streptococ in gat

31-10-2007
floden
Nu este medic/terapeut
floden
La exudat i s-a descoperit baiatului meu de 1an6l streptococ am facut tratament cu augmentin es si n-am apucat sa repet analiza ca a facut iar rosu in gat la o luna si iar acelasi tratament.Oare nu e prea des fiind mic?Vreau sa va spun ca toata vara a avut rosu in gat si nu raspundea la tratament il tinea cam 3sapt boala apoi o pauza si iar...Trebuie sa-i fac injectii cu moldamin?va rog sa-mi spuneti cum sa-l tratez ca a luat tratament degeaba atata timp.Multumesc anticipat.
2 comentarii
0
09-11-2007, ora 00:00
olimpus2007
Identitate neconfirmată
olimpus2007
Obligatoriu trebuie sa repetati exudatul faringian deoarece tulpina care produce "rosu in gat" poate s-a modificat.De asemenea mare atentie la antibioticul folosit.Pt acest lucru e importanta antibiograma la exudatul faringian.Este exclusa folosirea de Moldamin.Trebuie sa aveti grija cu mediul cu care vine in contact copilul.Folositi badijonare la gat-amigdale cu albastru de metilen de 2 ori/zi timp de 3-5 zile.
0
12-11-2007, ora 00:00
floden
Nu este medic/terapeut
floden
Intre timp i-am repetat exudatul si scrie ca nu are nici streptococ nici stafilococ.La antibiograma a iesit sensibil la amoxicilina-ac.clavulcanic, ciprofloxacin, gentamicina, oxacilina, ofloxacina, vancomicina, cefaclor si rezistent la ampicilina, cefalexin, claritomicina, ampicilina sulbactam.Nu stiu ce inseamna sensibil si rezistent.Nu v-am spus ca de mic respira greu pe nas si stranuta des si mi s-a spus ca are polipi si tb operat si pana atunci asa o sa ma chinui cu el.Sa aiba legatura cu gatul sa aiba alergie la ceva?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Streptococul beta hemolitic de grup B în sarcină
  •