sunt o fire nefericita!

04-12-2011
calogeropoulis aristia
Nu este medic/terapeut
calogeropoulis aristia
Dragii mei,
Sunt bolnava de 19 ani, acum am 35 de ani.
Ma simt tare nefericita, poti sa imi dai tot aurul din lume, ca tot nefericita ma simt.
E drept ca am si o viata monotona, stau de 12 ani acasa, sunt pensionata medical.
Vin sarbatorile acum si eu nu am nici un chef de nimic.!!!
E drept ca mi-am schimbat medicatia in loc de xanax iau rivotril, zyprexa iau in continuare, de 10 mg si probabil o sa iau toata viata.
Cred ca am o depresie endogena.
Imi vine sa plang intr-una!
Ce ma sfatuiti? ca nu am bani de psihoterapie, iar la dr sun tprogramata de abia in ianuarie.
35 comentarii 12 Înainte ›
0
04-12-2011, ora 21:02
bleuceu elena
Nu este medic/terapeut
bleuceu elena
Draga;schimbarea xanax cu rivotril e un prim pas spre fericire, dar mai tre schimbat zyprexa cu solian;si apoi vorbim de administratie.
Citeste mai multe despre rivotril., iar cu solian(alt antipsihotic) impreuna lucreaza de milioane, sa nu ai reactii adverse la Solian.Succes.

Un pas spre fericire.
0
04-12-2011, ora 21:46
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
Nu sta singura cand te simti deprimata, petrece timp in compania unei/unor persoane apropiate (din familie sau prieteni/prietene). Bea din cand in cand un pahar de vin/sampanie sau consuma ciocolata/o prajitura, totusi nu face abuz. Ciocolata duce la eliberararea endorfinelor, la fel si miscarea si sportul - iesi zilnic la o plimbare (macar de jumatate de ora) sau alergare usoara, nu sta in casa, sau poti chiar sa-ti faci un abonament la sala.

Daca vrei, cred ca se poate face psihoterapie la Spitalul Obregia la sectiile 7 sau 8, cel putin. Pe mine m-au trimis la o doamna psiholog dupa ce am fost internata (fara plata, bineinteles), dar probabil poti face psihoterapie si fara sa fi fost internata in prealabil, intereseaza-te.
0
04-12-2011, ora 21:47
CataD
Nu este medic/terapeut
CataD
Buna ziua,

Am trecut si eu prin stari din acestea, si singura scapare a fost la un duhovnic bun, care a reusit sa ma aduca pe linia de plutire, si datorita caruia acum ma mentin, Daca sunteti ortodoxa, va recomand sa va cautati un duhovnic ( de preferat din manastire, pentru ca are mai mult timp), sa va spovediti des, si cu binecuvantare sa va si impartasiti. Doamne, ajuta! Va doresc tot binele.
0
04-12-2011, ora 23:31
bleuceu elena
Nu este medic/terapeut
bleuceu elena
In primul rand regimul alimentar si apoi cheful de a face sport, nu poti forta o persoana sa faca sport daca nu vrea..., ca ea sa-si doreasca sa faca sport sau alte activitatii pentru relaxare e nevoi mai intai de substantele respective;fier galben, fier rosu, aceste substante le gaseste in rivotril si solian.Trebuie administrate dupa un orar punctual;solianul sa fie de 200mg(se va administra o zi da alta nu), rivotril 2mg pe zi. Iar in ziua cand nu se administreaza solianul, se va dministra Rivotrilul asa;jumate de mg dimineata cu o cafea sau fara, la amiaza ;1 mg si seara 1 mg, rivotrilul va ajunge la 2, 5 mg in ziua fara solian.Asa va reusi organismul sa elimine lichidele endorfine, si ca microcelulele sa isi faca meseria sanatoasa.
Cu multa seriozitate pentru ceea ce scriu.Vreau sa ajut, nu vreau bani, nu vreau nimic.
0
04-12-2011, ora 23:32
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Vai de mine, Sabrina in ce calitate recomanzi tu doamnei sa schimbe un antipsihotic cu altul? Ai tu idee cum se face asemenea schimbare? Sunt 5 scheme de conversie terapeutica. Pe care din ele te gandesti sa i-o recomanzi? Si cam ce doze de Solian sa ia? Te bazezi pe faptul ca are simptome pozitive sau negative? Si daca are hiperprolactinemie ce ne facem cu solianul? Sau daca ii apar fenomene extrapiramidale? Sau daca solianul nu o ajuta la fel ca Zyprexa si recade, cum te gandesti sa procedam?
Si pe ce diagnostic te bazezi cand ii dai astfel de recomandari? Ce efecte te astepti sa apara?
In cazul in care nu detii raspunsuri la toate intrebarile de mai sus, sa stii ca este foarte riscant ceea ce i-ai sugerat si sunt convinsa ca intentia ta nu a fost sa te joci cu sanatatea unui om.
0
04-12-2011, ora 23:34
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Eu va sfatuiesc sa grabiti programarea pentru decembrie, iar daca nu e posibil, sa va vada alt medic in decembrie pentru a rezolva situatia cu care va confruntati acum, iar in ianuarie sunteti libera sa va reluati consultul deja programat.
0
05-12-2011, ora 13:11
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Si eu ma confrunt cu o depresie groazinca, vine si trece, de cate ori trece sper ca nu ma voi mai simti asa niciodata. Stari de tristete fara motiv si parca nimic nu are sens. Am observat insa ca daca ma mentin ocupata nu mai sunt depresiva, in cazul tau si statul acasa iti agraveaza starea. Incearca sa iti gasesti ceva de facut in afara de gatit, facut curat, treburi prin casa, etc.
Eu muncesc de acasa, sunt foarte odihnita si am timp sa ma gandesc la tot si toate, atunci intervenind starea de depresie.
In cateva cuvinte, sfatul meu este ( pe langa mersul la medic) sa iti gasesti lucruri de facut zilnic si sa stai cat mai mult in compania celor dragi. Singuratatea va agrava intotdeauna depresia.
Daca ai timp si iti place poti incepe o activitatae fizica precum aerobicul de exemplu, pe care il poti practica de acasa, gasind video-uri de pe internet. Iti va da o stare de bine extraordinara.
Numai bine.
0
05-12-2011, ora 16:30
calogeropoulis aristia
Nu este medic/terapeut
calogeropoulis aristia
Multumesc mult tuturor pentru sfaturi! Stiu ca toti ati fost binevoitori.
Doamna dr Carmen voicescu, asa am sa fac, am sa incerc sa merg si la alt medic sau s ama reprogramez.
Numai bine!
0
07-12-2011, ora 18:04
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
Sabrina cum poti spune ce aia e calea spre fericire ? De unde esti tu asa sigura ?
In primul rand trebuie tratata depresia si apoi vine chef si de ciocolata, de sport si de restul, nu puteti pune un om sa faca ceva la comanda daca nu simte chef sa faca acel ceva, o sa manance ciocolata si o sa constate ca nici nu simte gustul cum trebuie !
O sa se uite la un film si constata ca o irita, ca o plictiseste.
Daca incearca sa faca sport constata ca nu are nici pic de chef si putere de asta, iar daca se mai opune mult va agrava starea proasta.
Depresia nu vine ca sa ne batem joc de ea, ea vine ca sa ne puna jos, de aia trebuie intai sa scapam de ea, apoi totul vine de la sine.
Bineinteles ca singuratatea o agraveaza.
Cand iese din depresie constata ca si daca sta acasa gaseste o gramada de lucruri de facut, se duce la plimbare, isi face prieteni, se distreaza, e alta treaba.
Medicatia nu e potrivita si trebuie cumva schimbata insa doar la recomandarea unui medic.
Rivotril-ul agraveaza in general o depresie deja existenta asa cum si Xanax-ul, de fapt toate benzodiazepinele asta fac din pacate.
0
13-12-2011, ora 11:17
calogeropoulis aristia
Nu este medic/terapeut
calogeropoulis aristia
Dragii mei,
Am fost ieri la doctorita mea si mi-a schimbat tratamentul. Am luat aseara velaxin si parca ma simt deja mai bine.
Ideea este sa nu stam fara tratament.
Malina Ulinescu nu voia s aisi faca tratamentul si iata unde a ajuns, saraca. Dumnezeu sa o ierte!
E important sa nu ne lasam! Doctorii ne pot ajuta!
Doamne ajuta si sarbatori fericite!
0
13-12-2011, ora 15:02
bleuceu elena
Nu este medic/terapeut
bleuceu elena
Costy2007;
Sabrina cum poti spune ce aia e calea spre fericire ?
De ce crezi ca sunt asa sigura de ceea ce pot face, eu vreau sa ajut, ca nu e prima data cand ajut, am adus fericirea in mintiilor multor persoane bolnave de depresii.E o smecherie, cat ma-m chinuit si cat timp mi-a trebuit sa reusesc sa ajung la acest nivel, sa aduc fericirea mintiilor triste.Smecheria e Regimul alimentar;orarul de administrare a substantelor chimice si miligramajul.
0
13-12-2011, ora 18:24
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
E bine ca vrei sa ajuti insa de unde stii tu daca medicamentul care tie ti-a facut bine va face si la altul ?
Asa ca ramane o regula de baza si anume pe incercate, incercam pana se nimereste ce trebuie.
0
14-12-2011, ora 00:29
bleuceu elena
Nu este medic/terapeut
bleuceu elena
E bine ca vrei sa ajuti insa de unde stii tu daca medicamentul care tie ti-a facut bine va face si la altul ?
Baiete;daca nu as sti despre ce e vorba nu as deschide subiectul, iti zic sincer ca stiu proceduriile de administratie a substantelor x.De ce e important timpul si administratia substantelor si regimului alimentar;timpul e ca sa respire substantele care le admini. iar daca administrezi zilnic tot aceeasi substanta ti sa taiat fericirea, asa ca mat, scuze ca abia scriu, e a cincea bere..
0
14-12-2011, ora 00:31
bleuceu elena
Nu este medic/terapeut
bleuceu elena
Raspund maine, la restul neintelegerilor, ca merg sa ma atarn in pat, ca merg sa ma intind case invarte lumea cu mine, nu stiu cine ma pus sa beau atat.
0
16-12-2011, ora 18:38
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
Nu zic ca nu ai stii cum se administreaza una si alta insa nu stii cum reactioneaza fiecare organism, poate unuia ii e bine cu acelas medicamen 3 ani, altuia dupa 5 zile cu acelas medicament ii e si mai rau.
Iar in al doilea rand administrare de medicamente nu poate aduce fericirea in nici un caz.
Pai tu de la 5 beri deja te imbeti ?!
0
16-12-2011, ora 19:56
bleuceu elena
Nu este medic/terapeut
bleuceu elena
Costy, Costy...

Iar in al doilea rand administrare de medicamente nu poate aduce fericirea in nici un caz.

Ce vorbesti;de cate ori sa iti repet de timp si orar, luate zilnic ele au un efect dureros.asta fac spitalele de psihiatrie.Iar de reactiile adverse ce zici tu;sa stiu daca ai o reactie adversa, tre sa stiu kilogramele, inaltimea si regimul alimentar(poti sa faci o reactie adversa cu painea ceea de toate zilele, sau cu laptele, sau cu multe altele).

Daca vrei sa gusti fericire;scrie-mi pe privat.
0
16-12-2011, ora 20:23
bleuceu elena
Nu este medic/terapeut
bleuceu elena
Corecatare;
Ce vorbesti;de cate ori sa iti repet de timp si orar, luate zilnic ele au un efect dureros.

Luarea zilnica a acelosi substante;tot acelas stereat de magneziu la 6 ore, 12 si 24, nu neaparat stereaturile ce si alte substante x, au un de strigat la cer, sa-ma ajute cineva(cam asta e starea victimei).

Se poate face administrarea zilnica doar cu diferite substante;asta ar insemna sa ai intre minim2 cutii de feluri medicamente.
Cu mult respect!Sunt foarte sigur de cea ce stiu.
0
16-12-2011, ora 22:27
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
Aoleu, sa ai minim 2 cutii de medicamente ca sa dai creieru' peste cap de nu se poate.
Cand unul si-ar face efect, bagi altul, ala lucreaz altfel si tot asa.
0
16-12-2011, ora 23:02
bleuceu elena
Nu este medic/terapeut
bleuceu elena
Sa ai o reteta de medicamente psihiatrice(aici gasesc substantele care imi sunt de folos), sa fie minim 2 cutii, cred ca acu ai inteles.Folosesc antipsihotice si anxiolitice in mod general, combinatiile care le fac intre ele;tratez tristetea, depresiile si tulburarile psihice.
0
16-12-2011, ora 23:04
bleuceu elena
Nu este medic/terapeut
bleuceu elena
Daca vrei sa vezi ca am dreptate putem sa facem un experiment pe tine si mai bine online.
0
16-12-2011, ora 23:07
bleuceu elena
Nu este medic/terapeut
bleuceu elena
am observat mesajul privat
0
16-12-2011, ora 23:22
bleuceu elena
Nu este medic/terapeut
bleuceu elena
Daca urmezi instructiunile ai sa gusti FERICIREA!
0
19-12-2011, ora 15:29
calogeropoulis aristia
Nu este medic/terapeut
calogeropoulis aristia
Nu mai iau velaxin, mi-a fost tare rau din el timp de 4 zile!
Eram ca beata, aveam pulsul 60, mi se marisera pupilele, nu mai vedeam deci bine, foame nu mai aveam deloc.
In concluzie, iau trei xanaxe pe zi si zyprexa seara.
Doamne ajuta!
Sarbatori fericite!
0
19-12-2011, ora 17:15
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
Voi v-ati intrebat de ce a ajuns Malina in stadiula asta ? Deci sa ne intrebam ce simtea ea si ce nemultumiri avea, nu doar sa gandim sec ca de aia s-a sinucis ca nu si-a luat tratamentul.
0
19-12-2011, ora 23:40
utilizator_18918
Nu este medic/terapeut
utilizator_18918
Ati vorbit cu medicul dvs inainte sa interupeti venlafaxina? Sa stiti ca e un antidepresiv bun, dar e recunoscut si pentru faptul ca da unele dintre cele mai neplacute reactii adverse la inceputul terapiei, care pot dura si o saptamana. Pupilele s-ar fi acomodat si ele dupa un timp si starile de greata ar fi trecut intr-o saptamana. Daca nu v-a dat acordul medicul dvs. de-a face aceasta schimbare, nu e bine ca l-ati interupt.
0
20-12-2011, ora 16:49
calogeropoulis aristia
Nu este medic/terapeut
calogeropoulis aristia
Nu stau fara tratament, iau cate trei xanaxe si zyprexa de 10 seara
Doctorita imi daduse inca si velaxinul, pe care mi-a fost imposibil sa il suport.
Nu cred ca am gresit, simt si eu ca mai traiesc, nu c asutn drogata!
Sarbatori fericite!
0
20-12-2011, ora 23:41
bleuceu elena
Nu este medic/terapeut
bleuceu elena
Nu cred ca am gresit, simt si eu ca mai traiesc, nu c asutn drogata!

Implicatia mea de a ajuta pe cei in suferinta, o fac cu mult drag.Nu am dreptul sa dau sfaturi sau retete online, daca doriti vorbim pe privat.

Sarbatorii fericite.
0
21-12-2011, ora 00:32
utilizator_18918
Nu este medic/terapeut
utilizator_18918
Nu conteaza daca dvs. credeti sau nu ca ati gresit ca greseala sa fie reala. Sa nu tii cont de sfatul unui medic e o greseala. Medicul v-a dat antidepresivul ca sa va scape de Xanax. Le luati in paralel cateva saptamani dupa care va reducea treptat anxioliticul. Daca Xanax va inceta sa-si faca efectul nu cred ca veti mai simti ca traiti; din contra.
Sarbatori fericite.
0
21-12-2011, ora 18:47
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
Sabrina ti-am dat si eu un mesaj prv nu l-ai primit ? Te intrbasem ceva acolo, am vrut sa-ti dau iar insa scrie ca "informatii-le sunt private" si nu pot sa-ti dau mesaj.
Okto, ce inseamna cand orice benzodiazepina luata fie si in doza mica, amplifica violent Depresia ? Adica ce semnal este asta ?
0
21-12-2011, ora 19:45
utilizator_18918
Nu este medic/terapeut
utilizator_18918
Accentuarea depresiei poate fi un efect advers al utilizarii benzodiazepinelor. Cand sunt folosite pe termen scurt apare destul de rar. Din contra, pacientul simte o ameliorare a simptomelor din moment ce anxietatea si depresia "vin la pachet", ultima putand fi un efect al anxietatii. Daca anxietatea dispare, e normal sa dispara si simptomele de depresie. Mai mult, desi cel mai intalnit efect secundar al acestor medicamente este somnolenta, la inceputul tratamentului, unii oameni pot sa se simta mai energici, mai sociabili, chiar mai agitati din cauza inhibitiei autocenzurii.

Pe termen lung, depresia apare destul de frecvent. Asemenea alcoolului, si benzodiazepinele pot fi considerate deprimante ale sistemului nervos (desi deprimant, in cazul de fata, nu are sensul de a induce depresia, ci de a reduce transmisia electrica), iar utilizarea lor indelungata poate afecta dispozitia (cel putin, in cazul alcoolismului devine destul de evidenta).

Deci nu inseamna nimic. E doar o reactie adversa. Chiar daca e rara la inceputul tratamentului, fiecare organism reactioneaza diferit la aceeasi substanta. Exista unele studii care indica faptul ca administrarea tranchilizantelor scade nivelul de serotonina si norepinefrina (desi un studiu pe care l-am citit ma face sa cred ca influenteaza mai mult serotonina, decat NE). Asa ca agravarea starii depresive induse de benzodiazepine, in cazul tau, poate fi un indiciu cu privire la faptul ca la baza afectiunii tale sta un deficit de serotonina.
Adaugă un comentariu / răspuns
35 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul