streptococ recurent copil 5 ani

04-12-2012
manuela vasilica
Nu este medic/terapeut
manuela vasilica
fetita mea are a nu stiu cata oara streptococul.ce e de facut?din nou antibiotic?nu ii slabeste sistemul imunitar???nu exista alt tratament, poate homeopat?va multumesc.
5 comentarii
0
04-12-2012, ora 18:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este acelas streptococ... nu e altul
doar trebuie corect tratat, daca e cazul de scos amigdalele, cure de moldamina catev3 luni..s.a
0
05-12-2012, ora 09:01
Dr. Nicoleta Nechita
Medicina generala, Cluj-Napoca
Dr. Nicoleta Nechita
Va recomand un tratament natural cu siropul Biosept, 3 lingurite pe zi in care puneti cate 2 picaturi de solutie Biosept Plus, de 3 ori pe zi, timp de 2 saptamani. Produsele sunt de la firma Fares si le gasiti in magazinele naturiste. Ar fi bine sa ia si comprimate de supt Plantusin, 3 pe zi.
0
05-12-2012, ora 15:58
manuela vasilica
Nu este medic/terapeut
manuela vasilica
eu locuiesc in italia.de fiecare data pediatrul mi-a dat penicilina timp de 7 zile pentru streptococ.si atat...imi puteti spune tratamentul corect?acum ne-am ales si cu varicela!!!!!!va multumesc inca o data,
0
05-12-2012, ora 16:00
manuela vasilica
Nu este medic/terapeut
manuela vasilica
aaa...inca ceva, fetita are diverse alergii, din cate stiu in cazul asta nu se scot amigdalitele.multumesc
0
08-12-2012, ora 18:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
stiti gresit
aergiile au ca origine... problemele tractului digestiv, alimentele care nu sunt tolerate sau incapacitatea organismului de a elimina toxinele din corp
aceleasi probleme duc si la scaderea imunitatii din cauza malabsorbtiei unor minerale si vitamine necesare sistemului imunitar
trebuie schimbat regimul alimentar
tratamentul medicamentos implica antibioticul 10 zile si moldamina saptamanal minim 3 luni.. dar se poate si pana la 9 luni..
tratamentul local.. a amigdalelor este obligatoriu...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • O pastilă care imită sistemul imunitar
  • Un nou pas spre crearea unui medicament pentru tratarea rapidă și completă a alergiilor
  • Mediul, mai important pentru sistemul imun decât ereditatea
  • Efectele benefice ale soarelui asupra sistemului imun
  • A fost descoperită o substanță ce acționează asupra sistemului imunitar precum adrenalina
  • Probioticele și sistemul imunitar
  • Modificările sistemului imunitar pot promova îmbătrânirea sănătoasă
  • Streptococul beta hemolitic de grup B în sarcină
  •