sunt disperat.. poate fi insarcinata?

12-10-2008
Maniac
Nu este medic/terapeut
Maniac
nush cum sa incep..am avut un contact sexual neprotejat cu prietena mea dar nu mi am dat drumul..poate fi vreo sansa sa fie insarcinata????spuneti mi ce ar trebui sa faca totusi.e vreo pastila ceva..au trecut mai mult de 24 de ore de la contactul sexual...si nu stim ce sa facem...dupa cat timp de la contactul sexual se poate face un test de sarcina..si cat de precis este??...dati mi niste solutii va rog eu mult de tot...suntem disperati...Va multumesc!
4 comentarii
0
12-10-2008, ora 00:00
Yria
Nu este medic/terapeut
Yria
Pai daca nu ti-ai dat drumul nu prea sunt sanse sa ramana insarcinata, acum depinde si daca ea e la ovulatie sau nu(ovulatia are loc la 14 zile dupa menstruatie, calculat din prima zi a menstruatiei).Exista totusi o pastila care se poate lua la maxim 72 ore de la un contact neprotejat, se numeste Postinor, sunt 2 pilule, prima ar trebui luata cat mai repede posibil iar a doua la 12 ore dupa, costa in jur de 13-18 lei.Pe viitor folositi contraceptie, daca nu va place prezervativul si ea nu vrea pilule exista ovule care se introduc cu 5 min inainte de contact si au efect 4 ore.ATENTIE sa nu foloseasca sapun decat dupa minim 2 ore dupa contact, preferabil nici inainte, daca totusi se intampla sa se clateasca f bine.Multa Bafta!
0
12-10-2008, ora 00:00
Yria
Nu este medic/terapeut
Yria
Testele de sarcina dau raspuns exact dupa 14 zile, deci nu e cazul sa asteptati atat.Bye
0
13-10-2008, ora 00:00
Maniac
Nu este medic/terapeut
Maniac
va mulumesc..dar daca a luat Postinor la 32 de ore de la contactul sexual neprotejat e bn..isi face efectul???va rog sa mi raspundeti
0
13-10-2008, ora 00:00
Dr. Bociu Crina
Obstetrica-ginecologie, Londra
Dr. Bociu Crina
păi teoretic ar trebui să ia până la 72 de ore şi vezi că sunt 2 doze care se iau la 12 ore.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  •