sunt bune anticonceptionalele Harmonet?

28-01-2011
madalina18
Nu este medic/terapeut
madalina18
iau anticonceptionale de aprox 2 ani, iar varsta mea este de 18 ani, am luat marvelon 28 de la un cabinet de planficare familiala iar acum iau harmonet tot de acolo, as dori sa stiu cat de bune sunt pentru mine anticonceptionalele.
multumesc
6 comentarii
0
28-01-2011, ora 20:37
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Ceea ce adeseori nu spun medicii ale caror cabinete sunt finantate de "Programul National de Sanatate a Reproducerii" este faptul ca anticonceptionalele pot avea serioase reactii adverse, ca de exemplu: cresterea incidentei si gravitatii infectiilor genitale, accidentele tromboembolice, cancerul de col uterin, de san, de ficat si de colon, sterilitatea, dismetabolismele. Daca va asumati aceste riscuri, atunci este OK.
0
07-02-2011, ora 14:05
madalina18
Nu este medic/terapeut
madalina18
Am inteles ce mi-ati spus dvs dar de ce toti medicii ginecologi in special spun ca anticonceptionalele sunt bune si datoria faptului ca previn anumite boli sau amelioreaza anumite dureri?Cam cat timp mi-ati recomanda sa folosesc anticonceptionale tinand cont ca am aproape 19 ani si iau anticonceptionale de 2 ani.Dvs ati spus ca daca imi asum acele riscuri este ok dar odata ce ma simt bine si nu am probleme din cauaza lor imi recomandati sa le iau in continuare sau sa opresc utilizarea lor?va multumesc
0
08-02-2011, ora 20:44
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Asa cum fumatorii ar fi bine sa nu astepte cancerul la plaman pentru a se lasa de fumat, si utilizatoarele de hormoni contraceptivi ar fi bine sa nu astepte declansarea problemelor pe care anticonceptionalele le induc. Nu mai departe de acum o saptamana, o deputata a murit din cauza abuzului de anticonceptionale. Cu putine zile inainte, se simtea perfect.
Daca doriti o parere medicala independenta de firmele de medicamente care produc contraceptive, consultati-va medicul de familie. Sau intrebati un oncolog cu experienta ce parere are despre anticonceptionale.
0
11-02-2011, ora 16:18
otilia2
Nu este medic/terapeut
otilia2
Dar am inteles ca anticonceptionalele previn unele afectiuni si tipuri de cancer. E adevarat?
Domnule doctor, cati ani pot sa iau marvelon fara am am complicatii ulterior? Mentionez ca ma simt foarte bine cu el.
0
11-02-2011, ora 21:23
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Anticonceptionalele previn un singur tip de cancer: cancerul ovarian. In schimb, sunt corelate cu incidenta crescuta a cancerelor de col, de san si, potrivit unor studii, intestinal si hepatic.
Procentul de aparitie al reactiilor adverse serioase este corelat nu numarul de luni de expunere la factorul de risc dupa o curba nonliniara: astfel, apare o inflexiune (o "abruptizare") a curbei in jurul valorii de 60 de luni de expunere.
0
14-02-2011, ora 20:04
andrujka
Nu este medic/terapeut
andrujka
daca le iei pentru reglarea menstrei de ce nu?
eu una pentru asta le utilizez, ca sa scap de dismenoree.
acum nu mai sunt ca pe vremuri, exista contraceptive care evita tractul gastro intestinal si primul pasaj hepatic deci nu putem sa spunem ca nu avem alternative.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •