Sunt din nou aici cu o veche problema... | Forumul Medical ROmedic

Sunt din nou aici cu o veche problema...

14-06-2016
theUninvited
Nu este medic/terapeut
theUninvited
Deja trec prin aceste atacuri de panica de 1 an si 8 luni. Si nu, la mine nu sunt atacuri de panica care vin de 2-3 ori pe luna sau saptamana. Am 10-15 atacuri pe zi, si tin intre 10 minute si unele chiar cateva ore. Singura parte cand sunt ok, este cand dorm, iar cand ma trezesc, prima ora este ca si cum as fi renascut. Pulsul normal, nu ma strange nimeni de gat, nu am ameteli, nu am mintea plecata la 1000 de scenarii cum as putea muri...
Am facut un "roman" de analize, toate perfecte, toti doctorii si-au dat cu parerea dar nici unul sigur..

Am fost la pisholog, sa fac psihoterapie, intradevar, dupa primele sendite eram foarte linistit, dar au inceput sa nu mai aiba nici un efect dupa vreo 3 luni si am renuntat..

Nu inteleg nici acum, de cand au inceput povestile astea, de ce ma ia ameteala din senin, sau dupa ce fac efort intens ma ia ameteala... nu gasesc cauza..

De ce mi s-au accentuat cearcanele parca ma droghez de 10 ani intensiv.. ???

Am ajuns la un psihiatru, mi-a dat anxiar si cirpalex, nu am curaj sa le iau... ce pot sa fac pentru ca simt cum pierd lupta asta din ce in ce mai mult.. am din ce in ce mai multe certuri cu familia, jobul meu s-a dus pe apa sambetei... etc... totul o ia din ce in ce mai rau..

Am si eu 2 zile pe luna,... maxim, nu stiu motivul, in care ma simt plin de energie si toate cele... fara motiv, atat 2 zile in care pot fi normal, fata mi se lumineaza, cearcanele se retrag, vorbesc cu toata lumea, fac de toate. In rest sunt o leguma care sta in pat si nu face nimic, fiind plecat din orasul natal, intr-o localitate in care nu cunosc pe nimeni, si nu am cu cine sa vorbesc.

Am observat inca ceva, daca din orice motiv, ma cert cu cineva necunoscut, corpul meu o ia razna, ma enervez foarte tare, simt adrenalina cum imi invadeaza corpul si parca ma pregatesc de lupta vietii mele.. cand de fapt sunt 2 injuraturi aruncate.

Mai bagam metroprolol in mine, 1 pe zi, mintal ma linistea imediat si imi scadea si pulsul.. nu stiu daca de la pastila sau psihic.. Permanent inima mea sta in 100-100 bpm, iar cand nu am nici un atac, 60-80...

Scriu toate astea in conditia in care am un atac de panica, imi cer scuze pentru eventualele greseli de ortografie sau ca am scris lucurile la intamplare fara vreo legatura intre ele...

Vreau doar o idee, ce sa fac, pentur ca nu mai pot...

PS: Nu cred in asa ceva, dar mi se furnica pielea pe mine cand aud.

O cunostina a fost la o "ghicitoare batrana in cafea", si mi-a zis aia tot istoricul fara sa stie nimic despre mine, si i-a spus aceste cunostinte sa nu mai iau eu pastile ca nu am nimic, totul este ceva descantec sau cum se numeste din 2014 de o fata... Fata care a descriso foarte bine, si care era foarte dubioasa...

Deci are cineva vre-o idee?
20 comentarii
0
14-06-2016, ora 21:09
david90
Nu este medic/terapeut
david90
@theUninvited: Citeste despre encefalomielita mialgica/sindromul de oboseala cronica ! De asemenea, citeste despre plantele adaptogene!

p.s. Mersul la vrajitoare e precum horoscopul, cateodata se mai nimereste, dar ambele sunt sarlatanii...
0
14-06-2016, ora 22:56
david90
Nu este medic/terapeut
david90
p.s.2 Cauta surse de informatii in limba engleza pt subiectele amintite mai sus, fiindca cele in limba romana sunt putine si superficiale.
0
14-06-2016, ora 23:17
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
De ce ziceai ca nu iti iei tratamentul sa iti revii in 2-4 saptamani si stai sa te chinui asa ?
0
15-06-2016, ora 02:13
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
TheUnInvited iti zic scurt care e treaba si ce trebuie sa faci:
Ai anxietate foarte puternica si ea iti face toate simptomele alea urate, trebuie sa te duci la psihiatru sa iei tratament de urgenta, discuta cu medicul, spune ce simti si fa ce spune el, du-te la particular ca prinzi programare rapid, ori Sanador, MedLife sau Regina Maria.
Faci ce am zis eu, vei fi bine, nu vei face, vei ajunge si mai rau, ai de ales, alta cale nu exista, orice ar zice altii, si orice ar zice David care din cauza ca nu s-a tratat la timp de depresie, acum este foarte naspa cu lipsa emotii de nu mai simte nimic.
0
15-06-2016, ora 17:08
david90
Nu este medic/terapeut
david90
Si tu, care te tratezi de atatia ani, de ce nu te-ai facut bine, de ce vrei in continuare sa te sinucizi?! Am constatat ca majoritatea celor care se trateaza de n ani, au o viziune distorsionata asupra realitatii, se scalda practic in rahatul psihiatriei, fara sa recunoasca, sau fara ca macar sa realizeze asta... :))
0
15-06-2016, ora 17:20
david90
Nu este medic/terapeut
david90
Wake up !
0
15-06-2016, ora 18:43
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Am explicat de ce nu ma simt bine !
Am spus de 100 ori peste tot ca nu stiam ce aveam, nu a avut cine sa-mi spuna, si nu m-am tratat la timp, s-a agravat in 14 ani de zile si dupa aia a devenit netratabila depresia.
De aia cei cu probleme serioase sa se trateze din timp ca sa nu pateasca ca mine, ca asa zic si medicii, nu doar eu.
0
15-06-2016, ora 23:51
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Like ! (y)
0
16-06-2016, ora 16:03
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Vrajitoarele din ziua de azi fac facultate si se numes psihologi David ! Fiecare te ademeneste cu un glob de cristal mai bengos, mai tamaduitor decat al altor "vrajitoare" care au studiat alte "ritualuri" (orientari psihoterapeutice) ! :)
0
16-06-2016, ora 17:26
Utilizator_179524
Nu este medic/terapeut
Utilizator_179524
@stevens, de cele mai multe ori psihoterapia ajuta din cate am inteles eu si din cate observ eu dvs aveti ceva personal cu psihologii.
0
16-06-2016, ora 20:48
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Dumneanoastra avem ceva cu inducerea in eroare a pacientilor nu cu toti psihologii ! Daca psihoterapia ajuta de cele mai multe ori atunci zic sa apelam intai la ceva ce ajuta intodeauna, de fiecare data !
0
16-06-2016, ora 21:09
david90
Nu este medic/terapeut
david90
Stai linistit, Stevens, ca psihoterapia e mult mai sustinuta stiintific decat psihiatria, care e o pseudostiinta.Asa ca, ciocu mic...
0
16-06-2016, ora 21:22
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
28-yul te rog sa-mi explici si mie ca lumea mecanismul, cum ajuta psihoterapia pe cei care au boli psihice ! Deci nu pe cei care au erori de gandirea doar, ca la aia e altceva.
0
16-06-2016, ora 21:23
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Psihoterapia este sustinuta de dovezi EMPIRICE nu stiintifice ! Asta este chiar in definitia ei ! Intreaba orice psiholog !
0
16-06-2016, ora 21:42
david90
Nu este medic/terapeut
david90
Empirismul e o componenta fundamentala a metodei stiintifice...

In acelasi sens, si psihiatria e sustinuta tot doar de dovezi EMPIRICE, doar ca, aceste dovezi pot fi reproduse prin administrarea de placebo-uri...Asa ca, ce disciplina e mai "stiintifica"?! Ba mai mult, efectul placebo favorizeaza tot psihoterapia, fiindca ne demonstreaza cat de puternica este mintea umana.Mind over matter...
0
16-06-2016, ora 22:09
Utilizator_179524
Nu este medic/terapeut
Utilizator_179524
@david90 foarte bine zis ca mintea umana este foarte puternica.
@Costy2008, as putea sa-ti dau o adresa de unde poti descarca gratuit carti ce tin de psihologie, in format audio. eu nu sunt psiholog, dar david90 a zis foarte bine ca si psihologia si psihiatria mai folosesc placebo-uri. inca ceva cartile sunt in engleza pentru cine e interesat sa-mi trimita un mesaj privat.
0
16-06-2016, ora 23:31
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
28-yul nu te-am intrebat sa ma pui sa citesc carti care deja le-am citit, te-am intrebat sa imi explici tu cu cuvintele tale cum crezi ca ajuta, tocmai ca ai citit alea, care e concluzia ta ?
Ce scrie acolo sunt doar pentru cei fara boli psihice, asta nu se specifica, adica pentru cei cu erori de gandire si cei mai prosti asa care nu stiu de ei si ce se intampla cu ei.
Erori de gandire adica de exemplu vrea prietena sa iesiti la plimbare si nu vrei, iar tu tipi si te comporti aiurea, nu te prinzi ca daca ai face cu calm si altfel, era mult mai bine, asta depinde de tine si deci poti schimba asta.
Ptr cei mai prostuti ca exemplu nu-ti dai seama ca ai sanse mari sa te implinesti in viata, crezi nu poti, ca nu esti in stare desi..nici nu ai incercat ! In mor normal daca erai inteligent, nu mai trebuia sa iti zica altul asta, stiai si tu ca trebe sa incerci sa-ti exploatezi capacitatile ca sa reusesti ceva, prin joaca si altele deja stiai de ce esti capabil in mod automat.
Sau nu te prinzi ca ai sanse mari la relatii dar nu stii sa te comporti, sau nu ai curajul sa te duci in colective, sa socializezi si asa mai departe, te duci acolo sa dai 100-120 lei pe o ora ca sa iti zica asta. Si dupa ce ai dat mii de lei, faci ce zice psihologul si te duci in lume, etc, iar repet, lucruri care trebuia de la sine sa le stii tu de fapt.
La asta ajuta psihoterapia, la cei inteligenti si sanatosi nu e nevoie, la cei cu boli psihice iar nu e nevoie pe partea de boala, ca aia controleaza ganduri si tot si deci trebuie tratata si dispare totul de la sine, ca dupa aia raman problemele de comportament si se pot rezolva la psiholog, este altceva, adica ce tu nu stii, afli acoli pe 120 lei 50 minute, LOLOLOLOL !

Sau mai aud pe unii ca nu s-au prins ca au depresie sau anxietate, cum frate sa nu te prinzi cand stii cum erai inainte si cum esti acuma..pai cand vezi ca esti trist mereu sau speriat, pui si tu mana si ori intrebi medicii, ori pui mana pe net si cauti "tristete permanenta" sau "frica de orice...ce este", sau ceva de genul, cauti si afli ce ai.
Mai rau e cand li se spune si nu cred asta, li se pune in fata caracteristicile depresiei si se incadreaza 95 % si tot nu isi da seama, culmea tembelismului, chiar refuza tratamentul dat de medic, nu ii e bine si tot zice ca nu are nimic.
Daca aveam eu net in 1996 eram scapat acuma.
0
17-06-2016, ora 08:48
Utilizator_179524
Nu este medic/terapeut
Utilizator_179524
Costy2008 eu sunt de acord cu ce spui tu, ai dreptate! ai scris foarte bine in comentariul tau. eu raman cu parerea mea ca psihoteerapia ajuta, dar cum a spus si domnul stevens, ar trebui sa apelam intai la ceva care ajuta intotdeauna, cu toate ca eu Nu stiu raspunsul. eu am spus ca ajuta psihoterapia asta, dar nu stiu daca poate sa vindece vreo boala psihica, ca doar psihologii nu sunt vrajitori cum a zis domnul stevens.
0
17-06-2016, ora 11:46
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Ti-am explicat la cine ajuta, si ar trebui sa se stie asta, nu de alta dar lumea da bani f multi degeaba astia care au boli psihice, plus ca pierde si timplu fara tratament, deci iti dai seama de consecinte, consecinta poate fi ca se distruge iremediabil, deci iti dai seama ce mare e miza si de ce tot spun ?
Si asta nu am citit, am tras concluzia eu si din experienta, si din studiat medicina si din vazut n cazuri ! Nu ma iau doar dupa ce se scrie, mai si verific sa vedem, asa o fi ?! Mai gandesc si cu mintea mea, aia scriu asa acolo ca e o industrie de facut bani, sa manipuleze oamenii, nu ca n-ar stii adevarul.
Citez din ce a zis medicul meu "ai ganduri urate ca-s fabricate de anxietate si depresie, si de la ele se amplifica iar cele doua", nicidecum ca au o cauza...care trebe cercetata cu mii de lei la psiholog, boala iti fabrica un film de groaza sa zic asa, iti modifica chimia in asa fel incat in loc de viziuni pozitive, vei avea nenorociri in cap, asta doar un exemplu.
Si pe demonstrate, ia tu unu cu depresie sau anxietate sau TAB nasol fara tratament, si du-l 1 an la psiholog sa vedem ce iese.
F multa lume citeste dar nu gandeste si cu mintea lor, nu au experienta concreta.
2
04-08-2016, ora 19:27
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Draga Stevens, psihoterapia este sustinuta cu dovezi stiintifice si nu empirice. E adevarat ca nu e posibil sa ii dai omului un ‘placebo de psihoterapie’ ca sa-l compari cu psihoterapia activa. Poti sa-l pui insa pe o asa-zisa lista de asteptare, in timp ce pe altul il tratezi si apoi sa compari rezultatele. Mai poti si sa compari doua grupuri de persoane : toti fac psihoterapie dar unii iau un medicament activ iar altii iau placebo – la aceasta varianta nu e ‘inghesuiala mare’ din partea firmelor…uneori, de exemplu in tratamentul anxietatii, e de inteles de ce : riscul unui astfel de studiu e mult prea mare.
Dr Rares Ignat - psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul