sunt disperata, am sifilis si sunt insarcinata

03-10-2006
ana pavel
Nu este medic/terapeut
ana pavel
Buna ziua, am o mare problema.sunt in luna a 7a, am fost diagnosticata cu sifilis, am facut tratament dar tot pozitiva sunt.Sotul meu e negativ, nu inteleg de ce.Suntem impreuna de 3 ani si nu m-am culcat cu nimeni altcineva.Tratamentul l-am terminat acum doua luni, ce riscuri sunt ptr bebelus?Va rog sa-mi raspundeti, sunt foarte nelinistita!
3 comentarii
0
04-10-2006, ora 00:00
ana pavel
Nu este medic/terapeut
ana pavel
ce riscuri exista ptr copil? o sa mi se pozitiveze vreo data? cum pot sa-mi dau seama de unde am boala si de cand?
0
20-01-2007, ora 00:00
buly
Nu este medic/terapeut
buly
buna! ma numesc elena, si as vrea sa-ti fiu de folos in ceea ce priveste problema ta, eu lucrez in cadrul unui lab medical, chair efectuez analize pt diagnosticarea sifilisului. Sfatul meu este sa-ti repeti aceasta analiza VDRL-rpr cu TPHA pentru confirmare. Din experienta, iti pot spune ca titrul anticorpilor creste in cazul femeilor insarcinate care au fost infectate candva cu sifilis, dand reactii fals pozitive. Si da afecteaza fatul, dupa nastere si acesta va prezenta reactie pozitiva in primele 6 luni caci preia sistemul imunitar al mamei. Repeta-l eventual si la Cantacuzino in paralel, caci este institut de referinta pentru toate celalalte laboratoare si dansii s-au mai confruntat cu astfel de cazuri. Mult noroc si sper sa-ti fie de folos sfatul meu, multa sanatate!
0
10-09-2008, ora 00:00
emanuelas
Nu este medic/terapeut
emanuelas
ai facut tratament? cum s-a nascut bebelasul? e sanatos?multumesc !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sarcina luna VII
  •