sunt foarte agitata si nelinistita + am insomnii...

03-11-2013
Mihaela Neicu
Nu este medic/terapeut
Mihaela Neicu
De cateva saptamani sunt foarte agitata si nelinistita, am insomnii, noaptea am stari de panica, batai puternice de inima si o frica inexplicabila, sunt apatica, imi vine sa plang din senin si simt ca nu am nici un rost, ma simt inutila.Tot timpul as sta in pat sa plang, imi este teama sa vad pe cineva.E adevarat ca in ultimul timp am avut probleme personale care m-au suparat foarte rau, dar am trecut prin altele si mai grave cu ani in urma si nu m-au afectat asa.Sunt speriata si nu stiu ce sa fac.
Multumesc anticipat!
4 comentarii
0
03-11-2013, ora 21:52
ionela83
Nu este medic/terapeut
ionela83
cu cat le dai mai multa atentie si te gandesti la ele cu atat ele devin mai puternice...stiu cum e seara sa te bagi in pat obosita dar sa nu poti dormi ca in cap circula fel de fel de ganduri si frici ce te tin treaza o bucata buna de noapte.sunt mai multe tehnici care ajuta in mare parte, restul depinde si de tine daca vrei intradevar sa treci peste..citeste cartea online, puterea extraordinara a subconstientului, o sa te ajute mult, mananca sanatos, vrei nu vrei iesi mai mult timp in aer liber si iti place sau nu ocupate mai mult de tine, bea ceai de sunatoare si ce sa spun pe mine in situatia in care ai fost tu, poate si mai rau, ma linistit mereu calmogen plant, acum sunt ok numai ca astenia asta de toamna ma bagat un pic in depresie da bine ca nu in anxietate ca sunt satula.sanatate si curaj
0
04-11-2013, ora 01:25
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna Miha,
odata venisem in vizita la o d-na la maternitate.
langa ea era o tinerica ce nascuse un baietel.vroia sa-i puna numele sergiu.
Pot presupune ca tu esti acea tinerica?...m-as bucura!!
scz daca gresesc.

referitor la cele ce te supara,
am o propunere pt tine:
(era bine daca ziceai varsta aprox...una e supararea la 20 ani, alta la 40 pt copii, alta la 60 cu alte suparari poate pt sanatate si/sau nu numai)
- te felicit ca STII care este cauza starilor tale :'acele suparari'..le stii f bine si detaliat pe 'caprarii', asa cum mi le stiu si eu si fiecare dintre noi;
- de ELE, de acele suparari/necazuri..sa TE ingrijorezi si sa le 'pui capat'.pana NU le depasesti, aceste stari NU te vor parasi;
- ai scris c-ai avut probleme mai demult si mai grele si le-ai trecut pana la urma;.ai mare dreptate dar si tu, cu timp in urma ERAI mai tanara.cu varsta, problemele le vedem mai grave decat atunci cand suntem tineri, f tineri...
- zici ca plangi: stiai ca plansul poate fi de:necaz (decesul cuiva drag), de suparare (sanatate, probleme financiare, probleme in familie:copii, sot.parinti)si...mai ales plansul de CIUDA..da, atunci cand ti se pare si nu doar, esti sigura ca ai dreptate si nimeni NU te intelege.
Miha.draga, daca-ti face bine, chiar e indicat sa plangi-uneori..:prin plans se relaxeaza sufletul si sufletul omului trebuie sa fie in permanenta odihnit.
iti doresc sanatate maxima
cele bune,
p.s.
Nu uita ca doar rugaciunile din inima-spuse, ne linistesc, ne aduc cu picioarele pe pamant.
sunt sigura ca,
vei trece cu bine peste aceste probleme.
parere:
Nu incepe un trat, care.sa-ti de-a dependenta.
mai vb..
0
04-11-2013, ora 16:52
Mihaela Neicu
Nu este medic/terapeut
Mihaela Neicu
Va multumesc pentru sfaturile voastre, ma simt bine ca cineva se gandeste la mine si incearca sa ma incurajeze...O sa fac cum ai spus Ionela, o sa caut cartea despre subconstient, sper sa ma ajute.Si tie Maria iti multumesc pentru incurajari, mai ales ca imi spui sa nu incep nici un tratament, chiar oscilam intre decizia de a merge sau nu la psiholog.Imi pare rau, dar nu sunt eu persoana despre care vorbesti, de la maternitate.
Inca o data, multumesc!
Si Maria, mi-ar face placere sa mai vorbim.
0
09-11-2013, ora 19:38
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Doresc sa-ti transmit si eu cateva opinii personale.Eu in viata de zi cu zi am foarte multe probleme dar dimineata la cafea o tin la propriu pe sotia mea langa mine si discutam ce avem de facur pt. ziua in curs sau urgente, lucru care ma ajuta sa impart problemele.Cand sotia mea este daramata psihic de probleme o las sa planga un pic dupa care stam si discutam problema care o supara pana ce gasim o rezolvare.Te sfatuiesc sa discuti cu cineva cu oricine vrei tu despre problemele care nu te lasa sa stai in pat cum zici, si sa le rezolvi cum i-ti este tie mai bine.O zical zice :CE NU NE OMOARA TE INTARESTE. Incerca sa gasesti motivele care te ingrijoreaza si sa le rezolvi una cate una cu rabdare si o sa vezi ca o sa fie mai bine, sper ca urmatorul mesaj sa fie mai fericit. MULTA SANATATE.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Atacul de panică
  • Obiceiuri care afectează somnul
  • Insomnia
  • Insomnia severă ar putea fi cauzată de slăbirea conexiunilor cerebrale
  • Culcatul la ore târzii a fost asociat cu alimentația nesănătoasă și sedentarismul
  • Thim - dispozitivul care te ajută să dormi mai bine, monitorizându-ți somnul
  • Insomnia crește riscul de astm la adulți
  • Uleiul esențial de portocale poate reduce simptomele stresului post-traumatic
  • Cum recunoști atacul de panică?
  •