sunt virgina si as vrea s imi incep viata sexuala

30-06-2008
free
Nu este medic/terapeut
free
as avea o intrebare..sunt virgina si as vrea s imi incep viata sexuala, si totodata m-am decis s incep administrarea de anticonceptionale...insa pentru asta trebuie s merg l un medic ginecolog...c fel d control trebuie s-mi faca??pls raspundeti repede:D...ms
4 comentarii
0
01-07-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
1. Controlul ginecolgic trebuie facut in primele 6 luni dupa inceperea vietii sexuale.
2. Comtrolul ginecologic se poate face si la virgine, singura deosebire e ca se foloseste tuseu rectal in loc de tuseu vaginal.
3. Prescrierea contraceptivelor se face oarecum independent de controlul ginecologic (care totusi e recomandat in primul an de folosire). Pentru a alege intre un contraceptiv si altul sau asupra celei mai potrivite metode contraceptive sunt importante alte elemente decat controlul ginecologic, dintre care cele mai multe apar la interogatoriul medical (mai rar, in caz de dubiu, e nevoie de cateva analize).
0
07-01-2009, ora 20:02
Georgiana89
Nu este medic/terapeut
Georgiana89
am fost azi la un dr ginecolog pentru ca am avut dureri menstruale insuportabile.Nu mi-a facut decat o, perfuzie. Pe moment mi-a trecut durerea dar acum ma doare din nou.Am luat o pastila nurofen pt durere dar tot nu mi-a trecut. Acel dr mi-a spus ceva ce m-a uimit foarte tare. M - a intrebat daca mai sunt virgina si i-am spus ca da, iar d-lui mi-a zis ca daca imi incep viata sexuala nu o sa mai am durerile acestea.Eu i-am raspuns ca se inseala, ca nu cred ca are vreo legatura faptul ca st virgina cu durerile menstruale. As dori sa stiu daca este adevarat acest lucru.si va mai rog sa-mi recomandati ceva pt ameliorarea durerilor menstruale. va multumesc
0
07-01-2009, ora 20:29
Georgiana89
Nu este medic/terapeut
Georgiana89
astept si eu raspunsul cat mai repede, va rogggggggggggg.
0
08-01-2009, ora 01:09
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Durerile menstruale nu au prea mare legatura cu viata sexuala.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tipuri de contraceptive combinate disponibile in Romania
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  • Orientarea sexuală a adolescenților
  •