subfebrilitate...sa ma operez de amigdale?

01-12-2007
nina2105
Nu este medic/terapeut
nina2105
Povestea mea este destul de incurcata.Am 21 de ani si de doua luni fac febra (pana la 37 cu 5), dar ce e foarte ciudat e ca seara si dimineata nu am deloc, creste in timpul zilei.Eu am probleme cu gatul de foarte mult timp, ma doare aproape tot timpul(mai ales dimineata), orice medicamente iau nu trece(augmetin, ampicilina, etc)Am fost internata la infectioase 2 saptamani, acolo mi-au facut mai multe analize, am avut VSH-ul ridicat (50 la 1h ), streptococ nu am, infectie urinara nu, insa au zis ca am pneumonie interstitiala(pe radiografie se observa a accentuare bilaterala a interstitiului) si ca febra ar fi fost provocata de o infectie cu micoplasma.In urma analizelor a rezultat ca infectie cu micoplasma nu era.Am fos externata, VSH-ul a scazut la 20 (1h), tot cu febra, am facut tratament, febra nu scade. Am mers apoi pe la mai multi doctori, printre care si la un ORL-ist.Acesta mi-a repetat analizele: ASLO 200, VSH 15(1h)-43(2h) si a spus ca trebuie sa imi scot amigdalele pt ca exista posibilitatea sa fie puroi in interiorul lor si asta sa fie cauza subfebrilitatilor.Problema e ca nu stiu ce sa fac, stiu ca si amigdalele au rolul lor de aparare al organismului, insa pe mine gatul ma doare tot timpul, dimineata aproape ca nu pot vorbi, tot timpul amigdalele imi sunt inflamate, au o forma f ciudata, cu niste adancituri pe ele, si uneori apar mici bobite albe care cred ca sunt puroi.Credeti ca asta ar fi cauza stari de subfebrilitate pe care o am de 2 luni si oare ar fi bine sa imi scot amigdalele?
1 comentarii
0
11-12-2007, ora 00:00
invinge
Nu este medic/terapeut
invinge
Eu unul mi-am extirpat amigdalele pe la 15 ani DAr de problemele de care te plingi tu nu am scapat.Singurul remediu a fost sa evit factorii negativi:raceala, curentul de aer, apa rece, inghetata.In cazul tau cred ca f.f.f.f.fimportant ar fi cresterea imunitatii cu niste produse naturiste, combinate cu un regim de viata echilibrat, putina miscare in aer liber, multe fructe, -
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.