Sunt motive de ingrijorare?

04-12-2015
A_GK
Nu este medic/terapeut
A_GK
Buna ziua!
Acum cativa ani mi s-a facut un sex oral neprotejat. La un an jumatate de la 'incident' m-am operat si a trebuit sa fac analize de sange, totul a iesit perfect. Este posibil sa fi luat ceva care sa nu fie depistat de hemoleucograma?
18 comentarii
0
04-12-2015, ora 18:13
h1n1
Nu este medic/terapeut
h1n1
Cu siguranţă dacă aţi luat ceva nu veţi afla din rezultatul hemoleucogramei!
0
04-12-2015, ora 20:12
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
De ex virusul HPV care are peste 150 de tulpini.

Bts-urile nu se vad la hemograma. Trebuie sa mergeti la un medic Dermatolog.
0
04-12-2015, ora 21:09
A_GK
Nu este medic/terapeut
A_GK
Nu mi-a aparut nimic atunci, am ajuns la dermatolog pentru altceva si cu mult dupa.
Tin sa precizez ca nu am avut simptome, iar in urma analizelor facute pentru acea operatie a reiesit ca nu aveam infectii in sange.
0
04-12-2015, ora 21:21
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Hpv e invizibil. Nu au legatura infactiile in sange cu bts-urile in afara de boli ca SIDA sau sifilis.
Nu se intelege ecact dv de ce va suspectati daca nu aveti nici un simptom.
0
04-12-2015, ora 21:56
A_GK
Nu este medic/terapeut
A_GK
M-am uitat putin pe net si am vazut ca sunt unele boli nu prezinta simptome, probabil m-am trasformat intr-un ipohondru, dar as vrea sa stiu sigur daca mai este vreun risc, chiar daca au trecut ceva ani de atunci.
0
05-12-2015, ora 12:26
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Da. Faceti Genotiparea HPV dar e costisitoare. Minim 350 lei la policlinica de stat. Si mergeti la un Dermato Venerolog.
0
05-12-2015, ora 13:18
A_GK
Nu este medic/terapeut
A_GK
Multumesc pentru raspunsuri, dar sunteti sigura in ceea ce priveste HPV-ul? Au trecut multi ani de atunci si nu mi-a aparut nimic in zona genitala.
0
05-12-2015, ora 13:32
h1n1
Nu este medic/terapeut
h1n1
A_GK dacă nu prezinţi nici un simptom nu are sens sa mergi la dermatologie.Infectiile în BTS-uri, indeosebi cele virale, se pun în evidenta cu ajutorul testelor de anticorpi specifici din sange.Unele infecţii pot sau nu sa prezinte simptome, printre care:treponema p.(sifilis), HIV, virusurile hepatitice B şi C, HPV(în acest caz majoritatea suntem sau am fost infectaţi însă infecţia asimptomatica fără vegetaţii veneriene nu reprezinta nici un pericol), etc...
Dacă vrei sa afli trebuie sa te adresezi unui laborator de analize medicale.
0
05-12-2015, ora 14:27
A_GK
Nu este medic/terapeut
A_GK
Multumesc mult h1n1, eu doream sa stiu daca in urma acelei analize de sange, in care leucotitle, trombocitele s.a. mi-au iesit in valorile normale, se elimina posibilitatea de a avea anumite infectii cu bts-uri.
0
05-12-2015, ora 14:28
h1n1
Nu este medic/terapeut
h1n1
Dacă vrei şi genotipare HPV trebuie totuşi sa mergi la dermatologie sa ţi se preleveze ţesut.
0
05-12-2015, ora 14:56
h1n1
Nu este medic/terapeut
h1n1
Leucograma nu identifica nici o infectie.Valorile modificate ale leucocitelor pot indica prezenta unor infecţii dar se pot datora unor multe alte cauze!
0
05-12-2015, ora 15:03
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Ba poti avea tulpina cancerigena de HPV si sa ai candida si sa fii asimptomatic.
0
05-12-2015, ora 16:13
h1n1
Nu este medic/terapeut
h1n1
Candida avem toti fara exceptie iar riscul sa faci cancer de la HPV este acelasi cu cel daca consumi, sa spunem, produse Cola!
0
05-12-2015, ora 22:21
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Tu faci mai putin. Prietena mea are deja celule precancerigene de la virisul HPV si a fost operata a doua oara. Candida care se ia si provoaca secretii, mancarimi, arsuri nu e candidavpe care o avem toti in corp. E intr-o cantitate mai mare.
0
05-12-2015, ora 23:37
h1n1
Nu este medic/terapeut
h1n1
Clara, cu regret te anunţ ca mie mi-au murit mai multe cunostinte de cancer care a debutat la diferite organe şi ghici:în nici unul dintre cazuri medicii nu au ştiut sa le spună cauza.Ma bucur ca în cazul prietenei tale sunt mai destepti şi ştiu chiar dinainte ca boala sa apara care va fi cauza!Asa sunt medicii:unii incredibil de deştepţi, alţii de prosti!Asta e concluzia mea.Gresesc?
0
06-12-2015, ora 13:39
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Ma indoiesc ca tu nu stii ca se face biopsie, genotipare HPV si cum functioneaza acest virus. Michael Douglas a facut cancer in gat de la HPV si de la sexul oral.
0
06-12-2015, ora 21:09
h1n1
Nu este medic/terapeut
h1n1
Chiar nu ştiu cum funcţionează acest virus în ceea ce priveşte posibilitatea de a evolua spre cancer.In general un virus pătrunde într-o anumita celula cu care poate fuziona unde cu ajutorul genelor, a enzimelor virale se reproduce iar tot procesul asta durează maxim 48 de ore iar în urma acestui proces celula respectiva de obicei moare.In momentul în care virusul a infectat suficiente celule apare simptomatologia.Asa se întâmplă în cazul papiloamelor însă uneori sistemul imunitar reuşeşte sa anihileze virusul înainte ca acestea sa apara.In cazul cancerului poate ne explici tu cum stau treburile fiindcă se spune ca apare după vreo 30 de ani de la momentul infectiei.Mai ceva, mai spune-mi încă un tip de carcinom de origine virala ca eu nu ştiu sa fie...
0
07-12-2015, ora 09:09
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Da pe net cancer de col uterin, cancer de penis, cancer anal, cancer de gat provocate de HPV si vezi filmele pe Youtube in engleza.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.