Sunt pus intr-o situatie cam proasta!

24-12-2011
Marian Costel
Nu este medic/terapeut
Marian Costel
Buna ziua numele meu este Pana Costel Marian, sunt din Iasi si acum 2 luni mi-am facut analizele pentru ca aveam ameteli mari si respiram greu pe nas. am fost la urgente in iasi mi sau facut teste de inima sange si in special niste teste sa vada daca am consumat etnobotanice(si nu am consumat). rezultatele au iesit perfect au spus ca nu am nimic doar o mica lipsa de calciu. Medicul de familie ma consultat si mia dat un diagnostic de lipsa de calciu si Bronsita acuta(pentru bronsita mi sa oferit tratament cu antibiotic antiinflamatorii si pastile de imunitate 10 zile) am urmat tratamentul am luat la ora fixa pastilele + calciu maneziu si fier. dupa 14-15 zile am inceput din nou sa respir greu pe nas nu tot timpul mi se intampla de 2-3 ori pe zi. am fost la medic si mi sa spus k e de la lipsa de calciu sa numi fac probleme, pe urma mia dat trimitere la un psihiatru sa vada ce am.Am fost si acesta mia dat niste pastile pentru depresie pentru simplul fac ca nu aveam prietena si cica aveam anxietate datorita unui atat de panica pe la 2 noaptea(eram fleasca transpirat tot respiram greu pe nas aveam palpitatii la inima. nu am luat aceste pastile pentru ca nu stiu sa am vreo problema cu suferinta sau altele. am cerut trimitere la pneumologie am facut radiografie dar medicul a intrat in concediu si stau cu ea acasa. nush ce sa zic am ameteli de la lipsa de calciu asa mi sa spus si inca respir greu pe nas dupa ce am terminat tratamentul la bronsita:-?? nush ce sa zic uneori ma inteapa zona stanga sus plamani sau nush exact ce este..tusesc odata de 2 ori pe zi circa 2-3 secunde nu am febra nu am alte dureri am pofta de mancare pot merge fara probleme nu vomit.dar nush ce sa zic de respiratie...daca ati putea sami dati un sfat ceva sa fac pana dupa sarbatori cand se intoarce medicul la cabinet sa-i arat radiografia.multumesc mult! sa nu uit Sunt Fumator, nu consum alcool
11 comentarii
0
24-12-2011, ora 20:23
Marian Costel
Nu este medic/terapeut
Marian Costel
Am uitat sa specific ca acum cv timp eram disperat dupa cafea adica consumam cam 3 cani de cafea pe zi si cik de la asta am facut lipsa de calciu de atunci nu mai consum deloc tigari 1-3 max pe zi si fructe legume lapte la greu plus vitamine si minerale
0
24-12-2011, ora 22:07
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Este chiar culmea! Tu respiri greu si chiar nimeni nu s-a gandit sa-ti faca un exudat nazal cu antibiograma?
Pai daca ai sinuzita, infectia de acolo coboara spre plamani prin spatele nasului (prin nazofaringe) si poti sa fi facut acea bronsita tot de la infectia din nas.
Ai facut tratament cu antibiotic fara antibiograma si se pare ca bacteria este rezistenta la antibioticul luat.
Nu mai spun ca, daca in timpul tratamentului cu antibiotice consumi lactate, acestea anihileaza efectul medicamentului si- practic ai luat pastilele degeaba.
Acum, va trebui sa astepti sa treaca 10 zile de la ultima pastila de antibiotic luata si apoi sa mergi sa-ti faci un
- exudat nazal cu antibiograma.
Daca faci analiza mai devreme de 10 zile, poate iesi rezultatul fals negativ.
Nu te speli in nas inainte de analiza.
In timpul tratamentului sa nu mananci lactate - smantana, unt, branza, lapte, numai iaurt sau kefir poti manca, pentru refacerea florei intestinale distrusa de antibiotic.
Dar nici iaurtul sau kefirul nu se mananca oricum, ci cu cel putin 2-3 ore inainte sau dupa ce iei antibioticul, pentru a nu interfera cu acesta.
Iaurtul trebuie sa fie tare si acrisor si sa lase zer dupa ce iei cu lingurita din el (si sta putin) - asta ca sa stii daca sunt vii culturile lactice - sa fie fara alte adaosuri, fara fructe si nu facut in casa, ca cine stie ce bacterii se pot dezvolta acolo, in mod necontrolat.
Pana trec cele 10 zile, daca faci cumva temperatura sau te simti mai rau, mergi la camera de garda la ORL.
Mergi acolo si cu radiografia facuta, ca sunt doctori care sa o interpreteze, dar poate trebuie sa faci si o radiografie craniana, ca sa vada doctorul daca sunt ceva modificari la sinusuri.
Sa spui si cu ce ai facut tratament.
Mananca citrice, mere, nu mai bea lapte, macar pana vezi ce iti iese la analiza.
Partea cu atacul de panica facut ca nu ai prietena- e foarte amuzanta. Minunat! Ce sa mai spun!
Un Craciun Fericit itii doresc!
Si poate it gasesti si o prietena (in loc de pastilele acelea!) - ca sa nu te mai panichezi :)))
0
24-12-2011, ora 23:08
Marian Costel
Nu este medic/terapeut
Marian Costel
poi pr pot sa imi fac k am 2 k care pot sa ma combin dar fazai k nu vreau nu prea am tmp akum :)) lapte mananc destul de des am tomografie facuta am de toate dar ma ingrijoreaza faptul k nu am aratat nimanui radiografia pulmonara si de asta is mai plecat de pe lumea asta. Multumesc de raspuns Un CRACIUN FERICIT ITI DORESC SI TIE!
0
25-12-2011, ora 19:02
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Uita-te pe rezultatul de la tomografie si vezi daca scrie ceva se sinusuri.
0
25-12-2011, ora 20:16
Marian Costel
Nu este medic/terapeut
Marian Costel
Rezultat: Aspecte CT Cranio-cerebralein limite normale, privind parenchimul cerelbral, spatiile lichidiene si structurile osoase ale neurocraniului. SAF normal aerate! asta scrie cica ii in regula nu sunt probleme

inca cv azi ma intepa in partea stanga putin si cand dadeam aerul afara din plamani ma intepa mai tare timp de 2-3 secunde so intamplat asta si mam cam speriat in rest mai nimic iau calciu magneziu vitamine de toate pt calciu, , , , , se poate sa fi simtit intepaturile de azi de la lipsa de calciu? medicul de fam vine abia marti la cabinet si vreau sa stau mai linistit pana atunci k am avut niste sarbatori mai stresate pana acum chiar daca parintii imi tot spun sa ma calmez ca nu am nimic eu nu prea as fi sigur ca plamanii mei sunt sanatosi si ca nu am nimic.
0
25-12-2011, ora 20:33
Marian Costel
Nu este medic/terapeut
Marian Costel
am uitat sa zic ca azi am baut putin suc natural de grapefruit mai rece si am o durere mica in zona gatului este de la suc asta sau se agraveaza situatia:|
0
25-12-2011, ora 20:50
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Vezi ca grapefruitul interactioneaza cu unele medicamente.
Citeste mai multe aici:
http://www.medicina-naturista.ro/stil-de-viata/interactiunea-dintre-alimente-medicamente-plante-medicinale.html
Sau, daca nu merge link-ul, cauta pe net - interactiunea dintre alimente medicamente plante medicinale
Mai bine mananca mandarine sau portocale.
Daca ai baut rece, mai ales acum, poate te alegi cu o raceala. Bea si tu la temperatura camerei.
Acum circula viroze.
0
25-12-2011, ora 21:38
Marian Costel
Nu este medic/terapeut
Marian Costel
vad ca ma inteapa in partea stanga de cv timp si ma tine asa am aproape 15min si nush de la cei mi so mai intamplat akuma cativa ani dar acuma nush de la cei:-?? sper sa nu fac un atac de panica din nou
0
26-12-2011, ora 18:13
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Unde anume te inteapa?
Iar cu atacul de panica (daca chiar ai asa ceva si nu este de fapt o lipsa de calciu (spasmofilie), mai trebuie sa iti impui putin si sa nu te gandesti mereu - Aoleu, vine iar atacul!!!
Totul este in capul tau si poti controla prin vointa. Incearca si ai sa vezi ca merge.
In loc sa te jelesti ca poate iarasi - Vine Atacul de Panica - mai bine te hotarasti sa fii mai puternic psihic, mai hotarat.:
- NU VREAU SA SE INTAMPLE ASTA!
Spune-ti in gand, pur si simplu NU! hotarat, daca iarasi iti vin ceva ganduri in legatura cu asta.
Pune muzica (nu tare si nu la casti), deschide o carte, mergi si vorbeste cu cineva despre ce te intereseaza pe tine, dar nu despre boli, implica-te in alte activitati care sa te distraga de la un gand in legatura cu sanatatea.
Uite si eu acum simt o intepatura la rinichiul drept, ca am mancat mai sarat + sarmale :))) Dar asta e! Asa mai simte omul cate ceva prin corp, nu trebuie sa te tot gandesti : - Acum ma doare aici! Si acum ma mananca dincolo!!! Intelegi?
Incearca sa mai si ignori din simptome.
Este ca dupa o durere mare de masea. Chiar si dupa ce ai plombat-o, inca iti mai este frica un timp sa mananci pe partea aceea, ca sa nu mai apara durerea, dar in timp se uita toata treaba asta.
Trebuie sa-i comanzi creierului sa - Nu mai faca asa ceva - ca doar nu este dupa el.
Cu tratamentul pe care il faci si cu putina vointa, o sa se mai atenueze din simptome.
Poate fi o cadere de calciu (spasmofilie), care apare in anumite momente de stres si care se aseamana foarte bine cu atacul de panica. Tu spui ca ai deja o lipsa de calciu.
Citeste aici mai multe detalii:
http://www.info-ghid.com/spasmofilie-atac-de-panica-o-problema-inca-ignorata-dar-raspandita-s.html
Ai facut cumva un control la tiroida? Cred ca ar fi bine sa faci.
Vorbeste cu doctorul tau sa faci analiza la - TSH, FT3 si FT4
0
27-12-2011, ora 00:44
Marian Costel
Nu este medic/terapeut
Marian Costel
Poi chiar am lipsa de calciu fac tratament pt asa cv:)))))
0
21-12-2017, ora 01:10
Mimosa
Nu este medic/terapeut
Mimosa
chestia cu lipsa de calciu li se spune la mii de oameni, li se da calciu cu gramele si tratamentele nu au nici un efect. Oare sa atatea numai de la "lipsa de calciu" cand calciu e in exces peste tot si alimentatia nu ti-ai schimbat-o deloc, asa cum e la 99% din lume ?
Pai voi nu aveti un pic de logica sa ganditi singuri daca face sens ce vi se spune?
Nu vedeti ca nimic nu are logica si efect si ca diagnosticul si tratamentul sunt pe dos si ca nu fac nimic?
Atata vreme cat lasati ganditul numai pe seama medicilor sunteti ca niste cobai demni de a face experimente pe ei !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici