Sunt pregatit pentru inceperea vietii sexuale?

15-07-2008
baiatul_curios
Nu este medic/terapeut
baiatul_curios
Am 16 ani, cred ca sunt destul de matur dpdv fizic pentru inceperea vietii sexuale(desi nu intentionez prea curand), am 1, 82 m inaltime, par facial destul de mult(ma barbieresc de 1 an si jumatate), par pe piept, vocea mi s-a schimbat in jurul varstei de 14 ani si prima polutie nocturna am avut-o pe la 13 ani. As dori sa-mi spuneti parerea d-voastra daca sunt pregatit fizic pentru inceperea vietii sexuale si cum imi dau seama daca sunt si psihic pregatit.
Postez aceasta intrebare deoarece gandul legate de inceperea vietii sexuala ma tin putin departe de fete, adica nu ma simt confortabil in jurul lor.
Va multumesc!
8 comentarii
0
16-07-2008, ora 00:00
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
Daca gandul la inceperea vietii sexuale te sperie, nu ai de ce sa te grabesti, lasa lucrurile sa vina firesc.
Este adevarat ca baietii simt nevoia actului sexual mai mult ca fetele deseori, pentru ca ei nu pot sa isi descarce hormonii altfel ( fetele au menstruatie si mai scapa astfel de hormoniii in plus).
Totusi nu te grabi, totul va veni firesc, te vei indragosti si apoi poate iti vei incepe si viata sexuala.
Intr-adevar, trebuie sa fii pregatit si psihic. trebuie sa te informezi ce implicatii poate avea viata sexuala, despre riscurile de transmitere a unor boli, despre protectie deci, despre riscul aparitiei sarcinei la partenera etc.
Vorbeste si cu tatal tau, este in masura sa iti dea sfaturi.
Poti vorbi si cu un medic. Te pot sfatui mai bine.
0
16-07-2008, ora 00:00
baiatul_curios
Nu este medic/terapeut
baiatul_curios
Daca as fi vorbit cu taicameu despre treaba asta, nu as mai fi postat aici, nu cred ca as putea vorbi cu el despre asa ceva, de aceea am postat aici sa vad si parerea unui medic. Cu prietenii care au facut-o deja am vorbit despre subiectul acesta, dar sunt si ei adolescent bineinteles ca mi-au raspuns "Sigur ca poti!". De aceea as dori parerea unui medic sa stiu daca sunt pregatit fizic si psihic...
0
16-07-2008, ora 00:00
morena1r
Nu este medic/terapeut
morena1r
Nu un medic iti spune asta.El iti va spune, probabil, ca teoretic, poti!Si sub nicio forma nu un medic iti spune daca esti pregatit psihic!Asta o simti doar tu.Daca tu zici ca nu te simti confortabil in prezenta fetelor si cu gandul ca vei incepe viata sexuala, mai lasa-ti timp...inseamana ca nu esti pregatit psihic.Tu crezi ca daca un medic iti va spune ca esti pregatit, brusc te vei simti in largul tau cu fetele..?Eu cred ca nu..Asta vine din interior..
0
17-07-2008, ora 00:00
baiatul_curios
Nu este medic/terapeut
baiatul_curios
Daca stiu ca sunt pregatit fizic, sunt impacat cu gandul si psihicul este linistit daca stiu ca fizic e ok. Deci, ceea ce vreau in mai mult sa stiu daca sunt pregatit fizic...
0
21-07-2008, ora 00:00
baiatul_curios
Nu este medic/terapeut
baiatul_curios
Astept in continuare comentariile d-voastra...
0
20-08-2008, ora 00:00
danelly_20_2006
Nu este medic/terapeut
danelly_20_2006
tu te simti preagtit pentru inceperea vietii sexuale?atunci cand o sa se intample o sa se intample si nu o sa mai ai timp sa te gandest dak esti suficient de "copt"pt asta
0
18-01-2009, ora 19:59
baiatul_curios
Nu este medic/terapeut
baiatul_curios
Inca astept raspunsul teoretic din partea unui medic.
Am tot cautat pe internet si nu am gasit nimic concret.
0
09-03-2009, ora 15:10
popovicivali
Nu este medic/terapeut
popovicivali
buna...deci cum sa spun mie rusine sa vb despre asta cu alte persoane dar.sper sa ma intelegeti.. deci eu cum sa spun sunt "speriat" am aproape 14 ani fac in...iunie iar niciodata nu am avut o polutie...sper sa ma intelegeti.cateva sfaturi?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici