stridor laringian

01-02-2007
adnana73
Nu este medic/terapeut
adnana73
am un baietel de 6 luni nascut la 38 saptamani prin cezariana scor apgar 9.a doua zi dupa nastere a inceput sa sespire greu cu zgomot, se inneca la piept si afost dus la incubator.neputind suge a fost gavat.i sau facut analize erau bune.nu stiau de ce face asa.iau facut film la plamani si au ajuns la concluzia ca a inghitit lichid.acum a ramas cu un hiriit doar ziua noaptea nu hiriie, si un zgomot de parca se sufoca.imi poate spune cineva daca este in regula acest aspect si pina la ce virsta dureaza.mentionez ca pieptul nu la primit deloc si este alimentat la bibe!
9 comentarii
0
01-02-2007, ora 00:00
maria77
Nu este medic/terapeut
maria77
Buna.Nu te speria mai ales ca bebe nu are alte manifestari care sa-ti starneasca suspiciuni.Ce greutate a avut la nastere?Sigur erai in 38 de saptamani la nastere?De obicei stridorul apare la nou-nascutul prematur.Astept detalii.Mai vorbim.
0
01-02-2007, ora 00:00
adnana73
Nu este medic/terapeut
adnana73
multumesc pt.raspuns! da! sigur eram in 38 saptamani.la nastere a avut 3300gr. ce alte manifestari ar putea avea?poate nu imi dau eu seama.te astept cu raspuns!
0
03-02-2007, ora 00:00
maria77
Nu este medic/terapeut
maria77
Daca varsta gestatonala este corecta asa cum tu cofirmi i singura manifestare este stridorul atunci trebuie sa ai rabdare ca aceasta.manifestare dispare mai greu in jurul varstei de 2 ani.Probabil este consecinta inghitirii de lichid meconial.Ar fi bine din cand in cand sa mergi la un consult pediatric, dar fii atenta sa nu se agraveze in perioadele cand va avea afectiuni respiratorii.
0
11-04-2007, ora 00:00
leonarddobre
Nu este medic/terapeut
leonarddobre
Buna adnana73 ! Si eu sunt una din mamici care se confrunta cu o astfel de afectiune, de aceea as dori, daca vrei si tu, sa-mi scrii pe adresa de mai numarul de telefon unde putem discuta mai multe lucruri ! Aici unde sunt eu nu merge internetul tot timpul si as fi bucuroasa sa putem vorbi si prin alte mijloace ! Astept raspuns!
0
11-04-2007, ora 00:00
adnana73
Nu este medic/terapeut
adnana73
adriana ti-am trimis mail!astept sa ma suni!
0
07-11-2007, ora 00:00
gabrieladavidani
Nu este medic/terapeut
gabrieladavidani
Buna adnana! Am si eu un bebe de 6 luni cu aceias problema. Daca ma poti ajuta te rog sa imi dai un semn - si vb poate pe mess! Merci!
0
03-02-2008, ora 00:00
adnana73
Nu este medic/terapeut
adnana73
buna!draga maria ma scuzi ca deranjez dar as dori daca ai si alte informatii despre stridor.copilasul meu are deja 1an si 7 luni si tot ii mai persista hiriiala.a fost racit pe vara si dupa trtament suspensie si injectabil amp+genta a avut o stare de sufocare de fapt respira ff greu si am mers la alt medic unde ia dat penicilina si inhalatii cu ventolin si flexotide si singuler dupa acest tratament s-a simtit bine o perioada de5 luni apoi au inceput iar raceli fara febra doar nasuc infundat dar din 3 in 3 sapt 0 luam de la capat cu nasul si hiriiala puternica.mai da-mi un sfat te rog!astept sfaturi si de la alte persoane care au trecut prin asa ceva sau medici care au intilnit astfel de cazuri!
0
06-07-2010, ora 20:12
ingerasi5
Nu este medic/terapeut
ingerasi5
salut, sunt noua pe forum dar urmaresc de mult comentarile si asi vrea sa va spun si eu parerile mele si sa adresez intrebari poate asa cu raspunsurile primite ma mai linistesc.sunt mama unui baietel de 7 luni care a fost nascut prin cezariana iar la momentul nasteri a inghitit lichid si sa "ales"cu aceasta problema.din maternitate mi-au spus sa ii dau 7 zile calciu gluconic dar nu ia trecut pana ce nu a facut o cura cu antibiotice.acuma ia ramas un deranj la gatulet ca si cum ar secretii de care nu scapa si face zgomot "pana ce nu tuseste, dupa aia ii trece provizoriu.ma intreb daca e ceva grav si de speriat si daca ar trebui sa fac un control mai amanuntit.?astept raspuns va rog frumos...
0
27-11-2013, ora 00:07
mariadavid
Nu este medic/terapeut
mariadavid
buna sunt noua pe aici, am si eu un baietel de 5luni si de la o luna mi sa spus k are stridor laringian congenital nu prea am gasit info despre acest diagnostic dar as vrea sa stiu cum se manifesta si dak trece pana la varsta de un an cum mi sa spus.la bebele meu se aude un suierat doar cand este agitat sau mai nou cand rade parca se sufoca dar numai pt o secunda.daca ma puteti ajuta cu vreo informatie va rog mult
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sufocarea - primul ajutor
  • Evaluarea sugarului de o lună
  • Evaluarea sugarului de două luni
  • Evaluarea sugarului de trei luni
  • Evaluarea sugarului de patru luni
  • Evaluarea sugarului de cinci luni
  • Evaluarea sugarului de șase luni
  • Evaluarea sugarului de șapte luni
  • Evaluarea sugarului de opt luni
  •