streptococ betahemolitic grup c

02-02-2007
antonio83
Nu este medic/terapeut
antonio83
Am o relatie de ceva vreme si azi am fost sunat si informat de iubita, cum ca are streptococ betahemolitic grup c. Mi s-au prescris de medic si mie medicamentele pe care le ia si ea fara a fi consultat. As dori sa stiu si eu despre ce e vb si cat de grav este. Si pe ce cale se transmite acest streptococ betahemolitic grup c si cum de si-a dat el seama ca am si eu din mom ce nu m-a consultat? Va multumesc anticipat
2 comentarii
0
17-02-2007, ora 00:00
laurabretoiu
Nu este medic/terapeut
laurabretoiu
streptococul se poate lua prin stranut, sarut, saliva. Este foarte probabil sa-l ai si tu, dar normal ar fii sa faceti tratamentul impreuna caci se poate lua din nou si nu uitati sa va schimbati periutele de dinti dupa ce incepeti tratamentul pentru a avea un rezultat eficace. In mod normal ar trebui sa-ti faci si tu o analiza faringiana cu recoltare pentru a stii la ce antibiotic este sensibil stafilococul tau. Multa sanatate!
0
14-04-2010, ora 12:06
coco_coco691
Nu este medic/terapeut
coco_coco691
Buna ziua! am fost si eu depistat in urma unui exudat faringian cu streptococ beta haemolyticus grup c si aslo pozitiv si am facut amigdalectomie iar apoi am avut tratament cu axycef 500 mg de doua ori pe zi in decursu a 8 zile de tratament.Ce spuneti? l-au distrus pe streptococ.sau trebuie sa repet exudatul?am asa o senzatie de uscaciune in gura poate pt ca au trecut doar 2 saptamani de la amigdalectomie si de la atatea gargare cu tantum verde si citrolin?va multumesc anticipat si astept raspuns
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Streptococul beta hemolitic de grup B în sarcină
  •