stranuturi puternice

14-08-2011
Cristina
Nu este medic/terapeut
Cristina
De doi ani stranut continuu atat in cursul zilei cat si noaptea;ma mananca nasul, se infunda, simt apasare in zona osului nazal in partea superioara, ochii imi lacrimeaza;secretiile nazale sunt abundente, transparente, insa, uneori ies si particule de mucus de culoare galbena sau firisoare de sange;urechile imi vuie toata noaptea, acest fenomen se opreste daca misc capul sau daca inghit;; am mers la orl mi s-a spus ca am sinuzita frontala si maxilara (dreapta) cu un sindrom nevroticdurerile de cap s-au ameliorat dar nasul care curge continuu este de nesuportat ;nu am facut alergie de cand ma stiu la ceva anume, oare acum ce se intampla si unde trebuie sa merg?imi amintesc ca am luat tratament cu antiiinflamatoare augmentin, neuromultivitamine si singulaire;
9 comentarii
0
14-08-2011, ora 21:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
singulair.. cine la indicat? ai citit prospectul?
prima imprsie este ca ai rinita alergica..
ma intereseaza o radiografie SAF.. si o descriere a regimilul alimentar...
cu siguranta alergiea care o faci este la condimente sau coloranti artificiali
0
15-08-2011, ora 22:17
Cristina
Nu este medic/terapeut
Cristina
d-l doctor, alimentatia mea consta intr-un regim de protectie gastrica deoarece am hiperaciditate ;de 10 ani nu mananc grasimi, nici, dulciuri.ce va pot spune, insa, dupa ce m-am interesat de familia mea mai mult, se pare ca ar fi ceva ereditar:unchiul si matusa mea din partea mamei au manifestat astfel de stari alergice, suferind mai apoi crize de astm bronsic;o sa incerc sa va trimit si o radiografie dar, sincer nu stiu cum, dar inainte de asta tin f, f. mult sa va multumesc ca va faceti timp si pentru alti oameni
0
15-08-2011, ora 22:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
radiografia si celelalte informatii
varsta, inaltime, KG, tensiune arteriala..
trimiteti pe mail
0
17-08-2011, ora 20:54
Cristina
Nu este medic/terapeut
Cristina
d-le doctor v-am trimis doua radiografii, cea pe fond deschis este ultima, ;; alaturi de celelalte date pe care mi le-ati cerut ; astept raspuns nu inainte de a va multumi
0
17-08-2011, ora 21:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
am raspuns si pe mail.
nu e sinuzita.. se vede o deviatie de sept si o rinita hipertrofica..
trebuie rezolavata la ORL.. cu internare si tratament chirurgical
cat despre Hiperaciditate.. NU stiu cine va spus ca grasimile si dulcele sunt nocive..
eu va spun ca tot ce este acru, acidulat si fructele citrice + mere.. sunt si mai iritante pentru mucoasa gastrica
0
18-08-2011, ora 10:18
Cristina
Nu este medic/terapeut
Cristina
multumesc mult, d-le doctor, nu cred ca voi putea sa ma operez acum, dar v-as ruga, daca se poate sa-mi prescrieti un tratament macar pentru aceasta rinita hipertrofica si sa-mi spuneti daca ar fi bine sa incerc si un tratament cu aerosoli
0
12-10-2011, ora 10:32
Cristina
Nu este medic/terapeut
Cristina
buna-ziua d-le doctor;din nou apelez la sfatul d-voastra;am fost diagnosticata cu sinuzita rinita alergica si otita cronica;manifestam stranuturi puternice si secretii nazale abundente;am urmat tratament cu amoixacilina 1000mgla 8 h in doua reprize cu pauza de o saptamana;d-na d-r ma chemase la ultimul consult sa-mi faca o injectie in ureche la consult insa a spus ca nu mai este nevoie;m-a trimis sa-mi fac un film la toata gura (orto..panto)nu mai stiu cum se cheama, deoarece i-am spus ca in continuare am presiune la nivelul urechii mai precis undeva in conductul auditiv care raspunde in lobul temporal drept si undeva in maseaua de minte din partea dreapta, jos;mi-am amintit ca acum 15 ani urechea dreapta ma injunghia foarte tare la frig dar nu i-am dat nicio importanta;de aproximativ 5 ani imi vine rau in masina la schimbare de altitudine si nu ma pot uita la ceva care se invarte langa mine;am avut cateva episoade de vertij acum un an cand simteam si cu ochii inchisi cum se invarte totul in jurul meu dar nu le-am dat importanta crezand ca sunt de la stres(mi se intampla mai mult dimineata cand ma trezeam)am incercat sa dau cat mai multe detalii in speranta ca voi ajunge la un rezultat;pana acum am scapat doar de stranuturi si... culmea... nu am mai luat niciun antialergic! am uitat sa va spun ca am facut 5 sedinte de aerosoli;zgomotul din urechi persista dar are o intensitate mai mica.va multumesc anticipat deoarece simt ca tot cu d-voasta o sa dezleg aceasta dilema
0
12-10-2011, ora 10:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
simptomele descrise de presiune in ureche si de vertij.. vorbesc despre o dereglare de circulatie la nivelul urechii interne
este nevoie de consult ORL.. in clinica ORL..si efectuarea testelor vestibulare si investigatii a urechii interne
0
12-10-2011, ora 18:44
Cristina
Nu este medic/terapeut
Cristina
multumesc frumos d-le doctor
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Complicațiile rinoplastiei
  • Accese lungi de strănut - normal sau patologic?
  • Părul din nas - cum îl gestionăm corect medical
  • Ce ne face să strănutăm?
  •