sufocare in somn

12-09-2010
tomaalimos
Nu este medic/terapeut
tomaalimos
Buna ziua, ma numesc Marius, am 46 ani, cc 110 kg la o inaltime de 1, 78m, tensiune arteriala 13/8 sau 14/9, sforai zgomotos, de ceva timp, cc 2 ani ma confrunt cu o problema de sanatate.Concret, la aproximativ o ora, maxim 90 minute dupa culcare, noaptea, se intampla sa ma innec in somn, senzatia fiind de incapacitate de a respira, horcait, timp de cateva secunde, apoi, incet, incet reusesc sa respir, desi ramane senzatie de corp strain pe caile respiratorii, un gust acru-amar, si teama de a adormi din nou.Trebuie sa mai spun ca acest lucru se intampla ocazional, cu pauze de luni de zile dar si de 2-3 ori pe luna cateodata.Am inceput sa evit a ma culca mai devreme de 3-4 ore dupa ultima masa, si fenomenul a disparut.Senzatia de teama de innec in somn a ramas, si, am observat ca salivez abundent in somn cateodata.Ce as putea sa fac in acest caz?Va multumesc, marius
3 comentarii
0
12-09-2010, ora 13:57
lala2004
Nu este medic/terapeut
lala2004
Mariu, eu cred ca ar tb. in prima faza sa te adresezi medicului de familie sa te consulte, poate iti va recomanda si un consult cardiologic.Daca ai sansa sa ajungi la un cardiolog sufletist si dedicat pacientilor, vei fi consultat cu atentie si poate iti va instala si un holter care iti monitorizeaza activitatea inimii pe 24 de sau chiar 48 de ore.Asa vei afla ce se intimpla in timpul somnului.Multa sanatate !
0
15-09-2010, ora 06:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. un consult ORL.. este oblegatoriu.
2. cu multa vointa din partea TA.. si cu ajutorul medicilor daca e cazul.. trebuie sa ajungi la 90 kg.
0
15-09-2010, ora 07:53
tomaalimos
Nu este medic/terapeut
tomaalimos
Va multumesc pentru raspuns.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Riscul de sufocare la bebeluș (asfixia)
  • Senzație de sufocare - ce ar putea fi
  •