Suflu plamani sau coaste

08-08-2012
horea
Nu este medic/terapeut
horea
Buna ziua,
Am 30 de ani si de aproximativ 4-5 luni se aude un zgomot ciudat in zona pieptului, dar doar in timpul miscarii corpului. Nu stiu mai exact cum sa explic, daca tin gura deschisa si misc din umeri stanga si dreapta se aude ca si un suflu care iasa pe gura de undeva din piept, daca imi tin respiratia si fac acelasi miscari din umeri se aude un vajiit al pieptului. Daca respir normal fara miscari totul este in regula, nu am acea haraiala, sau zgomot mecanic... Ce poate fi?
Nu stiu daca are vreo legatura cu ceea ce am scris mai sus, dar am si nasul infundat cam tot timpul iar de ceva timp mai simt nevoia din cand in cand sa trag aer adanc in piept.
Tin sa precizez ca meseria mea este de asa natura incat stau cam toata ziua pe scaun, iar spatele imi este destul de deformat din cauza pozitiei si mai am unele dureri de spate si si de piept, amplificate la miscarea pozitiei corpului.
Va multumesc.
13 comentarii
0
22-02-2013, ora 20:39
piulia
Nu este medic/terapeut
piulia
Aceeasi problema o am si eu. Ati gasit un raspuns la aceasta problema?
0
27-02-2013, ora 23:44
pacientipo
Nu este medic/terapeut
pacientipo
Lol...si credeam ca eu sunt ala ipohondru.e normal sa se auda asa..cand faceti miscari chiar daca nu respirati voi se exercita presiune asupra cutiei toracice si prin urmare a plamanilor si se produce umplerea si golirea lor cu aer...
0
02-08-2016, ora 11:22
ntaisia
Nu este medic/terapeut
ntaisia
La fel am și eu un huruit și o apăsare pe spate care ma sufoca. A descoperit cineva ce e?
0
20-11-2016, ora 03:51
PAndrei
Nu este medic/terapeut
PAndrei
La fel si io doar ca atunci cand ma aplec spre dreapta face mai suierat si cu mai mult aer, si se aude si daca respir in timp ce ma misc lateral !!! O fi ceva pulmonar ? Daca inchid gura si strang de nas si ma misc -nimic!!!
0
28-11-2016, ora 22:21
Daniel_214
Nu este medic/terapeut
Daniel_214
Traheia e devina, se ingusteaza odata cu trecerea timpului mai ales daca fumezi. Fa o spirometrie !
0
01-08-2017, ora 16:57
Aristotel
Nu este medic/terapeut
Aristotel
Buna ziua,

pana la urma ce diagnostic vi s-a pus la acest sunet care se aude la miscarea corpului?
Va intreb, doarece si la mine se aude un astfel de sunet: cu gura usor deschisa, daca misc corpul stanga-dreapta se aude ca si cum ar atinge ceva de plamani.
Multumesc.
0
27-10-2017, ora 16:13
CMMNK
Nu este medic/terapeut
CMMNK
Aceeasi problema o am si eu cam de un an. Am facut investigatii, inclusiv CT torace, dar nu am gasit cauza. Daca aflati vreo posibila cauza, anuntati, vad ca suntem mai multi in aceasta situatie.
As adauga faptul ca la mine aceste simptome sunt insotite si de o tuse usoara.
0
20-11-2017, ora 00:37
Alexandru Necula
Nu este medic/terapeut
Alexandru Necula
Aceasi problema o am si eu..fix la fel !! si eu stau foarte mult pe scaun ...
0
29-05-2018, ora 19:41
Tntanca
Nu este medic/terapeut
Tntanca
Ati aflat care este cauza ? Ms
0
05-07-2018, ora 14:22
Tntanca
Nu este medic/terapeut
Tntanca
Buna ziua, a aflat cineva care este cauza ? Eu am fost și la pneumo ( radiografie torAce si plămâni ) la orl, ca cardiologie si nimeni nu știe cauza. Rog raspusn
0
10-07-2018, ora 20:29
CMMNK
Nu este medic/terapeut
CMMNK
Eu nu am gasit cauza, desi am facut diverse investigatii. La mine nu se auzea asa pana acum vreo 2 ani. Dar la voi?A aparut brusc? Voi tusiti? Eu tusesc un pic...
0
30-10-2022, ora 12:13
Ovi_cluj
Nu este medic/terapeut
Ovi_cluj
Buna ziua! Mai aveti noutati? A primit cineva un diagnostic? Sunt in aceeasi situatie si nu stiu ce sa fac. Multumesc
0
05-10-2023, ora 20:50
Ralucad20
Nu este medic/terapeut
Ralucad20
Buna! Exact cu aceasta problema ma confrunt si eu. Am fost de am facut o radiografie la plamani si nu am nimic. La cardiolog mi-a spus ca nu am nimic.
Mi-a iesit un inceput de astm si posibil de la asta sa fie..dar tot nu sunt convinsa. E ciudat. Daca a mai aflat cineva ceva intre timp, rog comentarii. Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.