Stretching prea extrem?

04-10-2016
Miro8896
Nu este medic/terapeut
Miro8896
Buna. Sufar de o problema la coloana vertebrala, si anume hyperlordoza lombara. O am deja de 3 ani si am inceput recent serios sa o repar. Am aproape 21 de ani, in Ianuarie. Intrebarea mea este urmatoarea - este posibil ca unele exercitii sa provoace mai mult durere decat sa repare ceva? Vedeti, eu mi-am impus o rutina de stretching foarte riguroasa, in fiecare dimineata. Dureaza aproape o ora si jumatate, si consta in exercitii precum statul agatat 5 minute de o bara, in reprize de un minut, si multe alte exercitii care le voi posta mai jos

5 x 1min hanging (stat atarnat de o bara)
10 x 7 sec super stretch (intins mainile deasupra capului si ridicarea pe varfuri si mentinerea timp de 7 secunde, incercand sa ajung cat mai sus cu palmile)
10 x 4 sec wall stretch (acelasi lucru doar ca facut timp de 4 secunde cu spatele la perete)
10 x 10 sec leg stretch (practic, cracanat pe jos, in timp ce ma intins spre fiecare picior de cate 10 ori, 10 secunde pe repetare, cumuleaza un total de peste 3 minute continuu)
10 x toe touch swoops (acelasi ca mai sus, cracanat si fac tranzitia de la un picior la altul de 10 ori pe fiecare parte)

Si mai sunt multe altele care sunt destul de greu de descris. Oricum, ideea de baza este - se poate ca toate acestea sa nu ma ajute sa imi revin? Ideea de baza cand am ales programul a fost stretching si ca sa ma mai inalt (si am reusit cu vreo 3 cm deja) dar si ca sa imi repar coloana.
3 comentarii
0
04-10-2016, ora 14:57
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Incercarea de a va creste inaltimea prin aceste exercitii v-a provocat, cu mare probabilitate, destabilizarea coloanei vertebrale.
Sfatul meu este sa opriti imediat aceste exercitii si sa consultati un neurochirurg.
Daca neurochirurgul este de acord cu aceste exercitii, puteti incerca sa le continuati.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
05-10-2016, ora 00:46
Miro8896
Nu este medic/terapeut
Miro8896
Stati putin ca nu e chiar asa. Eu nu am deocamdata dureri de spate, si chiar ma simt foarte bine. Si, pe deasupra, deja am vorbit cu doi doctori legat de asta si mi-au dat unda verde spre a face aceste exercitii. Poate nu neaparat cu toate aceste repetari. Coloana destabilizata e mult spus, intrucat eu incerc sa imi repar hyperlordoza lombara de asemenea.
0
05-10-2016, ora 13:46
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
OK
D-voastra stiti mai bine.
Eu mi-am exprimat doar punctul de vedere.
Daca doriti sa refuzati sfatul unui neurochirurg, nimeni nu va poate obliga.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: