Sunt un strain

04-10-2016
basarabean
Nu este medic/terapeut
basarabean
Buna ziua, aș vrea să mă adresez cu o problema. Sunt basarabean și am venit în România să-mi fac studiile, însă mereu am fost asocial și îmi era greu să mă alutur de oameni. Am panică, mai ales că sunt unicul basarabean în facultate. Îmi este ft rușine de accentul meu de "moldovean". A-și dori să scap de el :(
5 comentarii
0
05-10-2016, ora 10:38
Psiholog Gabriel Pîrvan
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Gabriel Pîrvan
Buna ziua,

Din spusele tale se pare ca te confrunti cu anxietate sociala. Aceasta se poate simti mai intens in situatiile sociale noi care solicita un efort considerabil de adaptare.
Pentru aceasta porblema o solutie eficienta o reprezinta sedintele de consiliere psihologica si psihoterapie. In cadrul acestora poti invata si exersa urmatoarele:
-sa te eliberezi de ingrijorare si teama;
-sa ai un mai bun autocontrol asupra starilor psihice si a gandurilor;
-sa fii mult mai relaxat in diverse situatii sociale;
-sa fii mai spontan in comunicare;
-sa ai o comunicare fluenta si expresiva;
-sa aplici diverse stiluri de comunicare etc.
In concluzie, important e sa actionezi pentru a rezolva problema si sa nu o lasi sa se cronicizeze.
Sedintele se pot tine la cabinet dar si online, pe Skype, daca, din diverse motive, nu poti fi prezent in cabinet.

Toate cele bune!
0
05-10-2016, ora 10:39
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Cred ca este vorba de doua lucruri distincte:
- teama de oameni: se trateaza la psihoterapeut
- accentul basarabean: puteti lua lectii de dictie la un logoped.
0
05-10-2016, ora 11:36
Psiholog Mitroi Alexandra Mihaela
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Mitroi Alexandra Mihaela
Buna ziua,
Nu voi insista asupra solutiilor (consiliere, psihoterapie sau dezvoltare personala), pe care le-au descris colegii ci asupra temerilor pe care oamenii le au cand traiesc pentru prima oara unele situatii. Daca ar fi sa reflectezi la schimbarile prin care ai trecut, probabil ai gasi ca sunt cateva, ca ai incheiat un ciclu de viata si treci in altul:
- plecarea de acasa;
- plecarea la distanta de casa, dezradacinarea;
- inceperea studiilor;
- casa noua/colegi noi/nevoie de prieteni noi
Felul asta de evenimente pun presiune pe noi si ne fac sa ne simtim fara loc, stingheri, speriati poate si avem nevoie de timp sa ne putem adapta la ceea ce ni se intampla, sa prindem radacini. Ai mai trecut pana acum prin situatii in care sa fie nevoie sa te adaptezi? Poate schimbari in viata de familie, a scolilor, a prietenilor...Aminteste-ti cam cata vreme ti-a luat atunci sa te obisnuiesti si cum ai facut sa reusesti. Eu m-as feri sa pun eticheta "anxietate" in acest caz, chiar daca te stii anxios in unele situatii.
Cat despre accent...cred ca iti da unicitate. Ai luat legatura cu alti studenti din Moldova, sa vezi cum este/a fost pentru ei sa se obisnuiasca aici?
Mult succes!
0
05-10-2016, ora 23:27
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Fina mea, fata de Bucuresti s-a casatorit cu un moldovean si a luat accent moldovenesc. Traiesc in alta tara, nu in Romania.
O sa scapi de el in timp. Nu mai face si tu din tantar armasar.

Trebuie sa iti fie rusine daca faci ceva rau, daca furi, daca lovesti pe cineva. Nu daca ai accent moldovenesc. Noi ii iubim pe basarabeni si vrem unirea, cum sa radem de un basarabean ?

Melodiile Doinei si lui Ion Aldea Teodorovici sunt nemuritoare. Grigore Vieru e nemuritor, cum sa razi de accent. Scoateti minunile astea din cap ca nu au nici o noima. In timp vei scapa. Fa-ti prieteni si stai mult printre ei sa auzi accentul de aici.
0
05-10-2016, ora 23:28
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu esti un strain. Esti frate de-al nostru basarabean.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Singurătatea și anxietatea socială: două condiții similare determinate de stări diferite ale creierului
  • Stresul psihosocial și anxietate se reduc și după efectuarea virtuală a unor exerciții fizice
  • Factorii de predicție pentru anxietate sau depresie în adolescență sau în viața de adult
  • Experimentarea JOMO poate amplifica anxietatea socială
  •