Strabism copil 2 ani

29-08-2009
roxana28
Nu este medic/terapeut
roxana28
Fetita mea de 2 ani a fost diagnosticata cu strabism la ochiul drept.Ni s-a spus sa venim dupa ce fetita face 3 ani, dar imi este teama sa stam fara sa facem nimic si poate se va agrava in viitor.CE putem face?
10 comentarii
0
30-08-2009, ora 23:18
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Consultati un medic homeopat cu experienta. Strabismul se poate vindeca cu ajutorul homeopatiei.
0
31-08-2009, ora 17:04
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Consultati un oftalmopediatru; este necesar un examen oftalmologic care sa includa si cicloplegia si examenul fundului de ochi; daca se va evidentia un viciu de refractie, trebuie prescrisa o corectia optica adecvata; este important sa excludem sau sa diagnosticam si sa corectam o anizometropie ( diferenta de dioptrii intre cei doi ochi, cauza cea mai importanta pentru ambliopie, " ochi lenes", ochiul ambliop deviind in strabism); sa nu uitam si examinarea fundului de ochi pentru diagnosticul unor afectiuni retiniene; In Bucuresti, un oftalmopediatru bun este doamna dr Andreea Ciubotaru sau puteti merge la clinica Oftapro; numai bine
0
18-12-2009, ora 21:24
dr.emanuel
Nu este medic/terapeut
dr.emanuel
din ce oras sunteti? Nu ma intereseaza PE MINE personal. Dar daca aveti acolo un cabinet de ORTOPTICA v-as recomandfa sa il cautati.
0
22-12-2009, ora 10:37
oanaandrei
Identitate neconfirmată
oanaandrei
Trebuie sa mergeti cat mai curand cu copilul la un consult oftalmologic. trebuie vazut care este cauza starbismului. nu intarziati consultul, uneori stabismul poate fi cauzat de o tumora a retinei-retinoblastom.
Numai de bine,
Dr Oana Andrei
Clinica Oftalmix-clinica cu profil de Oftalmopediatrie /Strabism -*

(*modificat de administrator)
0
27-12-2009, ora 17:28
roxana28
Nu este medic/terapeut
roxana28
Multumesc pentru mesaje.Din fericire de cateva saptamani am observat ca nu se mai uita ciudat cu ochisorul, , problema, , lucru remarcat si de alte persoane din anturajul nostru.Este posibil sa se fii rezolvat de la sine, strabismul?
0
27-12-2009, ora 17:46
dr.emanuel
Nu este medic/terapeut
dr.emanuel
NU, strabismul daca a fost corect diagnosticat, nu trece, , de la sine".
Ceea ce vi se pare, este chiar asa : , , vi se pare"!
Nu neglijati copilul pentru confortul vostru. Imi cer scuze daca am fost un pic...nu stiu cum! NU NEGLIJATI copilul!
0
27-12-2009, ora 17:56
roxana28
Nu este medic/terapeut
roxana28
Atunci cum se explica faptul ca nu isi mai, , arunca, , ochiul drept?Am fost cu ea la spitalul de oftalmologie infantila in bucuresti si ni s-a spus ca pana la 3 ani nu ii putem face nimic si sa asteptam pana atunci sa vedem cum evolueaza.noi credem ca si-a corectat privirea dar bineinteles ca vom merge la control.
0
27-12-2009, ora 18:23
dr.emanuel
Nu este medic/terapeut
dr.emanuel
Acest lucru se poate explica in multe feluri, de exemplu ca s-a dezvoltat musculatura ochisorilor. Deasemenea asta nu inseamna ca trebuie sa asteptati pana va spune oftalmologul ca trebuie sa faceti ceva. Mergeti si la un cabinet de ortoptica pentru copilasi. STIU CE VORBESC! Orice amanare aduce probleme!
0
27-12-2009, ora 19:56
oanaandrei
Identitate neconfirmată
oanaandrei
chiar daca ochiul nu mai fuge, asa cum se intampla, e important sa mergeti cu ea la un consult sa se verifice cel putin : ca vede la fel cu ambii ochi, ca nu are vreun viciu de refractie(nevoia de ochelari) care poate determina un strabism intermitent, ca retina este in regula! Acestea se fac la orice varsta. nu trebuie sa asteptati pana la varsta de 3 ani (un mit care din pacate se mentine in societatea noastra).
multa sanatate celei mici!
Dr Oana Andrei
Clinica Oftalmix-clinica cu profil de Oftalmopediatrie /Strabism -*

(*modificat de administrator)
0
25-03-2010, ora 13:12
madalinabogdan
Nu este medic/terapeut
madalinabogdan
Buna ziua! As vrea sa va dau un sfat in legatura cu starbismul, am 23 de ani si am strabism de cand ma stiu, nici nu vreau sa ma gandesc ce copilarie urata am avut din aceasta cauza... mau dus la medic de la 2 ani si la fel ni sa spus, dupa varsta de 3 ani se poate face chiar si operatia care nu garanta peatunci rezultate sigure... nu am probleme cu vederea absolut deloc, nu port ochelari, nu ma deranjeaza cu nimic pe mine fizic in schimb pe altii care ma privesc, da... sfatul meu este sa tratati/operati copilul la varsta frageda ca sa nu aiba de suferit mai tarziu... eu de la 2 ani nu am mai fost la medic si acum la 23 de ani este mai putin vizibil strabismul decat atunci, este evident doar cand sunt ffff obosita dar o sa invinovatesc toata viata pe cei care au spus parintilor mei ca in timp, se va indrepta privirea definitiv... si ca " nu are rost sa chinuie copilul cu mersul frecvent la doctor, operatia, ochelari, etc." Tehnologia a avansat, am auzit ca in Timisoara este o clinica specializata, se opereaza cu laser... Va multumesc si sper sa aveti rezultate, copilul va va multumii cu siguranta mai tarziu. ;)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: