Sunt intr-o situatie dificila

16-11-2017
kellerdaniel1733
Nu este medic/terapeut
kellerdaniel1733
Am decis fara acordul medicului psihiatru sa imi reduc tratamentul astfel incat i-au doar 5mg olanzapida din 10 cat mi-a fost prescris.
Ma confrunt cu unele simptome cum ar fii:uscaciunea gurii, tremurat excesiv si probleme de memorie.
Mi-am redus tratamentul in principal pentru ca:
1.Am inceput sa iau mult in greutate si nu vreau sa devin obez mai exact luna asta am pus 10 kg in plus fata de luna trecuta!
2.Imi este teama ca acest medicament(olanzapina)imi modifica convingerile din minte si ma transforma intr-o persoana dependenta de activitati fara sens!
3.Eu ma chinui sa gasesc sensul vietii sunt introvertit si nu inteleg de ce toata lumea ma uraste!
Mi-as doresc foarte mult sa ma integrez in societate dar nu reusesc sa ma ridic la nivelul celorlalte persoane din jurul meu!
Vreau sa va intreb:
1.Cu diagnosticul de schizofrenie(forma mai usoara) pot sa ma pensionez pe caz de boala?
2.Am fost la medicina muncii pentru a vedea unde ma pot incadra in munca dar am primit raspuns ca nu se poate ocupa de cazul meu!
Unde as putea sa imi fac o analiza pentru a vedea ce pot muncii avand in vedere diagnosticul?
Imi pare rau ca am facut postul asa de lung si va multumesc pebtru orice raspuns imi dati!
4 comentarii
2
16-11-2017, ora 22:26
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Pensionati-va pe caz de boala, pensie 520 lei si faceti indemnizatie de handicap, 272 lei.
Puteti sa munciti doar in masura in care gasiti un patron care sa va angajeze cu acest diagnostic.
2
16-11-2017, ora 22:28
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Tratamentul nu trebuie redus asa ca nu isi mai face efectul. Luati legatura cu medicul dv., poate vi-l schimba.
1
17-11-2017, ora 17:38
kellerdaniel1733
Nu este medic/terapeut
kellerdaniel1733
Ok am să reiau tratamentul la doza de 10mg, nu vreau să recidiveze si sper sa scap de gânduri care mă chinuiesc, terapia cognitiv comportamentala mă poate ajuta sa îmi țin sub control gândurile?cam cat costa o astfel de ședință?
6
17-11-2017, ora 18:16
Psiholog Iosif Szenasi
Psihologie
Psiholog Iosif Szenasi
Psihoterapia in mod cert ajuta. Cognitiv comportamentala nu este neaparat o alegere mai buna decat alte terapii. Daca mergem pe cognitiva, este important sa lucram cu cineva care foloseste abordarile mai moderne ale acestei metode.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Exercițiile de aerobic ar putea ajuta persoanele cu schizofrenie
  • Frații persoanelor cu schizofrenie au un risc mai mare pentru același diagnostic
  • Schizofrenia
  • Mutațiile genetice care cresc riscul de schizofrenie
  • Tehnica neurologică ce îmbunătățește performanțele cognitive
  • Vitaminele din complexul B luate împreună cu tratamentul reduc simptomele schizofreniei
  • Primul test fiziologic pentru depresie și schizofrenie
  • Oprirea medicației psihiatrice
  •