stranut si mancarimi ale nasului

24-02-2009
buburuzazuza
Nu este medic/terapeut
buburuzazuza
buna sunt noua pe forum si nu stiu daca am postat bine aici intrebarea, daca am gresit trageti-ma de urechi...
Problema mea este ca stranut, chiar daca nu sunt racita, in orice perioada a anului si de ceva timp 3-4 zile simt mancarimi la nas (ca si cand as avea un puf acolo)... credeti ca poate fii o alergie ?. a mai patit cineva asta?... eu sunt alergica la parul de animal dar in ultimul timp mi se intampla din orice.
28 comentarii
0
24-02-2009, ora 17:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Cu siguranta este o alergie ...
Trebue sa faci investigatii si tratament la Alergolog.
In acest caz reusesti sa stopezi evolutia bolii.
daca faci tratament numai local... cu spreiuri nazale.. fonul alergic a organizmului poate sa creasca si ajungi la asm bronsic.
0
19-01-2011, ora 23:05
georgia24
Nu este medic/terapeut
georgia24
Buna ziua, ma bucur foarte mult ca am gasit acest site si inclusiv o sansa sa gasesc raspunsuri la o simptome care de multe ori nu ma lasa nici sa dorm. Prezint aprox. aceeasi problema ce s-a discutat mai sus, dar ceva mai avansata. Nu am fost alergica la nimic niciodata nici in copilarie, singurul organ care a inceput sa-mi ridice probleme fiind gatul, dar asta mai tarziu dupa ce am inceput sa merg la scoala trebuind sa urmez multe tratamente cu injectii si pastile de fiecare data cand faceam puroi in gat aproape in fiecare an. De 4 ani nu am mai avut complicatii la gat, in schimb am inceput sa am mancarimi usoare si din ce in ce mai accentuate la nas plus stranuturi in fiecare dimineata si secretii abundenteca si cand as fi fost racita dar dupa cateva ore nu mai aveam nimic. Momentan( de cateva luni incoace) au ramas mancarimile care sunt atat de accentuate incat imi vine sa-mi rup nasul cand ma mananca, si nu numai ziua ci si noaptea ma mai trezesc din somn sa ma scarpin si implicit sa-mi curat secretiile nazale care abia daca sunt ca o gelatina transparenta. Dupa ce -mi curat f bine nasul si-l umezesc sau dau cu biter(am folosit mai multe creme chiar si fluocinolon si vitamina A si de fiecare data se ameliora), pt ca am senzatia ca ramane f uscat, nu ma mai mananca dar pt f scurt timp. Nu ma mananca tot timpul. Cand sunt afara in aer liber mai deloc nu ma mananca sau cel putin nu asa de rau. Nu stiu ce sa mai zic m-am gandit la multe cauze si am cautat mult si pe net, am fost la medic care m-a diagnosticat cu rinita alergica si mi-a dat tratament cu antibiotic(nu stiu daca pot sa zic numele) si regim alimentar dar degeaba si sincer am inceput sa ma feresc de antibiotice ca nu mai stiu ce e bine si ce nu. Am facut si exudat si nimic nu a iesit. Am uitat sa zic ca de multe ori in acelasi timp ma mananca si gatul si urechile la fel de iritant incat simt ca innebunesc (mai mult noaptea ma manaca toate trei). M-am gandit acum sa mi cumpar niste probiotice poate e probabil sa am sistemul imunitar slabit si sa incerc sa-l ajut. M-am gandit la sistemul imunitar din cauza ca am cateodata dureri de cap insuportabile cand in zona ochilor, cand la ceafa (tot timpul trebuie sa-mi acopar aceasta zona si la cel mai mic vantulet), dar poate asta nu are nici o legatura.
Imi cer scuze daca am scris un roman, dar am incercat sa va dau cat mai multe detalii in speranta ca ma puteti ajuta. Multumesc!
0
20-01-2011, ora 05:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Regim alimentar trebuie sa tii ! excluzi produsele alergene, colorantii alimentari, condimentele..s.a
Biotix poti sa folosesti
Trebuie sa.ti schimbi perna, plapuma ( din material sintetic nonalergen)
sa scoti florile din dormitor.. si animalele de companie
Aerius 1 seara la culcare
Cura de dezintoxicare pentru intestin
0
20-01-2011, ora 13:28
georgia24
Nu este medic/terapeut
georgia24
Multumesc pentru raspunsul prompt, intr-adevar simt ca ma sufoc cu florile in camera desi mami ma invadeaza cu ele. Un animalut de companie mi-am dorit tot timpul (am avut doua turturele, insa le-am dat pana la urma ), dar cred ca o sa renunt la idee. In legatura cu asternuturile sunt f sensibila la materiale dar nu mi-am cumparat pana acum din material sintetic antialergic, am cautat numai din bumbac. O sa incerc un regim alimentar se pare ca alta solutie nu am (asa poate o sa scap si de umbrele vinetii de sub ochi). Chiar acum am citit despre o metoda de detoxifiere.
Multumesc mult de tot si sper sa reusesc sa tin regimul alimentar. O zi minunata va doresc.
0
14-03-2011, ora 10:24
georgia24
Nu este medic/terapeut
georgia24
Buna ziua, revin in legatura cu aceasta cura de detoxifiere. Am inceput sa tin cura de pe 25 feb cu un supliment alimentar colon help ii zice + regimul alimentar de care mi-ati zis +doi litri de apa. De o saptamana am inceput sa iau si acidofilus insa nu stiu daca e bine sa le iau pe amandoua. Acum ceea ce ma framanta este faptul ca degetul mijlociu de la ambele maini mi s-a umflat si ma dor daca incerc sa le indoi (initial mi se umflase toata mana, dar a tinut doar o zi)si nu stiu daca poate fi de la suplimente sau nu ca toti imi zic sa renunt la ele ca poate nu mi fac bine desi nu vad ce rau mi-ar putea face. Umflaturile nu se duc am pus si bitter si la unu din degete mai am si o umflatura rosie ca o blanda asa dar nu ma mananca si nici asta nu vrea sa dispara. Eu ma aflu in Spania si sora mea a zis ca poate fi de la reumatism ca e aerul umed si ca eu nu-l suport ca si ea a avut probleme cu degetele si incheieturile. Nu stiu si deocamdata nu ma pot duce nici la doctor. Va rog mult de tot sa-mi spuneti daca poate fi vreo alergie de la suplimente si daca e bine ca le iau impreuna. Pur si simplu nu am nici o idee ce poate fi. Multumesc.
0
14-03-2011, ora 11:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
o alergie ar fi cu ractii ma mari pe piele sau diaree sau alceva..
asa cum descrii mai mult seamana a inflamatie locala...
o crema cu diclofenac sau indometacina pe articulatii.
ai facut amigdalite in copilarie des? Moldamina injectabil?
0
14-03-2011, ora 12:10
georgia24
Nu este medic/terapeut
georgia24
oh da am avut probleme cu amigdalele dar nu cand eram foarte mica, ci de prin clasa a 7-a a 8-a pana prin anul 1 de facultate si dupa medicamentatie cu pastile recurgeam tot la injectabil ca altfel nu mi trecea deja ma obisnuisem cu injectiile insa nu am facut moldamin ( am facut parca ampicilina cu gentamicina si dupa aia cu penicilina si mai tarziu, pe la liceu, amoxicilina imi dadea doctorul de familie si nu mai stiu ce injectabile). Moldamin stiu ca facea sora mea dar l-a intrerupt ca nu l mai suporta. Pot folosi fluocinolon in loc de indometacin( indometacin am supozitoare) sau diclofenac ca nu stiu daca o sa gasesc aici, dar oricum merg azi sa caut. Poate fi si de la frig ?ca am mai tot timpul mainile reci adica dintotdeauna le am avut mai reci. Nu inteleg ce inflamatie sa fie:(
0
14-03-2011, ora 14:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da e de la frig
poti folosi orice crema antiinflamatoare
si poti sa incepi moldamin de 1200000 la 7 zile 3 luni
0
14-03-2011, ora 14:43
georgia24
Nu este medic/terapeut
georgia24
Am uitat sa mentionez ca am avut probleme si cu rinichii in anul 1 de fac am avut o interventie cu sonda ca am avut pietricele si poate o sa fie o intrebare prostuta dar vreau sa fiu cat mai precauta: moldaminul nu are nici un efect secundar nu? in sensul sa nu-mi afecteze partea renala si oare ar fi mai bine sa-l incep intr o anumita partea a anului de exemplu vara cand e mai cald?
0
14-03-2011, ora 14:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie inceput acum cand ai inflamatie la articulatii ( daca vrei sa te faci bine)
pana in vara e mult...
0
14-03-2011, ora 14:57
georgia24
Nu este medic/terapeut
georgia24
Mi-as fi dorit sa fi fost suficienta crema...Oricum ma bucur ca nu am trecut prin emotii degeaba cu suplimentele la aeroport. O sa ma interesez sa vad cum pot sa fac tratamentul aici sper sa gasesc moldamin. Va multumesc din suflet si sper sa revin cu vesti bune si sa treaca frigul mai repede. O zi minunata va doresc.
0
17-08-2013, ora 11:03
morar marius
Nu este medic/terapeut
morar marius
buna ziua as dori o informatie ma mananca nasu si stranut in fiecare dimineata noaptea am nasu infundat numa acuma in timpu veri am inceput sa stranut ma mananca nasu stranut de vreo 20 de ori imi curg lacrimile nasu imi curge imi souneti un medicament niste picaturi ceva va multumesc
0
19-08-2013, ora 10:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este obligatoriu consult la alergolog si la ORL
0
20-08-2013, ora 22:56
bibixmic
Nu este medic/terapeut
bibixmic
buna seara.ma numesc florentina si am 21 de ani.as dori si eu cateva sfaturi in legatura cu faptul ca stranut in fiecare dimineata, si dak m trezesc noaptea, , sa ma intorc pe partea cealalta".stranut cand ies din dus, stranut de la parul de animale, stranut la anumite parfumuri.aceste stranuturi fac sa-mi curga nasul ingrozitor.mai e si faptul ca ma manaca ochii, dar nu concomitent cu stranutulnu stiu daca are vreo legatura.deocamdata nu am mers la niciun medic.am zis ca o sa-mi treaca, dar am problema asta de aprox 1 an si nu conteaza ca dorm la tara sau la apartament, la oras.indiferent unde sunt incepe asa sa ma gandile in nas, sa ma manance si se declanseaza nebunia.sincer, m-a disperat stranutatul acesta.va rog sa-mi spuneti parerea dumneavostra.va multumesc.
0
21-08-2013, ora 14:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. un consultla alergolog
2 un consult la ORL
3 un consult la gastrologie ( investigheaza, mai cu seama, intestinele...)
0
21-08-2013, ora 15:05
bibixmic
Nu este medic/terapeut
bibixmic
fiindca nu ma prea pricep in acest domeniu, imi puteti spune, va rog, ce lagatura au ctrl ORL si ctrl gastrologic?
0
21-08-2013, ora 16:41
mali_nutza
Nu este medic/terapeut
mali_nutza
si eu stranut foarte des, este necesar doar sa ma ating intro anumita zona a nasului si am stranutat, ma lipt cu un stafilococus aureus de circa 8 luni si nu reusesc sa-l elimin definitiv, secretia exista permanent in nas si stranuturile deasemenea, am facut de 3 ori tratament cu antibiotic si doar se amelioreaza dupa care persista din nou, ce sa fac? am inteles ca este ft bun transfer factor plus si ca multe persoane ce prezentau aceasta problema au reusit sa scape de ea cu ajutorul acestor capsule, ce-mi recomandati??? exist ceva pe cale naturista??? nu mai vreau antibiotic pentru ca mi-am distrus stomacul...va multumesc!
0
23-08-2013, ora 09:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este o problema alergica.. NU se trateaza cu antiibiotic
0
07-01-2015, ora 12:35
aritmia28
Nu este medic/terapeut
aritmia28
buna ziua. dle doctor, am citit mai sus despre toate simtomele posibile, pe care desigur le am si eu. Ma afecteaza deja de vreo 2 ani. Dintr-o data, dupa o raceala buna, am inceput sa stranut, sa am mancarimi in nas, asa de puternice, de la orice miros, orice fel de parfum, orice fel de miscari ale capului. De la orice atingere a nasului, si a fetei in general, de la aplecari bruste; noaptea desigur nu pot sa dorm linistit, pot doar pe spate sa dorm cat de cay bine, mi se infunda nasul, si ma trezesc, nu pot sa respir, o gramada de stranuturi si rinita mucoasa, ABUNDENTA 10 min, apoi dupa ce spal cu apa curata, ma mai linistesc un pic. Am mancarimi puternice in cerul gurii, si in spatele omuletului, si mai ales ganglionul stang. deasemenea am dureri de spate, frecvente.

Daca imi puteti recomanda ceva. o sa va fiu recunoscatoare.

Daca imi puteti spune
0
07-01-2015, ora 14:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. starea descrisa seamana cu o rinita alergica
2. se exclud complet din alimentatie toate lactatele, fructele citrice, dulciurile si mezelurile din comert cu coloranti artificiali
acasa NU se folosesc detergenti parfumati..s.a substante odorizante sintetice
3 se face cura de detoxifiere cu ceai de matasa porumb, tinctura de urzica, ceaiuri detox..s.a ce gasesti la plafar
4 local se folosesc aerosoli sau inhalatii cu uleiuri volatile
Quixx sprey pentru curatat nesul si dupa se administreaza Rinoclenil 1 puf la 12 ore
5 se exclud infectiile dentare
0
07-01-2015, ora 19:07
aritmia28
Nu este medic/terapeut
aritmia28
Am facut de 2 ori test la alegeni, la 2 clinici diferite, in perioade diferita, ca sa aflu daca sunt alergica la ceva, testele au fost negative, nu sunt alergica la nimic. Am folosit vreo juma de an, o data pe zi maxim 2, apa de mare, nu mi-a ajutat nimic. Am fost pe la diferiti medici alergologi, si chiar si la ORL, care nu mi au putut spune nimic. Dealtfel, am mereu geanta plina de servetele nazale, non-stop. Crezind la un moment dat dupa indicatiile unor medici, ca sunt deja alergica la medicamentele care le folosesc, am renuntat la orice medicament, ca sa fie un fel de -detox- dar in ultima sapt deja parca mai rau se acutizeaza!

Va multumesc pentru sfaturi, numaidecat o sa incerc ceva. Ceea ce este adevarat, sunt vegetariana, dar folosesc cam de 3-4 ori pe sapt lactate si cascavaluri. Ceea ce ma face acum sa renunt la ele...
0
06-02-2015, ora 08:54
diziada
Nu este medic/terapeut
diziada
Buna ziua dle doctor. Am aceleasi simptome descrise mai sus si sufar deja de aproape 4 ani. Am facut si testele la alergeni si mi-a iesit o sensibilitate ridicata la praf, ca urmare medicul alergolog mi-a prescris Aerius, care nu a avut nici un efect. Am fost si la un medic ORL care mi-a dat sa fac inhalatii cu dexametazona si ser efedrinat si sa picur vitamin A in nas. Pot sa zic ca m-am simtit mai bine o perioada de timp, in jur de 6 luni, dupa care simptomele au revenit, iar inhalatia nu isi mai face efectul ca si in primele luni. Acum am revenit la starea initiala cu mancarimi ale nasului, secretii abundente, stranut, lacrimare si inrosire ochi. Nu mai stiu ce as putea sa fac. Va rog sa imi dati un sfat, ati putea sa imi recomandati un medicament ceva?
Va multumesc mult
0
06-02-2015, ora 20:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu exista medicament minune
secretul vindecraii tine de DVS
se schimba complet stilul de viata si stilul de alimentatie cum ma mai scris pe forum
fara a exclude lactatele..s.a alimente alergene.. NU rezolvati nimic
0
11-02-2015, ora 14:53
emilia -alina
Nu este medic/terapeut
emilia -alina
buna ziua am citit simtomele de mai sus eu ma confrunt de 3-4 luni cu stranut si mincarimi de nas si ziua si noapte si am mai observat cind ma machiez incepe sa lacrimez si sa am mincarimi putence la ochii nu am folosit nimic si nu am fost la nici un control am zis ca e ceva pasager dar incep sa imi fac grij imi puteti da un sfat mentionez ca lucrez ca menajera Va multumesc?
0
11-02-2015, ora 20:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da.. sfatul principal este
sa arunci toate cosmeticele contrafacute...
0
08-09-2015, ora 09:02
nicola codrut
Nu este medic/terapeut
nicola codrut
Buna ziua.Am 29 ani iar acum o luna am facut operatie de scoatere a amigdalelor(nu stiu daca are legatura). de cateva zile ma mananca nasul si stranut am putin mancarimi in gat, am nasul infundat si imi curg ochii. imi puteti spune de la ce este? multumesc
0
08-09-2015, ora 15:38
mariuss88
Nu este medic/terapeut
mariuss88
Buna ziua,

O sa trec la subiect, dupa care daca este nevoie o sa va dau detalii amanuntite.

Ideea este ca am fost la orl m-au consultat si mi-a spus ca am un inceput de rinita alergica si daca nu imi revin dupa tratament trebuie sa ma operez. Azi o sa ma duc din nou la control, sper sa nu imi dea vestea cea rea si sa imi zica ca trebuie sa ma operez. Imi este foarte teama! Problema este ca dupa tratamentul anterior pe care l-am tinut cu strictete problema stranutului si mancarimea de nas si usturimea ochilor au revenit. Astept raspuns cu mare interes. O zi buna!
0
08-12-2016, ora 10:08
GD
Nu este medic/terapeut
GD
Buna ziua,

Am toate problemele de mai sus (stranut, curs nasul ra/apos, senzatie de frig), am facut toate testele, toate tratamentele de mai sus si nimic!!! Daca bag medicamente antialergie in mine, ma simt mai bine.daca nu, cand vine perioada, stranut de nu mai pot, imi curge nasul si altele.
In acest moment folosesc: rhinocort, daca nu face fata mai iau si borenar.
Exista cineva care a rezolvat aceasta problema?

Multumesc,
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar alergiile?
  • De ce strănuți când te uiți la soare?
  • Complicațiile rinoplastiei
  • Antibioticele în exces pot crește riscul de apariție a alergiilor
  • Accese lungi de strănut - normal sau patologic?
  • Părul din nas - cum îl gestionăm corect medical
  • Ce ne face să strănutăm?
  •