Sunt insarcinata? Sa imi fac probleme?

10-03-2006
scratch_rapp
Nu este medic/terapeut
scratch_rapp
Mi-am pierdut virginitatea acum o saptamana. In mod normal ciclul menstrual ma tine aproximativ 21 de zile, nu mi se intampla des sa imi intarzie. De regula, ar fii trebuit sa imi vina cam aproximativ 7 zile dupa contactul sexual, insa nu s-a intamplat. Ca metoda de contraceptie am folosit prezervativul, insa s-a rupt, asa ca am renuntat; partenerul a ejaculat (pentru ca i-am spus sa incheiem) la aproximativ 10 secunde dupa scoaterea penisului din vagin. Este normala intarzierea ciclului dupa primul contact sexual? Daca da, care este perioada maxima permisa? Ar trebui sa imi fac probleme mari? Sunt foarte ingrijorata avand in vedere modul in care s-au intamplat lucrurile. Prietenele mi-au spus ca intarzierea este normala, insa vreau sfatul unei persoane cu experienta.
8 comentarii
0
10-03-2006, ora 00:00
scratch_rapp
Nu este medic/terapeut
scratch_rapp
A trecut deja o saptamana de cand ar fii trebuit sa imi vina ciclul.
0
26-05-2006, ora 00:00
andreeagirl
Nu este medic/terapeut
andreeagirl
cred ca e foarte posibil sa fi ramas insarcinata avand in vedere ca s-a rupt prezervativul, dar vad ca e destul de vechi mesajul tau deci ma gandesc ca ai rezolvat cumva :-s ar fi trebuit sa iei pilula de dupa.. dar daca iti intarzie ciclu nu e o problema important e sa iti vina ! :)
0
26-05-2006, ora 00:00
scratch_rapp
Nu este medic/terapeut
scratch_rapp
Din fericire s-a rezolvat problema, totul bine. Nu am avut probleme, intarzierea a fost din cauza dezvirginarii :)...
0
29-01-2007, ora 00:00
giulienne
Nu este medic/terapeut
giulienne
... desi a mai fost o problema asemanatoare si inainte, vreau si eu sa fiu mai sigura... nu mai sunt virgina de 10 zile, dar "de'adevarat" s'a intamplat acum 2 zile... partenerul nu a ejaculat in interiorul vaginului, dar este posibil sa mai fii ramas... "resturi", care sa provoace o sarcina nedorita?... este chiar posibil sa raman insarcinata in urma acestei intamplari ?... nu prea am de la cine sa cer sfaturi despre astfel de lucruri si de aceea as vrea sa primesc un raspun cu.."mai multa experienta"...
0
16-04-2008, ora 00:00
nebunatyka
Nu este medic/terapeut
nebunatyka
in aceeasi situatie k si a lui giulienne sunt si eu :)..shi dak se poate sa ne ajjute cineva cu un raspuns :(((
0
27-07-2017, ora 15:59
Ag1999
Nu este medic/terapeut
Ag1999
Am si eu o intrebare si daca imi puteti raspunde este perfect..am avut contact sexual pentru prima data pe 8 iunie..de atunci si pana acum am avut menstruatie de doua ori..este posibil sa fi ramas insarcinata? Partenerul meu a ejaculat in prezervativ, dar nu era spart...imi puteti raspunde va rog..nu am de la cine sa cer sfaturi si imi este foarte frica
0
21-09-2018, ora 14:56
Alexia1
Nu este medic/terapeut
Alexia1
Buna, o data ce ți-a venit menstruația nu ai cum sa fii însărcinată. Poate fi din cauza stresului
0
13-12-2018, ora 21:03
07asdf
Nu este medic/terapeut
07asdf
Buna. Luna trecută ( 9.11.2018) am luat ellaone, in primele 12 ore de la ‘accident’. Nu am avut simptome precum grețuri, dureri abdominale etc. Cu toate acestea, menstruația trebuia sa îmi vina in 23-26 Noiembrie ( este neregulată). In 3 Decembrie am făcut un test de sarcina care a fost negativ. Nu am simptome de sarcina, ma simt foarte bine. Doar ca au trecut deja 20 de zile de când menstruația nu și-a făcut apariția.
Se poate ca pastila sa îl întârzie atat de mult?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Am rămas însarcinată, deși m-am protejat - unde am greșit (greșeli frecvente ale contracepției)
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  • Câte zile poate să întârzie ciclul (fără a fi o problemă)
  •