Sunt gravida dupa o luna de la avort??

07-09-2016
Bubbles1
Nu este medic/terapeut
Bubbles1
Acum o luna am facut avort la o clinica privata din galati.
Am avut sangerari o saptamana si dureri abdominale.
Nu am luat nici un tratament.
A trecut o luna menstruatia nu mi-a venit dar am dureri abdominale ingrozitoare.
Acum o saptamana am facut sex neprotejat iar partenerul a ejaculat inauntru.
Tin sa preciez ca am o scurgere transparanta urat mirositoare
5 comentarii
0
08-09-2016, ora 12:58
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Buna ziua,

la doua saptamani de la intreruperea de sarcina este recomandat sa mergeti la control mai ales daca ati avut dureri, se poate ca in uter sa ramana resturi care se pot vedea numai in urma unei ecografii. Va recomandam sa folositi metode contraceptive pentru a nu ramane insarcinata din nou daca nu doriti acest lucru deoarece orice contact neprotejat se poate finaliza cu o sarcina

Va multumim
Echipa Medicala Marie Stopes
0
10-09-2016, ora 15:55
Marya2016
Nu este medic/terapeut
Marya2016
Bună ziua. Am facut o intrerupere de sarcina si nu am avut deloc sangerari după. Este normal? Am fost la control dar m-a văzut alt medic si dupa o ecografie endovaginala rapida adica doar a bagat sonda si a scos-o nu cred ca a văzut mare lucru pentru ca era deranjat ca am revenit mi-a spus ca e sange care nu se elimina ca s-a inchis uterul si sa iau arthrotec 3 pe zi. Este de ajuns? Oare sa mai aștept sa apara sangerarea sau sa merg la alt medic? Mai iau și antibiotic si antinflamator pe langa. Cat ar trebuii sa astept dupa intrerupere sa apara sangerarea? Mulțumesc.
0
13-09-2016, ora 09:22
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Buna ziua,

ceea ce v-a spus medicul la control este ceea ce se intampla atunci cand se inchide/contracta uterul si nu elimina resturile ramase in urma avortului; ele se pot elimina cu ajutorul arthrotecului sau nu in functie de organismul dvs. si de respectarea indicatiilor date de medic (fara efort, fara bai fierbinti, fara raport sexual); mergeti la control atunci cand v-a recomandat sau daca nu aveti sangerari si aveti dureri mergeti mai devreme


Echipa Medicala Marie Stopes
0
13-09-2016, ora 20:26
Marya2016
Nu este medic/terapeut
Marya2016
Sangerarea a apărut dar nu foarte mult. Arthrotec am luat decat 3 zile la recomandarea medicului. Dureri de burta nu sunt. Asta înseamnă ca e totul bine? Mai pot elimina si la următoarea menstruație? Sau sa refac o ecografie? Dupa cat timp este recomandata ecografia pentru a stii ca totul a decurs bine? Mulțumesc.
0
14-09-2016, ora 10:54
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Buna ziua,

in cazul in care a inceput sangerarea va recomandam o ecografie cam la 10-14 zile pentru a verifica ca s-a eliminat tot produsul de conceptie

Echipa Medicala Marie Stopes
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Contraceptia dupa avort
  •