streptococ dupa amigdalectomie

06-03-2009
cocutzza
Nu este medic/terapeut
cocutzza
buna ziua,
de jumatate de an fac tratament pt a scapa de un streptococ de grupa c (2 luni synerdol pastile, 1 luna ceftriaxone, 1lecoclar, 1 moldamin, 1penicilina) si nu se imtampla decat sa imi fie din ce in ce mai rau. Amigdalele de vreo 2 ani nu se mai inflamau, doar ca se usca gtul mult, ma ustura si faceam febra, iritare cu senzatie de tuse pe faringe. Pe 26.02.2009 am facu amidalectomie, ap facut tot tratamentul prescris de doctor, iar acu dupa ce l-am terminat senzatia de uscaciune, usturime si iritare a ramas(precizez ca pana azi dimineaza am luat aerius, deci nu e vorba de o alergie).
va rog frumos sa imi sugerati ce masuri sa iau, deoarece eu simt ca streptococul de tip c si stafilococul auriu sunt tot acolo in gat
va multumesc
3 comentarii
0
09-03-2009, ora 18:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
posibil ai ramas cu o FARINGITA cronica...
trebue sa faci o investigatie gastrica.. ecografie abdominala si tranzit baritat esofagian..
Sa excluzi orice patoloogie gastrica care poate mentine acea stare de inflamatie cronica.
Glicemia !
pana ai rezultatele.
Regim strict alimentar fara rece, acru, condimentat si acidulat!
Gargara dupa fiecare masa.
voseptol tab de supt.
Ulei de catina...cate 4-5 picaturi in NAS.. din 4 in 4 ore.
0
11-03-2009, ora 23:20
cocutzza
Nu este medic/terapeut
cocutzza
multumesc pentru raspuns!
mai am 4 zile de luat broncho vaxon(a 3-a luna), voi mai astepta o saptamana si voi face un nou exudat si teste gastro intestinale
pana atunci am incercat sa va ascult indicatiile si am luat voseptol(ok) si am pus si ulei de catina in nas-a fost cea mai usturatoare experienta a vietii mele+o reactie allergica pe piele(toata pielea capului, feta, gat au inceput sa ma manance), deci nu voi mai pune niciodata
va voi anunta dupa ce fac analizele, eventual imi voi face si o programare ca sa si vedeti despre ce e vorba(sunt din Focsani)
o seara buna!
0
12-03-2009, ora 09:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Ciudata reactie la Uleiul de catina ! Nu am mai intalnit asa ceva !
Se poate inlocui cu Vit A uleioasa...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.