suflu sistolic

01-01-2010
andreea_pirvulescu
Nu este medic/terapeut
andreea_pirvulescu
Buna am o cunostinta care a fost diagnosticat de mic cu suflu sistolic acum are 29 de ani si de 3 saptamani nu se poate odihni acum trei saptamani nu putea dormi desi ii era somn a fost la urgente si iau facut analizele ekg tensiunea era mare si iau facut calciu cu diazepam intravenos iau recomandat sa slabeasca are aproape 100 kg si cam 1.80 era fumator dar plamani iau iesit buni intre timp de la acea urgenta sa lasat de fumat numai mananca gras fara sare fara cafea fara bautura ia dat reteta sa ea magneziu a luat ia in continuare ia mai recomandat sa isi ia tensiunea ultima data a avut 140 90 si in jur de 100 batai pe minut nimic nu sa ameliorat la starea lui acum se simnte mai rau zice ca il inteapa putin cat sal deranjeze la inima zice ca pulsu il simnte puternic ii bate inima tare adica pui mana pe piept si simnti cum bate ieri am fost la urgente iar si iau spus ca a facut un atac de panica ia dat o pastiluta si cand am ajuns acasa a adormit dar de ieri de la trei nu poate dormi a zis ca acum ii este si greata va rog daca puteti sa ma lamuriti doi doctori diferiti iau spus ca nu prea are nimic din ce inteleg eu a ieri de la urgente ia dat reteta sa ia magneziu si remotiv niste calmante ce ma sfatuiti
3 comentarii
0
01-01-2010, ora 11:04
andreea_pirvulescu
Nu este medic/terapeut
andreea_pirvulescu
in plus ii tot amorteste mana picior amandoua maini depide fata corpul in general diferite parti va multumesc anticipat
0
01-01-2010, ora 17:42
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Luati de la farmacie cateva pastile de Enap de 5 mg [ sa ia cate una dimineata si una seara ], o folie de Calmogen Plant pentru a se linisti [cate o capsula la nevoie, nu mai mlt de trei pe zi ] ] si cateva comprimate de Aspenter sau Aspirin protect [ una pe zi ], asta in cazul in care nu poate vorbi la telefon cu medicul de familie. Si luni neaparat un control la acesta si cautati un cardiolog cu experienta.Are nevoie de tratament pentru aceasta tensiune, de regim alimentar, trebuie sa lase tigarile si sa dea jos in acest an cam 15 kg.
0
02-01-2010, ora 01:02
andreea_pirvulescu
Nu este medic/terapeut
andreea_pirvulescu
buna de tigari sa lasat din ziua in care a fost prima data la urgente astazi am fost iarasi la urgente dar de data asta la cadiologie analizele bune ekg bun au spus sasi faca niste analize si daca cumva este ce cred ei este atac de panica si iau spus ca suflu sistolic nu mai are ca la avut la o varsta foarte frageda si de atunci sa vindecat a spus ca in principiu este atac de panica si ia dat jumatate de pastila xanax
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Suflul sistolic
  •