sunt bolnav psihic diagnosticul tulburare anxios depresiva

02-10-2008
antoniu cristian
Nu este medic/terapeut
antoniu cristian
sunt dependent de xanax sau alprazolam si mianserin sufar de tulburare anxios depresiva de in ultimul timp am ameteli frecvente si a-mi amortesc picioarele am atacuri de panica si a-mi este frica sa mai ies din casa am si pierderi de memorie va cer un sfat ma intereseaza daca ma pot pensiona pe caz de boala si ce grad de handicap se acorda acestui diagnostic trebuie neaparat sa ma internez? am inteles ca trebuie sa merg la o comisie pentru evaluare a persoanelor cu handicap.
10 comentarii
0
03-10-2008, ora 00:00
ileana_cons
Nu este medic/terapeut
ileana_cons
Buna ziua,
Nu, in general cu diagnosticul asta nu va puteti pensiona, va trebuie ceva mai "greu". Da, trebuie neaparat sa va internati, pentru comisiile de pensionare de mai multe ori chiar, in asa fel incit sa reiasa ca pe o perioada lunga de timp sinteti incapacitat si nu puteti munci. Dar, pina ajungeti la asta, poate mai sint citiva pasi pe care vreti sa ii incercati. De ex, sa incercati alt tratament fiindca asta nu e bun, exista altele mai eficiente. In plus ff eficient in cazul acestei tulburari este psihoterapia cognitiv comportamentala.
Multa sanatate,
Dr. Ileana Constantin
Medic rezident psihiatrie
0
15-10-2008, ora 00:00
kovacscarmen
Nu este medic/terapeut
kovacscarmen
sotul meu are aceasta boala-are 51 de ani eu-47 de ani.nu mai facem sex de peste 10 ani, dar aceast lucru deja numai are importanta...cum pot eu sa-l ajut sa treaca prin boala dar si eu sa ma mentin pe linia de plutire.sa ii inteleg iesirile, ursuzenia, etc...
0
16-10-2008, ora 00:00
antoniu cristian
Nu este medic/terapeut
antoniu cristian
d-na kovacs carmen eu nu am probleme sexuale am o viata sexuala activa nu se manifesta aceste simtome decit cind am o depresie in rest sunt un om normal nu am fost internat la nici un spital de psihiatrie eu incerc sa ma mai las de medicamente le iau decit cind am nevoie in cazul dvs sunteti inca tinara daca nu va mai satisface sotul va sugerez sa va gasiti un partener de sex (eu personal sunt disponibil ).
0
03-11-2008, ora 17:26
Dr. Gheorghiu Mihaela
Medicina naturista, complementara, alternativa, ploiesti, brasov, bacau-colaborare cab.medicale
Dr. Gheorghiu Mihaela
antoniu de unde esti?
0
04-11-2008, ora 00:47
antoniu cristian
Nu este medic/terapeut
antoniu cristian
sunt din bucuresti de ce?
0
04-11-2008, ora 23:25
Dr. Gheorghiu Mihaela
Medicina naturista, complementara, alternativa, ploiesti, brasov, bacau-colaborare cab.medicale
Dr. Gheorghiu Mihaela
Pentru ca in functie de orasul in care esti cineva iti poate recomanda un medic de specialitate si un...psiholog.uneori combinatia are rezultate mai mult decat deosebite.
0
05-11-2008, ora 20:19
lori84
Nu este medic/terapeut
lori84
d-nule antoniu cristian, eu am doar 24 de ani, dar am trecut acum 2 ani prin ce treceti d-voastra, atacuri de panica, stari de anxietate si tot ce ati enumerat d-voastra, unul dintre pastile este pt depresii, si nu cred ca e bun pt d-voastra(am incercat si eu), xanax am luat un an, si nu mai am voie acum.i-au rivotril, nu stiu cat e de bun, dar ma simt bine, mai am momente cand simt mana si piciorul stang altfel decat normale, dar probabil e de la stres, mai bine mergeti la un medic neurolog, eu am mers la dr Neagu, de la cutitul de argint, in apropiere de city mall, si mi-a dar seroxat in urma caruia ms imt bine, e adevarat ca acum sunt dependenta, dar decat cu o astefel de boala mai bine asa.
multa sanatate
0
04-01-2009, ora 12:31
angy73
Nu este medic/terapeut
angy73
seroxat am inghiti si eu aproape 1 an; excelent in timpul tratamentului si dupa intrerupere inca vreo juma de an; la aparitia factorilor stresori atacurile de panica si starile depresive vor reveni si mai puternic, in forta, asa ca tratamentele astea medicamentoase sunt doar prelungirea agoniei;ne mai amagim putin; de un an de zile refuz sa mai iau hapuri recomandata de medicul psihiatru; in schimb bag la greu vitamine, minerale, omega 3, depress A (pe baza de plante); daca mai stiti ceva remedii va rog sa-mi spuneti si mie; sunt dispusa sa incerc orice; va multumesc si astept raspunsul dvs!
0
21-02-2009, ora 16:26
n_mirela
Nu este medic/terapeut
n_mirela
buna ziua tuturor! dupa ce ati fost la psihiatri, dupa ce ati inghitit atitea pastile, ati avea curajul si rabdarea sa consultati si un medic specializat in HOMEOPATIE? nu am gasit nicaieri pe site o recomandare catre homeopatie. e atit de putin cunoscuta? eu de peste zece ani apelez la un astfel de medic, binenteles cind am avut nevoie! am inceput cu atacurile de panica, apoi, ce s-a mai ivit: depresie, chisturi ovariene, gastrita, colon iritabil, alergii... remediile sunt usor de luat, ieftine si neagresive cu organismul. si daca medicul considera ca e cazul sa va recomande analize, ecografe, medicamente alopate sau operatii, nu va ezita sa o faca! de regula sunt medici generalisti cu specializare in homeopatie. va doresc multa sanatate!
0
20-06-2009, ora 16:45
danny dani
Nu este medic/terapeut
danny dani
as avea o intrebare pentru un medic psihiatru, sau psiholog.
daca pentru o persoana cu gradul doi de invaliditate, din 2005, tulburare schizotipala, borderline, tulburare depresiva recurenta, tentative de suicid repetate, automutilare, daca are dreptul si poate depune dosar pentru pensie de handicap, accentuat, gradul doi???!!!
.din cate am inteles pentru o alta persoana cu tulburare afectiv bipolara sau tulburare schizoafectiva, ambele cu gradul doi invaliditate, au dreptul la pensie de handicap, accentuat, grad doi, suma primita, 234 lei
multumesc anticipat pentru raspuns
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul