streptococ

23-02-2018
alebb
Nu este medic/terapeut
alebb
Buna ziua.va rog pt un copil de 4ani jumatate.daca se poate.as vrea sa stiu cum se administreaza streptoccocinum ch30.pt a trata o infectie cu streptococul beta hemolitic.mentionez ca a luat antibiotic 10 zile.3doze de Moldamin.dar dupa o luna jumatate infectia a recidivat.a luat iar 7zile de antibiotic.as vrea sa incerc pe cale homeopata tratarea deoarece nu mai vreau antibiotic.
4 comentarii
0
23-02-2018, ora 16:42
Dr. Baciu Damian
Pediatrie, Brasov
Dr. Baciu Damian
Daca tratamentului a fost administrat unui copil fara semne de faringita streptococica, este o eroare medicala prin necunoastere, cu atat mai mult cu cat medicul a prescris si Moldamin. Purtatorii sanatosi de str.beta hem nu se trateaza !!!
0
23-02-2018, ora 18:00
alebb
Nu este medic/terapeut
alebb
Multumesc pentru raspuns.mentionez ca tratamentul a fost dat pe baza unor exudate pozitive(strep rapid cred ca se numesc)unde rezultatele se vad in 2minute.copilul facea febra.avea dureri de gât.cu exceptia ultimului cand facea doar febra.nu il durea gâtul
0
04-04-2018, ora 23:05
alebb
Nu este medic/terapeut
alebb
Buna seara.as vrea sa stiu daca un copil care avut 4 infectii streptococice.tratate cu 10 zile ospen.2 zile penicilina injectabil.3 moldamin.la 2 luni iar 7 zile dalacin 150 mg.ar putea devenii purtator sanatos de streptococ beta hem.a.deoarece I am facut un exudat fara ca el sa aiba ceva.si I a iesit pozitiv streptococul.el nu face febra.doar tuseste productiv putin dar la 5 zile de la exudat a inceput tusea.Trebuie sa i dau antibiotic sau daca nu face febra il las.exista vreun risc
0
05-04-2018, ora 10:48
Dr. Baciu Damian
Pediatrie, Brasov
Dr. Baciu Damian
Se trateaze doar faringitele streptococice !!! Nu Moldamin, uitati de el !!! Purtatorii sanatosi se lasa in pace !!! Succes!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Streptococul beta hemolitic de grup B în sarcină
  •