sumar urina ma puteti ajuta va rog mult.

17-06-2008
lili_anna
Nu este medic/terapeut
lili_anna
am fost de curand la ecografie si mi-a descoperit peretii vezicii urinare ingrosati(4, 4-4, 5mm)si doctorul respectiv mi-a recomandat o analiza a urinei si anume sumar de urina si urocultura.astazi am aflat rezultatele primei analize si nu inteleg daca e ceva grav, daca e vorba de o infectie...analiza arata asa:
Urobilinogen normal pH 6.5
Bilirubina neg. Nitriti neg
cetone neg Leucocite neg
hematii neg glucoza neg
proteine neg densitate urinara 1010
SEDIMENT URINAR
Epitelii plate rare
Leucocite rare
E grav daca pHul e mai mare?sau rezultatele mentionate la 'sediment urinar'trabuie sa ma ingrijoreze?sunt nerabdatoare sa aflu si rezultatele celeilalte analize insa as dori sa ma ajutati, in caz ca e ceva sa pot trata mai din timp si cat se poate de eficient.Imi e destul de greu fiindca nu am medic de familie unde m-am stabilit momentan si nici posibilitatea de a ajunge cat mai curand acasa.V-as multumi din suflet daca a-ti putea sa imi dati un raspuns!
2 comentarii
0
17-06-2008, ora 00:00
Dr. Adina Mester
Identitate neconfirmată
Dr. Adina Mester
Analiza este buna nu aveti de ce sa va ingrijorati
0
27-09-2011, ora 17:08
red_rose
Nu este medic/terapeut
red_rose
Buna.
am primit rez analizelor de urina, daca puteti lamuriti-ma va rog:
culoare- galb
densitatea relativa- 1022
reactia- acid
transparenta- Trom
proteine- neg
corpi cetonici- neg
glucoza- neg
epiteliu(plat)- 4-7 ch
leucocite- 16-18 ch
eritrocite- 0-1 ch
saruri- oxolati ( nu inteleg ce scrie, am luat la ochi)
leucocitele is marite mi se pare, da? deci poate fi o infectie...la USG mi-a zis ca am peretii ingrosati la vezica urinara tot azi si a zis ca poate fi cistita insa eu nu cred, nu ma ustura la urinare si nu urinez cite putin, urinez ft mult de fiecare data.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.