STREPTOCOC AGALACTIAE, STAFILOCOC AURIU si infectie cu GIARDIA!

03-12-2013
L28
Nu este medic/terapeut
L28
In urma exudatului faringian prietenului meu (29 ani) i-a iesit prezent stafilococul auriu si streptococul agalactiae.Doctorul i-a dat tratament pt s.auriu (tavanic 500mg de 2 ori pe zi ) insa despre streptococ i-a spus ca este mai putin periculos si desi in antibiograma sa (streptococului) nu aparea levofloxacina (subst activa din tavanic) i-a spus sa ia doar tavanic pt ambele infectii.
Acelasi doctor i-a prescris in acelasi timp Flagyl 250 mg cate 2 comprimate de 2 ori pe zi, pt infectia cu giardia.
Prietenul meu prezinta eruptii cutanate pe fata si pe piept pe care medicul nu le-a luat in seama.Suntem in afara tarii, ne-am tot plimbat pe la medici si nu mai avem incredere deloc, el a citit pe internet ca este posibil ca acest streptococ sa fie cauza eruptiilor cutanate si se gandeste ca ar fi chiar complicatii din moment ce i l-a localizat in gat iar mai des acesta se gaseste in intestinul gros.
Ar vrea ca pt streptococ sa incerce tratament cu Augmentin(500 mg de 3 ori pe zi timp de 14 zile si apoi cate 1comprimat pe zi pt 20 zile ) dar s-ar suprapune cu a doua tura de Flagyl(14 zile tratament, 10 zile pauza si apoi 14 zile tratament ).Este vreo problema ?
Precizez ca nu luam medicamente fara prescriptie medicala insa dupa mai multe vizite la medici ne-am pierdut total increderea (mie pt crestere abundenta a stafilococului auriu mi-a spus ca nu trebuie sa iau nici un tratament, iar alt medic ca Da, trebuie sa iau ).
Va multumesc !
1 comentarii
0
03-12-2013, ora 21:35
Ionyssa
Nu este medic/terapeut
Ionyssa
Stafilococul auriu se gaseste in mod natural in nasul a 80% din populatia globului. Ajunge in faringe prin portaj iar majoritatea persoanelor care au stafilococ auriu sunt "purtatori sanatosi", respectiv nu prezinta simptome clinice dar pot transmite bacteria. Tratamentul se impune doar in prezenta simptomelor clinice: febra, amigdalita pultacee, rinita, etc. Daca simptomele nu exista, tratamentul e inutil, deoarece Stafilococul apare din nou dupa ceva timp, mult mai rezistent la antibiotice si atunci cand va fi cu adevarat cazul de tratament, acesta nu-si mai face efectul. Stafilococii aurii sunt cunoscuti pentru capacitatea lor de a capata rezistenta la antibiotice. Deasemenea, majoritatea Stafilococilor aurii sunt secretori de penicilinaze care blocheaza actiunea antibioticelor din clasa Penicilinelor (Penicilina, Ampicilina, etc). Dupa umila mea parere, trebuie sa lasati Stafilococul in pace pana in momentul in care incepe sa-si faca de cap. Cat despre Streptococcus agalactiae (grup B), asta traieste in sfera genitala feminina si in sfera gastrointestinala. Acum...modalitatea prin care prietenul dvs. a contactat bacteria in faringe...e secretul dvs :) Nu e de speriat, linistiti-va. Terminati tratamentul dat de medic si nu va complicati cu Augumentinul. Riscati s-o dati in Candidoza. Scapati de Giardia si lasati Stafilococul in pace. Aveti grija deosebita la igiena, nu consumati alimente nepreparate termic, spalati bine fructele si legumele, spalati-va des pe maini cu apa si sapun din abundenta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.