Sunatoarea risc de hipericism?

13-05-2011
ovidiu1984
Nu este medic/terapeut
ovidiu1984
Daca consum sunatoare de 20 de zile zilnic e vreo sansa sa ajung la hipericism? iau pastile cu sunatoare de 3 ori pe zi si m-am simtit bine. Mai beau si ceaiuri tot de sunatoare?
Va multumesc!
7 comentarii
0
13-05-2011, ora 23:05
anca cornea
Nu este medic/terapeut
anca cornea
Ti-am scris un privat mesage.
0
14-05-2011, ora 12:55
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna ziua,

Intrebare:
- DE CE iei si bei atata sunatoare?

O zi frumoasa.
0
14-05-2011, ora 14:35
ovidiu1984
Nu este medic/terapeut
ovidiu1984
Am auzit ca are efecte bune in depresie usoara (desi la mine e posibil sa fie severa!) + emotivitate + anxietate.
Ma confrunt cu toate trei desi mi-e rusine sa o recunosc, cu atat mai mult cu cat am studii aprofundate in domeniul psihologiei iar meseria mea implica ajutorarea celorlalti. Nu pot insa sa ma ajut pe mine.
Am consumat cateva zile ceai de sunatoare si m-am simtit excelent. Planta fusese culeasa de bunica mea din natura. Am trecut apoi la pastile pe baza de sunatoare din comert care nu au mai avut acelasi efect. :) As reveni la ceaiuri dar nu stiu daca un tratament prelungit poate duce la hipericism...
Din cand in cand iau doxepin cand chiar simt ca ma doboara stresul si nu as vrea sa interactioneze cu sunatoarea. Am luat doua luni doxepin si nu m-am simtit decat o perioada scurta de timp mia bine, asa ca am renuntat si iau cate una ocazional (cam la 2 saptamani) deoarece si in trecut am vazut ca medicamentele nu ajuta pe termen lung.
0
14-05-2011, ora 15:50
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna ziua,

Nu trebuie sa recunosti in fata CUIVA si SIGUR asta-ti va face intr-un fel BINE.

Citit in multe carti:
- orice medicament luat ca tratament pt. aceste stari si..apoi in aceeasi zi baut si ceai de sunatoare...
Concluzie:
ceaiul anuleaza efectul acestui tratament,..si
cu ce te alegi?!?

-incearca sa nu fumezi(daca);
- sa nu pierzi noptile pe facebook sau si/ Google, jocuri..etc.o perioada;
- bea 2 l lichide/zi...nici nu poti sa-ti inchipui ca SE POATE si ce efecte MIRACULOASE vei avea;
- mananca putin si des..(daca NU faci cura de slabire..?!?)

O zi frumoasa
si
s-auzim de bine.
0
14-05-2011, ora 22:22
anadar
Nu este medic/terapeut
anadar
Oroles, ti-am scris PM
0
15-05-2011, ora 08:26
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Buna ziua,
In depresiile usoare este eficient extractul de sunatoare; pe anxietate nu are efect si nici pe depresiile severe. Depresia/anxietatea sunt bolile secolului nostru, zeci de milioane de oameni din toata lumea se confrunta cu ele si de obicei aceste boli nu aleg omul in functie de profesia pe care o are; daca te ajuta cu ceva sunt si medici, inclusiv psihiatri care se confrunta cu ele. Studiile sau experienta in psihiatrie/psihologie nu te scutesc de a face aceste boli, ci te ajuta ca daca le faci sa iti fie mai usor sa le tratezi, in sensul ca stii ca e de facut.
Doxepinul este un antidepresiv de generatie veche, eficient, dar care da somnolenta si destule efecte secundare. Ca orice antidepresiv, se ia zilnic, minim 6 luni, in nici un caz la nevoie.
Nu se combina extractul de sunatoare cu nici un alt antidepresiv (din pacate nu cunosc o explicatie pentru asta). Nu cred ca problema ar fi un hipericism, eu personal nu am auzit de asa ceva, dar ce stiu sigur e ca un tratament cu extract de sunatoare ar trebui sa dureze minim 3 luni, se iau 2-3 cp zilnic, nu stiu daca ai voie sa bei si ceai sa iei si cp. De asemenea mi-a trecut pe la urechi, dar nu pot garanta, informatia ca luat pe perioade foarte mari de timp (probabil peste 6 luni) ar putea avea un efect negativ asupra vederii. Din pacate studiile pe plante sunt foarte putine.
0
22-09-2021, ora 19:46
Ana-Maria2
Nu este medic/terapeut
Ana-Maria2
Am facut cândva (acum mai mulți ani) o cura cu capsule de sunătoare sub îndrumarea unui dr.naturist timp de aproximativ 2 ani și a fost foarte bine. Deci se poate lua pe termen lung. Oricum trebuie luat pentru efect o perioada mai îndelungată și nu pe sărite.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.