sunt protejata si in cele 7 zile de pauza?

13-05-2008
jumalai
Nu este medic/terapeut
jumalai
Iau novynette de aproape 2 ani.nu am avut probleme pana acum.insa de la ultima pastila pana cand imi vine menstruatia am intretinut relatii sexuale cu prietenul meu, chiar si inaintea primelor 2 zile de luare a primei pastile urmatoarei folii, menstruatia trecandu-mi.Vreau sa stiu daca sunt protejata in aceasta pauza de 7 zile.Va intreb acest lucru pentru ca, de o luna, am facut pauza, si recent am avut stari de voma.Si in aceasta perioada am intretinut relatii cu prietenul, protejandu-ne insa cu prezervative si fara sa avem parte de "accidente".Sa fie oare alta problema mea?Sau sunt insarcinata?Ar trebui sa-mi fac un test, insa imi este foarte frica.Va rog lamuriti-ma!
6 comentarii
0
13-05-2008, ora 00:00
Dr. Stela Tirneci
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti, sector 1
Dr. Stela Tirneci
Sunteti protejata in cele 7 zile de pauza.Nu inteleg ce vreti sa spuneti"de o luna am facut pauza".Nu mai luati anticonceptionale?
0
13-05-2008, ora 00:00
jumalai
Nu este medic/terapeut
jumalai
da, nu le mai iau.medicul meu ma sfatuit sa fac pauza de o luna macar dupa 6 luni de administrare a pastilelor.pana acum, chiar daca am mai intarziat 2-3 ore, am luat toate pastilele corect, fara sa uit vreuna.disperarea mea este ca, in urma cu un an am facut o intrerupere de sarcina(dupa un accident cu prezervativul si probabil din cauza ineficientei postinorului..pe atunci nu luam anticonceptionale) iar inainte am avut aceleasi simptome de voma ca si acum, fapt ce ma sperie.
0
15-05-2008, ora 00:00
jumalai
Nu este medic/terapeut
jumalai
au mai intervenit cateva probleme.m dor sfarcurile la atingere si sanul stang.in plus a aparut si o secretie albicioasa abundenta.menstruatia trebuie sa-mi vina dupa 24.cand e recomandabil sa fac un test de sarcina acum, sau dupa 24(in cazul in care nu apare menstruatia)?
0
16-05-2008, ora 00:00
Dr. Stela Tirneci
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti, sector 1
Dr. Stela Tirneci
Pentru a va linisti puteti face din sange o analiza care se numeste BHCG si care va spune cu siguranta daca sunteti insarcinata.Sfatul meu este sa faceti si un consult, eventual o ecografie.
Toate cele bune.
0
04-12-2008, ora 02:46
jumalai
Nu este medic/terapeut
jumalai
Daca nu iau prima pastila dupa cele 7 zile de pauza, o pot lua a 8-a zi?Pot continua cu pastilele in mod obijnuit?
0
02-08-2014, ora 09:14
madalina mada
Nu este medic/terapeut
madalina mada
Chiar daca ai contact sexual in cele 7 zile de pauza esti protejata?
Eu iau mercilon si am avut contact sexual in cele 7 zile de pauza iar ciclul trebuia sa-mi vina de vreo 2-3 zile si nu mi-a venit
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Ce este ciclul menstrual normal?
  • Fiziologia aparatului genital feminin - ciclul reproductiv
  • Calmează durerile menstruale acasă
  • Menstruația peste sarcină
  • Manifestările comportamentale „dictate” de ciclul menstrual
  • Pauza la anticoncepționale și riscul apariției simptomelor psihiatrice
  •