta nu am respectat tratamentul si poate de aceea nu si-a facut efectul... la prima reteta am mancat portocale si kiwi f mult! aseara am mancar cirese si m-am simtit f rau.. cred ca am sa mai iau o data prima reteta si sa tin un regim sa vad cum se va prezenta gatul meu! :(
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.