sunet intestine

18-02-2008
irinush
Nu este medic/terapeut
irinush
salutare lume
am si eu o problema. de vreo 2 saptamini ma tot confrunt cu sunetele din regiunea abdominala (stomac, intestin, mate, nu stiu, orice) care ma fac sa ma simt extrem de inconfortabil si jentata in special la ore unde trebuie sa stau incordata ca acus o sa se auda sunetul
am mers la medicul de familie insa mi s-a spus ca stie de asa simptome si fara analize mi s-a prescris "yogurt" insa fara un mare efect. apoi am mers la un chirurg cunoscut si s-au controlat organele interne la raze x si mi s-a spus ca toate sunt in ordine. ultimul mi-a mai zis sa beau si "duspatalin". efecte medicamentele astea nu prea au, din cite vad.. doar unul pe un timp foarte mic, caci la ore tot stau incordata.
de mancat parca mananc normal, ca pana acum. nu inteleg de ce a aparut
s-a mai confruntat cineva cu asa problema? de la ce apare? cum se lecuieste? stie cineva?????

nu pot sa merg la ore din cauza asta.

p.s. 19 ani
4 comentarii
0
19-02-2008, ora 00:00
p_andra
Nu este medic/terapeut
p_andra
am si eu aceeasi problema, si aceeasi varsta. e posibil sa fie o gastrita, care nu apare nici la 10 ecografii. ai simtit cumva arsuri la stomac? sau de la unele alimente ti se face rau, cum ar fi grasimi, citrice, bauturi acidulate, dulcetzuri? simti cumva si ca nijte bule de aer ce se aud intr-un lichid? daca nu e de la stomac, poate fi de la intestinul gros.
0
04-03-2008, ora 00:00
irinush
Nu este medic/terapeut
irinush
nu am simtit nici un fel de arsuri si nici n-am probleme cu alimentele.
imi canta intestinele strasnic.. ca si cand as fi tot timpul flamanda, de parca n-as fi mancat cateva zile.
problema se pune ca nu reusesc sa mananc dimineata si multi au redus problema la asta. eu insa nu cred.. totusi 19 ani n-am mancat practic dimineata si acum deodata intr-o zi a inceput si asa si o tine.
pe parcursul ultimelor doua saptamani am mancat dimineata si maximul la ce am ajus este sa reduc sunetul pe o perioada de vreo 1.5-2 ore in timpul carora oricum stau incordata, dupa care iar apar. unele cazuri chiar n-au disparut deloc. deja nu mai iau nici un fel de pastile si nici o diferenta n-am observat.
uneori daca apas simt dureri in pastea stanga putin mai jos de coaste. doar daca apas.

mai are cineva ceva idei cum sa ma tratez?
este extrem de inconfortabil, n-as dori una ca asta nimanui
0
24-03-2008, ora 00:00
victorash2005
Nu este medic/terapeut
victorash2005
Citeste acest articol. poate te ajuta!
http://www.studentie.ro/index.php?page=news&id_categ=909&mainparent=&id_art=31095875&letter=&split=0
0
28-10-2008, ora 09:25
ana 85
Nu este medic/terapeut
ana 85
am si eu aceeasi problema am luat duspatalin 3luni, dar nu am scapat de acele sunete, as vrea sa vb mai multe, lasa.mi adresa de mes,
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce „ghiorăie mațele”? Ce se întâmplă acolo?
  •