substitutia hormonala cu estrogeni dupa histerectomie

24-01-2014
MARIA V
Nu este medic/terapeut
MARIA V
Buna,
In urma cu 8 ani, am fost operata de histerectomie totala cu anexectomie bilaterala in urma unei infectii la cezariana.De atunci am urmat tratament hormonal cu Risell. Intrebare mea este cati ani mai pot urma tratament de substitutie hormonala avant in vedere ca am 36 de ani momentan. Si daca stie cineva daca au mai aparut ceva noutati legate de acest subiect
Multumesc
2 comentarii
0
25-01-2014, ora 09:35
Dr. Erna Stoian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Erna Stoian
Avand in vedere ca sunteti f ttanara probabil ca veti mai urma trat cativa ani dc nu apar reactii adverse! Tb sa faceti controale anual si medicul dv va decide dc tb oprit! Fara substitutie hormonala ati avea toate simptomele de menopauza! Din pacate in ronania nu sunt f multe variante de substitutie!
0
13-02-2014, ora 17:03
katy_p
Nu este medic/terapeut
katy_p
Buna!
Si eu aproape in aceeasi situatie sunt.
Am 37 ani, si la 32 am fost diagnosticata cu menopauza precoce (ovarele mele s-au oprit din functiune).
In prezent urmez tratament de substitutie hormonala (climen) si ma simt foarte bine. Probabil ca il voi urma ceva vreme, dar este mult mai bine asa decat sa intru in menopauza si sa suport un sir interminabil de consecinte.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Viața după histerectomie
  • Ovarectomia - păstrăm sau nu ovarele la histerectomie?
  • Estrogenul crescut
  • Histerectomia totală cu anexectomie bilaterală poate crește riscul de deces la femeile tinere
  • Histerectomia ar putea fi un factor de risc pentru boala Alzheimer
  • Nivelul de estrogen pe parcursul vieții corelează cu riscul de AVC în postmenopauză
  • Un hormon esențial pentru menținerea sănătății femeilor, implicat în apariția unei forme de aritmii ereditare
  •