stres posttraumatic ori boala grava?

27-06-2015
vonclaus
Nu este medic/terapeut
vonclaus
Buna ziua ! M-am stresat destul in ultimu timp si timp de o saptamana am avut atacuri de panica+ingrijorari...Iar in ultima zi am avut dinou un atac de panica si ma speriasem sa n-am ceva la cap si in momentu ala m-am gandit "daca voi auzi voci?"iar dupa, in subconstientu meu m-am gandit la o voce.

De cateva zile nu mai uit acele cuvinte dar nu ma gandesc mereu de exemplu: cand ies afara, ma relaxez sau fac o activitate aproape uit..dar imi readuc aminte inapoi orce as face..nu imi pot controla gandu:(

E posibil sa am stres posttraumatic si tulburare obsesiv-compulsiva?
32 comentarii 12 Înainte ›
0
27-06-2015, ora 13:38
Dr. Ricean Alina
Psihiatrie pediatrica, Brasov
Dr. Ricean Alina
Buna ziua!Ce ati simtit cand ati avut atacul de panica?A avut loc un eveniment intens traumatizant(viata dumneavoastra sau a cuiva apropiat a fost pusa in pericol) in ultima perioada? Vocea din subconstient e a dumneavoastra sau a altcuiva?Un diagnostic cert poate fi stabilit de un consult la un medic psihiatru.
Cu stima,
Dr.Alina Ricean
0
27-06-2015, ora 13:53
vonclaus
Nu este medic/terapeut
vonclaus
Poi cred ca e vocea mea..poi dupa ce am facut multe atacuri de panica ma speriam sa nu mor sau sa nu inebunesc.(si m-am speriat si ingrijorat o sapt. intreaga)
Am fost la psihiatru si a zis ca am anxietate generalizata.

Mi-a recomandat 2 medicamente Parexotina si Anxiar( da mie frica sa le iau ca am auzit ca sunt puternice) imi puteti spune cat timp dureaza efectu la acestea?

Nu e ca si cum aud voci pt. ca ma gandesc eu obsesiv si imi vin in minte 2-3 sec. si daca ma concentrez la altceva aproape ca uit dar reapare in mintea mea.
0
28-06-2015, ora 00:49
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Da, ai anxietate generalizata asa cum a zis medicul, de aia iti era frica ca innebunesti si ca ai ceva la cap, asa se manifesta.
Ia tratamentul care ti-a zis medicul, Paroxetina se ia a la long, Anxiarul se ia doar maxim 3 saptamani si apoi se scoate ca sa elimin riscul de dependenta, ti-a dat anxiar ptr ca paroxetina poate la inceput sa mareasca anxietatea, dupa aia cand isi intra in efect si e bine, nu mai e nevoie de anxiar.
Paroxetina nu da dependenta si e f bine, ia tratamentul ca altfel se va agrava treaba si va fi mai rau, fa cum a zis medicul tau.
Nu ai nici un stres posttraumatic, ca doar nu ai trait o experienta urata si de lunga durata, aveai aia dupa razboiul din Vietnam ca au trecut prin ce au trecut, tu n-ai nici o treaba. Probabil ai ceva gene defecte si din cauza unui mediu poate stresant, servici sau cine stie ce o fi, s-a activat anxietatea.
0
29-06-2015, ora 15:28
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Aveti anxietate generalizata cum a zis doctorul si daca nu va incepeti tratamentul s-ar putea ca mult timp sa nu va simtiti bine.
0
29-06-2015, ora 16:48
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Asculta de sfatul medicului vonclaus si probabil ca starea ta se va ameliora. De ce spui stres posttraumatic, ai suferit de curand vreo trauma?
Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata familiala & profesionala
0
30-06-2015, ora 00:56
vonclaus
Nu este medic/terapeut
vonclaus
Poi nu stiu cum sa o numesc dar n-am mai simtit asta niciodata..simptomele, panica si ingrijorarile credeam ca nu mai rezist..mintea mea era bulversata ma gandeam ca voi inebuni sau ca voi muri.

A fost o saptamana tragica. Acum simt ok si sunt destul de relaxat dar simt nevoia sa vorbesc cu cineva din domeniu sa ma refac psihic.

La psihiatru a stat 20 min si gata. nu a stat pe ganduri mi-a recomandat direct medicamentele...aveam atatea intrebarii!
0
30-06-2015, ora 01:55
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Ti-am dat pe messenger mesaj, citeste acolo.
0
30-06-2015, ora 08:54
Dr. Ricean Alina
Psihiatrie pediatrica, Brasov
Dr. Ricean Alina
Buna ziua! Daca mai aveti intrebari, mi le puteti adresa aici sau in privat.
Cu stima,
Dr. Ricean Alina
0
30-06-2015, ora 22:54
vonclaus
Nu este medic/terapeut
vonclaus
In legatura cu medicamentele.

Anxiar zice jumate dimineata si 1 seara(dar pot sa iau tot jumate?) mie frica sa nu aiba efecte...
Si Paroxetina zice 1 tot asa as lua jumatate...

Credeti ca ma afecteaza la activitatiile zilnice?(sportu) fac de 3-4 ori pe saptamana.
0
30-06-2015, ora 23:18
Dr. Ricean Alina
Psihiatrie pediatrica, Brasov
Dr. Ricean Alina
Luati exact asa cum v-a recomandat medicul psihiatru. Daca luati doar jumatate de pastila de paroxetina aceasta nu isi va face efectul. Incepeti sa luati tratamentul, iar daca ceva nu mergeti bine, puteti sa scrieti aici pe forum si sa-l contactati pe dr psihiatru.
E posibil ca medicatia sa va afecteze usor activitatea fizica, dar numai daca apar efecte adverse.
Astept vesti de la dumneavoastra!
Numai bine,
Dr. Alina Ricean
0
01-07-2015, ora 13:02
vonclaus
Nu este medic/terapeut
vonclaus
Ok si cat timp sa continui tratamentul? nu as vrea sa imi incurce activitatiile zilnice o perioada lunga.

Si cel mai mult ma speria paroxetina cand citesc ce reactii pot avea ma apuca groaza.(halucinatii ) :(
0
01-07-2015, ora 13:21
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Ia pe jumatate mai numai sa iei ceva, tratamentul isi face efectul proprtional cu doza ! Poti sa incepi chiar si cu un sfert de pastila daca asa te simti tu psihic confortabil iar cu timpul daca vezi ca te ajuta dar nu suficient atunci maresti doza pana la cea prescrisa initial ! Pentru inceput e mai important sa treci de acest prag psihologic !
0
01-07-2015, ora 16:20
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
E adevarat stevens ca e important pragul psihologic insa e important si ca medicamentele sa-si faca efectul ...asa ca vonclaus o sustin pe dna dr Ricean in recomandarea ei de a lua ce ti-a fost prescris. In plus poate profiti de disponibilitatea dansei de a-ti raspunde la intrebari si in privat. Nu ar strica sa te gandesti si daca ar fi de folos si cateva sesiuni de psihoterapie, pentru a clarifica ce e cu aceste ganduri ce nu te lasa sa functionezi bine.

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata
0
01-07-2015, ora 23:42
Dr. Ricean Alina
Psihiatrie pediatrica, Brasov
Dr. Ricean Alina
Buna seara! Paroxetina o veti lua cel putin 6 luni din momentul in care nu mai aveti simptome de boala, iar anxiarul 6-12 saptamani sau mai putin, depinde cum considera medicul psihiatru.
Cu stima,
Dr. Alina Ricean
0
03-07-2015, ora 10:47
vonclaus
Nu este medic/terapeut
vonclaus
SI credeti ca imi va afecta rutina zilnica? adica 6 luni e mult:( aveam atatea planuri.bacul, facultate, etc.
0
03-07-2015, ora 14:01
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
E cazul sa va luati tratamentul in aceste conditii si sa nu pierdeti aceste aspecte importante.
Fiecare zi e diferita. Le veti lua pas cu pas si veti constata cum sunt.
Apoi veti putea face diferenta intre fara tratament si cu tratament.

Numai cand va simtit perfect, peste 6 luni, 1 an, 2 ani, puteti sa mergeti la medicul psihiatru si sa propuneti scaderea dozelor. Pina atunci nu, ca altfel o luati de la capat.
0
03-07-2015, ora 14:24
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
In lipsa tratamentului e foarte posibil sa le ratezi pe toate ! Tratamentul il iei tocmai ca sa ai o stare mai buna nu mai proasta, altfel de ce l-ai mai lua !
0
03-07-2015, ora 14:41
Dr. Ricean Alina
Psihiatrie pediatrica, Brasov
Dr. Ricean Alina
Rutina zilnica va fi " afectata" in mod pozitiv. Tratamentul pe care vi l-a prescris medicul psihiatru, ar trebui sa va ajute sa va concentrati mai bine la invatat, sa nu mai aveti ingrijorari si atacuri de panica, insemnand ca veti avea un randament mai bun si veti reusi sa va atingeti obiectivele.

Dr. Alina Ricean
0
03-07-2015, ora 23:59
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Benzodiazepinele adica din clasa din care face parte si Anxiar stiu (spunea si doctor Ene de la sectia 17 psihiatrie Obregia) ca nu se iau mai mult de 2-3 saptamani, altfel se risca dependenta si toleranta, unii nu fac dar majoritatea fac.
Anxiar ti-a dat ca sa contracareze o eventuala agravare a anxietatii data de Paroxetina ca asa s-ar putea sa se comporte la inceput, apoi dupa cam 21 zile isi intra ea in efect pe anxietate si va putea sa-ti scoata anxiarul.

Cu gandurile este f simplu, boala numita anxietate iti da acele temeri si ganduri si nu te lasa sa traiesti omeneste, odata ce boala dispare, dispare totul de la sine fara absolut nici o problema, asta spun din experienta proprie dar si din alte cazuri.
Nu prea ai ce sa intelegi.
0
07-07-2015, ora 00:54
vonclaus
Nu este medic/terapeut
vonclaus
Dupa ce am alerga am avut mici palpitatii nu are legatura sau vreun efect negativ asupra sportului nu?

Am voie sa iau alte suplimente in timpu tratamentului? cum ar fi: efervescente:vit c, d3, magneziu si calciu.
0
07-07-2015, ora 09:16
Dr. Ricean Alina
Psihiatrie pediatrica, Brasov
Dr. Ricean Alina
Prescrierea unui medicament tine cont de particularitatile fiecarui pacient. Daca o persoana are istoric de dependenta, in mod clar, anxiarul se va scrie pe perioada mai redusa, altfel, recomandarile generale de tratament sunt de 6-12 saptamani.
Paroxetina ajunge la un nivel plasmatic stabil in aproximativ 10-13 zile, adica ne asteptam ca in 2 saptamani sa inceapa sa isi faca efectul.
Vit C, Mg, calciu si d3 nu interactioneaza cu paroxetina si cu anxiarul. Acestea v-au fost prescrise de medic?
Cresterea ritmului cardiac dupa sport este normala, iar anxiarul poate creste si el frecventa cardiaca. E posibil ca datorita anxietatii sa va focalizati atentia asupra simptomelor pe care le aveti. Inainte de inceperea tratamentului ati avut probleme cardiace? Daca mai apar, reduceti efortul sau faceti pauze mai dese. Spuneti-i medicului dumneavoastra despre aceste palpitatii.
Va recomand sa faceti si psihoterapie cognitiv-comportamentala.
0
08-07-2015, ora 00:06
vonclaus
Nu este medic/terapeut
vonclaus
Nu mi-a recomandat suplimentele acelea dar, m-am gandit eu ca imi va face bine si am avut unele simptome de deficienta de magneziu si calciu.
Da cred ca stau ok cu inima doar ma speriam eu...

Imi puteti spune cat ar costa psihoterapie cognitiv-comportamentala?
0
08-07-2015, ora 00:48
Dr. Ricean Alina
Psihiatrie pediatrica, Brasov
Dr. Ricean Alina
Pretul sedintelor variaza intre 50 de lei si 200-300 lei sau poate mai mult. Cautati pe site psihoterapeuti din Bucuresti.
0
08-07-2015, ora 20:00
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Pana in luna sepembrie =octombrie nu lua calciu si mai ales D 3 ! Magneziul e bun in schimb !
0
18-07-2015, ora 20:23
vonclaus
Nu este medic/terapeut
vonclaus
As dori sa vad ce parere aveti doctora psihiatra mi-a facut o schimbare la tratament.

A scos dimineata anxiaru si mi-a bagat paroxetina jumate dimineata si pana in 7 unu intreg respectiv un anxiar inainte de culcare.
Nu trebuia sa-mi scoata anxiaru? cred ca tratamentu il fac de 3 saptamanii.
0
18-07-2015, ora 22:16
Dr. Ricean Alina
Psihiatrie pediatrica, Brasov
Dr. Ricean Alina
Nu e asa mare graba cu anxiarul daca nu ai risc de dependenta.
Ai luat tratamentul in fiecare zi, fara sa omiti nici o doza?
0
18-07-2015, ora 23:26
vonclaus
Nu este medic/terapeut
vonclaus
poi pe la inceput odata, de doua ori as putea spune ca n-am luat paroxetina sau sa mai intamplat sa iau mai putin din doza de frica sa nu patesc ceva...dar nu am sesizat vreo reactie neobisnuita deci nu imi mai este frica !

Dar acum cu o paroxetina jumate ma cam sperie..e normal?ma gandesc poate a uitat ce diagnostic am sau sa grabit?
0
18-07-2015, ora 23:39
Dr. Ricean Alina
Psihiatrie pediatrica, Brasov
Dr. Ricean Alina
Probabil doza pe care ai primit-o initial nu te-a facut sa te simti suficient de bine, de asta a decis sa o creasca. Ai primit scrisoare medicala?Daca da, e trecut pe ea diagnosticul? De cate mg e pastila de paroxetina?
0
18-07-2015, ora 23:39
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Intai ia jumate dimineata si jumatate spre seara, apoi vezi cum iti este si mai maresti doza de seara cu cate un sfert de pastila ! Ceea ce ma indoiesc ca vei face ! :) Doctora ta n-a stiut ca tu nu iei cat ti-a zis initial si de asta ti-a crescut doza !
0
19-07-2015, ora 21:03
vonclaus
Nu este medic/terapeut
vonclaus
de 20 mg e paroxetina. poi cred ca m-am simtit bine cel putin in prima sapt. foarte bine dar dupa am avut momente cand ma simteam si ciudat, trist dar si fericit.

Acum tind sa ma simt mai bine ca inainte dar tot nu ca deobicei.

Apropo e normal ca din cand in cand sa mai am tulburari de anxietate? (ma mai gandesc obsesiv) dar mult mai rar imi vine in minte cuvintele. in cea mai mare perioada ma simt relaxat dar e ciudat nu imi iese din cap zici ca ceva nu functioneaza bine :))
Adaugă un comentariu / răspuns
32 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul