Sunt foarte timid si urasc asta! Cum ma pot schimba?

03-06-2009
52H9382r
Nu este medic/terapeut
52H9382r
Nu suport felul in care gandesc, desi simt ca nu il pot schimba, oarecum, imi doresc sa fiu altcineva si sa gandesc in alt fel. Deseori cand merg la baie nu vreau sa ma uit in oglinda si evit orice reflectie a corpului meu, orice poza, etc., altfel voi avea o stare proasta.De foarte multe ori imi doresc sa mor dar si sa traiesc, totodata, si imi doresc sa fiu sub o alta stea, ca fiind o alta persoana care se bucura de viata.Sunt foarte timid, si urasc asta! Cum ma pot schimba?(vreau dar simt ca nu pot...de ex. nu pot sa scap de timiditate).Am foarte des discutii cu prietenii, discutii foarte sincere, atat de sincere incat simt ca un psiholog nu imi poate oferi mai mult si nu ma poate schimba.(nu am fost niciodata la un psiholog)
Ce ma sfatuiti?
4 comentarii
0
03-06-2009, ora 08:53
dear
Nu este medic/terapeut
dear
sa mergi la unul(psiholog).daca gasesti un profesionist sigur stie mai multe decit prietenii tai si te poate ajuta doar cu asta se ocupa.. totusi este foarte bine ca ai si prieteni.
hai fa-ti curaj si du-te esti tinar si merita sa te bucuri de viata!, fiecare avem slabiciunile noastre.
bafta!
0
10-06-2009, ora 23:56
laurasaed
Identitate neconfirmată
laurasaed
Iti recomand sa consulti un psihoterapeut (psihologul este absolventul facultatii de psihologie, iar psihoterapeutul este psihologul care are o specializare in psihoterapie).

Laura Saed
Psihoterapeut
0
17-08-2009, ora 12:52
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Dismorfofobie si complexism patologic. Consulta un medic psihiatru!


Cu deosebit de multa placere si deferenta,
N I C K;)
0
23-11-2009, ora 12:19
mony24
Nu este medic/terapeut
mony24
Buna
Sfatul meu e sa te rogi si sa ai incredere in Dumnezezu nici nu stii cati oameni au probleme de genul asta sau mai grave fiecare om are cate o frica sau slabiciune de aceea e bine sa te rogi si o sa vezi ca Dumnezeu iti va da putere sa treci peste asta si optimism dak esti optimist vei invinge orice obstacol ai incredere in tine important e cum te simti tu nu ce zic altii care te vorbesc de rau !Ai incredere intr-un viitor bun !Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Personalitățile narcisiste și eficiența psihoterapiei (studiu)
  • O mai bună identificare a efectelor adverse ar putea îmbunătăți calitatea psihoterapiei
  • Tehnica oglindirii și impactul asupra sentimentului de vinovăție
  •