Sunt insarcinata?

27-12-2007
Francisca
Nu este medic/terapeut
Francisca
Salutare la toata lumea

As dori un raspuns va rog : pe 10 Decembrie 2007 mi-a venit cilclu iar pe 22 decembrie am avut contact sexual. Mentionez : pe 16 Decembrie am inceput sa iau anticoncetionale pt prima data in viata mea.Se zice ca tre sa astept ceva timp...ca antibebe nu-si face efectul intr-o saptamana.

Inca o intrebare : CAND ARE LOC OVULATIA ????
la aprox 14 zile de la menstruatie ? deci de la prima sangerare in 14 zile ?

Va rog din suflet ajutati-ma ! multumesc tuturor celor care ma pot sfatui.
10 comentarii
0
27-12-2007, ora 00:00
Dr. Adina Mester
Identitate neconfirmată
Dr. Adina Mester
la un ciclu menstrual de 28 zile, ovulatia este in a 14 zi calculata din prima zi de menstruatie(+/-3-4zile)Daca ciclul nu este de 28 zile, se pastreaza intotdeauna cele 14 zile, iar perioadata a doua se scyrteaza sau se lungeste in functie de durata ciclului(ex;ciclu menstrual la 32 de zile-14 zile pina la ovulatie, 18 zile partea adoua)
0
27-12-2007, ora 00:00
alinna
Nu este medic/terapeut
alinna
dar dak iei anticonceptionale nu mai are loc ovulatia.gresesc cumva ?si dak nu le-ai luat din prima zi de ciclu trebuie protectie suplimentara 7 zile
0
28-12-2007, ora 00:00
Francisca
Nu este medic/terapeut
Francisca
va multumesc mult pentru sfaturi.
dupa cum spunea Alinna, trebuia luate AC din prima zi de ciclu, eu le-am luat dupa terminarea menstruatiei si la 6 zile de la prima pastiluta am avut contact sexual. Ma gandeam ca am protectie numai cu AC.

Va intreb pt d-voasta n-a Dr. Mester, in mod normal aveam protectie cat de cat sigura cu cele 6 AC ? Avand in vedere ca eu nu am mai folosit niciodata AC.

Inca o data va multumesc pt sfaturi

cu recunostinta, Francisca
0
29-12-2007, ora 00:00
dianaaa
Nu este medic/terapeut
dianaaa
ma ajuta si p mine cineva?
0
29-12-2007, ora 00:00
dianaaa
Nu este medic/terapeut
dianaaa
am avut in urma cu trei zile contact sexual cu o persoana(mentionez ca am facut sex o zi intreaga, o data la doua ore)nu am folosit nici o protectie, doar o igiena corespunzatoare dupa fiecare act sexual!partenerul spune ca nu trebuie sa-mi fac griji pt.ca el a fost atent!eu am stare d greata si ma doare burta!nu am curaj sa fac test!va rug din suflet este posibil sa fiu insarcinata?
0
30-12-2007, ora 00:00
Dr. Adina Mester
Identitate neconfirmată
Dr. Adina Mester
Pentru Francisca-Corect antuconceptionalele trebuiau incepute in prima zi de menstruatie, iar in primele 7 zile trebuiau siplimentate metodele de protectie(prezervativ, AC locale)Faptul ca nu ai luat pana acum AC nu-ti ofera protectie in plus.Oricum eu zic sa te linistesti, sa-ti faci un test de sarcina pentru siguranta ta si in continuare sa ai grija cum te protejezi si mai ales sa alegi metoda cea mai buna pentru tine impreuna cu un medic care te poate sfatui. Un an nou fericit cu multa sanatate si fara probleme!
0
30-12-2007, ora 00:00
Dr. Adina Mester
Identitate neconfirmată
Dr. Adina Mester
pentru Diana-durerile de burta si greturile nu sint de la sarcina(dupa 3 zile )ci de la "maratonul sexual".Nu se poate stii daca esti sau nu gravida, nici nu ne putem da cu parerea daca nici nu specifici in ce perioada a ciclului erai.Un an nou bun cu mai multa atentie pentru protectia si sanatatea ta!
0
30-12-2007, ora 00:00
Dr. Adina Mester
Identitate neconfirmată
Dr. Adina Mester
pentru Diana-durerile de burta si greturile nu sint de la sarcina(dupa 3 zile )ci de la "maratonul sexual".Nu se poate stii daca esti sau nu gravida, nici nu ne putem da cu parerea daca nici nu specifici in ce perioada a ciclului erai.Un an nou bun cu mai multa atentie pentru protectia si sanatatea ta!
0
31-12-2007, ora 00:00
Francisca
Nu este medic/terapeut
Francisca
Multumesc frumos d-na Dr. Mester. Si dv la fel un an nou cat mai bun si cu multe impliniri.
Iar daca s-a intmplat sa raman, este bine venit.Ne iubim si-l vom iubi si pe el.
0
31-12-2007, ora 00:00
Dr. Adina Mester
Identitate neconfirmată
Dr. Adina Mester
Bravo!Ma bucur pentru tine, pentru atitudinea pozitiva pe care o ai.Iti doresc sa fii intotdeauna la felsi deasemenea sa va iubiti cat mai mult timp!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: