Sunt sau nu gravida ?

02-01-2011
Andreea93
Nu este medic/terapeut
Andreea93
Buna, sunt Andreea am 17 ani si am o nelamurire : am ciclul neregulat si am intretinut relatii sexuale (si protejat si neprotejat, doar in unele circumstante - metoda calendarului) cu prietenul meu. In mod normal imi vine o data la 32-35 de zile, insa am mai avut si intarzieri de 4-5 zile. Ultima data mi-a venit pe 20 noiembrie si mi-a trecut pe 28 noiembrie. Trebuia sa imi vina dupa calculele mele pe 24-25 decembrie, insa nu mi-a venit nici pana acum (2 ianuarie). Mentionez ca dupa data de 28 noiembrie nu am mai avut nici un contact sexual cu prietenul meu, pana pe data de 27 decembrie (cand in mod normal ar fi trebuit sa-mi fi venit deja), dar fara sa ejaculeze.

Atunci am avut un contact sexual neprotejat, insa fara sa-si dea drumul in mine. Am facut-o neprotejat pentru ca de 2-3 zile aveam simptomele venirii (ma durea burta si mi se intarisera si ma dureau sanii) si am crezut ca nu e nici o problema (cnf metodei calendarului, cu 4-5 zile inainte si dupa este perioada sigura, in care sunt f mici sanse sa ramai gravida).

De asemenea de pe 17-18 decembrie am racit, s-ar putea sa fie asta motivul pentru care mi-a intarziat atat de mult (8 zile) ?

Astept un raspuns cat mai urgent ca sa stiu la ce sa ma astept sau ce pot face ca sa ma lamuresc.

Multumesc anticipat.
5 comentarii
0
02-01-2011, ora 22:44
Kristyxxl
Nu este medic/terapeut
Kristyxxl
Buna Andreea! Eu sint in asteptare ca si tine la mine trebuia sa vina ciclu pe 21 si n-a venit nici pina acum, testele dau negativ, tu ai incercat sa faci un test? temperatura corpului ai masurat? nu trebuie sa fie mai mare de 36.6. Dupa parerea mea nu ai de unde sa fii gravida pentru ca zilele fertile ale unei femei sint undeva pe la jumate de ciclu.
0
02-01-2011, ora 22:49
Andreea93
Nu este medic/terapeut
Andreea93
Nu, n-am facut inca nici un test si nu am masurat nici temperatura corpului, daca e sa fac, voi face dupa 2-3 saptamani de la data cand am avut ultimul contact sexual, ca sa fie cat mai precis. Sper ca, cat de curand sa imi raspunda un medic, n-am nici cea mai mica idee referitor la ce am.
0
02-01-2011, ora 22:55
Kristyxxl
Nu este medic/terapeut
Kristyxxl
Pai medicii aici nu prea se grabesc sa raspunda. Eu am postat un comentariu si nici pina in ziua de azi nu am primit nici un raspuns. Ok succes, ai grija.
0
02-01-2011, ora 23:26
Andreea93
Nu este medic/terapeut
Andreea93
Multumesc, la fel.
0
03-01-2011, ora 00:27
SiminaS8
Nu este medic/terapeut
SiminaS8
Am facut sex neprotejat cu iubitul meu, dupa calendar reiese ca perioada cu fertilitate semnificativa s-a incheiat cu o zi inainte. mentionez ca eram virgina si ca nu a ejaculat in interior.helpt, ce sanse sunt sa raman?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Caracteristici ale ciclului menstrual ce ridică semne de întrebare
  • Ciclul de două ori pe lună
  •