sunt diagnosticata corect?

25-07-2011
daniela-paula
Nu este medic/terapeut
daniela-paula
Buna ziua domnule doctor,
in luna iunie am fost la reumatolog acuzand o durere insuportabila de genunchi care nu ceda la medicamente.Medicul care m-a consultat foarte atent dealtfel, mi-a pus diagnostic de gonartroza si mi-a dat trimitere la fizioterapie.durerile au cedat greu si mo-am recapatat mobilitatea cam la 2 saptamani de la incheierea fizioterapiei.zilele trcute am facut o miscare de flexatie cam rapid si mi s-a blocat articulatia fiind insotita de o durere violenta care din nou a cedat destul de putin la antiinflamatoare si inca persista. va rog sa imi spuneti daca poti fi diagnosticat corect doar din consult clinic fie el si foarte atent facut si daca pot face ceva sa nu mai imi revina aceste crize violente caci nici nyu ma pot deplasa la serviciu cand ma simt asa ceeace este o problema.mentionez ca am 49 de ani, si ca este prima data cand merg la un consult de specialitate.am crezut ca am reumatism ca factor genetic si m-am tratat naturist


Va multumesc, Daniela
4 comentarii
0
25-07-2011, ora 22:04
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Iertati-ma, dar nu am inteles detaliile capitale: greutate/inaltime, antecedente traumatice, reumatologice, metabolice, inflamatorii, vasculare etc.
Prin "reumatism" se intelege doar inflamatia articulara pasagera post-streptococica, care afecteaza de fapt inima.
In rest, putem vorbi despre afectiuni de tip reumatologic (adica inflamatii de tip auto-imun) sau despre artroza, adica degradarea cartilajului articular datorata obezitatii, supra-utilizarii sportive sau traumatismelor. In nici unul dintre cazuri nu este vorba despre """""factor genetic"""".
Diagnosticul este 99% clinic, iar radiografia este doar consultativa.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
26-07-2011, ora 10:16
daniela-paula
Nu este medic/terapeut
daniela-paula
Va multumesc domnule doctor,
am 1, 54inaltime, 55 de kilograme si acum 4 ani am suferit o histerectomie.Dupa aceasta interventie am luat in greutate aprox. 10 kg.prin factor genetic m-am exprimat desigur neprofesional, am inteles ca toata familia din partea mamei, au avut suferinte cu oasele(osteoporoza, poliartrita reumatoida.)si deaceea am tratat putin superficial durerile lombare destul de vechi, si mai nou dureri de cot sau de umar.Numai cand am facut aceasta criza acuta de durere la genunchi am fost sa consult un medic.Nu imi amintesc sa fi avut traumatisme majore, este adevarat ca am avut in decursul vietii cazaturi sau mici accidentari din neatentie dar nu stiu sa fi fost fix pe genunchi.alte afectiuni, hipotiroidie depistata de 5 luni, iau eutirox., tahicardie -egilok, si un antidepresiv pe care il iau de 10 ani-anafeanil.
inteleg ca am fost diagnosticata corect din moment ce mi-ati raspuns ca in procent atat de mare este suficient consultul clinic.pe mine ma interesa daca trebuie sa fac alte investigatii in caz ca as putea avea altceva, sau ce imi puteti recomda dumneavoastra ca tratament adjuvant pana la urmatoarea serie de fizioterapie.inca ceva ;sunteti de acord cu masajul la genunchi?as vrea sa continui masajul-este bine?
0
26-07-2011, ora 14:04
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Singurul tratament eficace este constituit din reducerea solicitarii mecanice a articulatiei, prin normalizarea greutatii si reducerea drastica a efortului fizic.
Atat intiinflamatoarele cat si fizioterapia au un efect paleativ, strict limitat, si nu influenteaza evolutia ineluctabila catre agravare.
Masajul poate sa agraveze mult simptomatologia actuala.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
28-07-2011, ora 12:04
daniela-paula
Nu este medic/terapeut
daniela-paula
va multumesc,

cu respect.Daniela
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.