sunt gravida sau nu?

08-09-2010
iuliannaa
Nu este medic/terapeut
iuliannaa
e posibil sa fiu insarcinata dupa 8 zile de intarziere a menstruatiei iar testele de sarcina sa fie negative?in plus am greturi diminrata si seara, am o stare permanenta de greata, mi-e somn, sunt obosita, am stari de ameteala cateodata, am o secretie albicioasa. o parere va rog, ca nu mai pot...
3 comentarii
0
08-09-2010, ora 13:41
iuliannaa
Nu este medic/terapeut
iuliannaa
ma scuzati, am o stare permanenta de rau, asta vroiam sa zic;
0
08-09-2010, ora 16:38
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
1. Testul de sarcina care foloseste urina este destul de sigur (98 - 99 % rezultate exacte). Pentru a fi sigura mai asteptati cateva zile si eventual mai faceti unul.

2. Absenta menstruatiei este primul indiciu ce poate sa marcheze inceputul unei sarcini... dar fiindca menstruatia poate intarzia si din alte cauze decat o sarcina trebuie sa fii atenta si la existenta altor semne... primele semne de sarcina apar dupa doua saptamani de la conceptie : cresterea in volum si intarirea sanilor, aparitia starilor de greata (asociata sau nu cu varsaturi), oboseala, ameteli, mictiuni frecvente, schimbari de stare emotionala. Este adevarat ca semnele difera de la femeie la femeie si, la aceeasi femeie, de la sarcina la sarcina. Bineinteles ca nu trebuie sa le ai pe toate si bineinteles ca unele simptome pot exista si fara sa fii insarcinata.

3. Daca secretia albicioasa va da mancarimi, usturimi, are miros neplacut, mergeti la un cabinet de ginecologie sa faceti un test de secretie. O astfel de secretie, cu aspect de iaurt, poate fi data de o ciuperca denumita Candida.
0
08-09-2010, ora 19:11
iuliannaa
Nu este medic/terapeut
iuliannaa
multumesc pt raspuns clara; secretia albicioasa nu imi da nici mancarimi nici usturimi, nici nu are miros neplacut, de fapt este o secretie galben-albicioasa; am progrmare vineri la ginecolog, astept cu nerabdare, doar el poate sa imi dea ultimul raspuns;
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  •