sufar de frica

25-03-2009
Finna
Nu este medic/terapeut
Finna
Buna ziua,
de mica am o mare problema...imi este foarte frica.am cosmaruri...am senzatia ca cineva ma urmareste...cateodata mi se pare ca aud zgomote ciudate in propria mea casa.cateodata nu sunt multumita de mine, de realizarile mele...intr-o zi m-am uitat in oglinda si parca nu ma recunosteam...imi este foarte frica de spirite nu de ceea ce vad.cand am fost mici tatal nostru ne batea, ne vorbea foarte urat iar seara venea acasa foarte baut si ne trezea din somn cu tipete si cu amenintari de m, oarte...zicea ca ne ia gatul la toti, ca incepe cu mama si termina cu noi.si asa au inceput cosmarurile..erau nopti in care nu dormeam de frica ca o sa vina sa ne omoare, nu sunt o persoana rea...din contra as ajuta toata lumea...daca ma jigneste cineva am impresia ca are dreptate si ma consider vinovata si ma gandesc tot timpul de ce a zis asta sau de ce a zis ailalta...stiu ca trebuie sa merg la un medic, am nevoie de ajutor..dar nu am avut timp pana acum, am un program foarte incarcat la servici si chiar stresant pot sa zic...da-ti-mi un sfat ce sa fac, cum sa procedez..nu am spus nimanui de problema mea...
4 comentarii
0
25-03-2009, ora 18:33
indrix
Nu este medic/terapeut
indrix
nu este cazul sa te temi de nimeni si de nimic in casa ta..ce-a fost a fost..daca mai continui asa vei ajunge la psihiatru...autocontroleaza-te...viata merita traita frumos..Dumnezeu te va ajuta!
0
25-03-2009, ora 22:10
happysmilingtw
Nu este medic/terapeut
happysmilingtw
vorbeste cu cineva, fie cu o ruda, cu o cunostinta despre problema ta. Ai putea de asemenea sa scrii totul pe foi, la unele persoane are efect. Dar in principal, atitudinea. Incearca sa te eliberezi de stresul acesta. Sa inteleg ca prin " noi" te referi la frati, surori? daca da, vorbeste si cu ei, poate trec prin aceleasi spaime ca ale tale. Controlul si autosugestia pot face minuni, daca ai putina vointa. Si bineinteles, rabdare, caci nimeni nu a reusit " sa mute muntii" in doar o singura zi.
daca ai nevoie sa vorbesti cu cineva, astept mailul tau -
0
26-03-2009, ora 19:34
Finna
Nu este medic/terapeut
Finna
multumesc din suflet pentru sfaturi...o sa incerc sa tin seama de ele..este frumos cand persoane straine incearca sa te incurajeze...si intr-un fel ma simt mai bine...multumesc frumos...aveti dreptate am o viata si trebuie sa inmcerc sa o traiesc frumos...multam happysmilingtw, o sa iau leg cu dvs
0
27-03-2009, ora 23:18
Demian
Nu este medic/terapeut
Demian
Inteleg foarte bine prin ce treci, eu am fost intr-un caz similar...dar cum a spus si indrix mai sus, ce a fost, a fost, incearca sa uiti daca poti, stiu ca iti este foarte greu.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Frica de păianjeni, diminuată cu ajutorul realității augmentate
  • Terapia prin expunere adresate unei fobii poate avea efect și asupra unei fobii din altă sferă
  •