Suplimente pentru memorie

25-09-2013
Mens sana in corpore sano
Nu este medic/terapeut
Mens sana in corpore sano
Buna ziua ! as vrea sa stiu si eu, cat de bune sunt aceste pastile / suplimente pentru memorie /concetrare ? Ajuta cu ceva, poti retine mai usor notiunile invatate ? sau e doar reclama.. As dori sfatul unui medic sau al cuiva care a incercat asa ceva. Va multumesc ! :)
8 comentarii
0
25-09-2013, ora 16:54
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Buna ziua. In primul rand depinde despre ce pastile vorbiti? Care este substanta sau substantele active pe care acestea le contin? Faceti referire la suplimente alimentare sau medicamente?
0
25-09-2013, ora 20:02
nina03
Nu este medic/terapeut
nina03
foarte bune sunt lecitina, memo plus.pt tulburari de concentrare si randament scazut Vitamax e f bun vei simti efectul dupa una-doua zile...daca deja ai luat ce ti-am zis, exista pastile pe care le recomanda medicul de fam sau neurolog
0
25-09-2013, ora 20:23
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Nu intotdeauna suplimentele pe baza de ginkgo sunt recomandate. Exista persoane care prezinta fragilitate capilara. In cazul acestora e recomandat laptisor de matca, lecitina, magneziu. Nici suplimentele nu se iau la intamplare.
0
25-09-2013, ora 21:35
Psiholog Ioana Panculescu
Psihologie, BUCURESTI
Psiholog Ioana Panculescu
Spuneti ca va concentrati greu, ar fi necesar sa stiu si ce varsta aveti

Daca sunteti elev/ student incercati sa va faceti scheme cu colori, sa scrieti, veti retine mult mai usor
0
25-09-2013, ora 22:47
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Mens sana in corpore sano

Luati Omega 3 si mancati 5 nuci pe zi.
0
25-09-2013, ora 23:50
Mens sana in corpore sano
Nu este medic/terapeut
Mens sana in corpore sano
NU prea ma pricep ! nu prea stiu care e diferenta dintre medicament sau supliment alimentar. Ma intereseaza pentru concentrare si o mai buna si usoara retinere a informatiilor, pentru a invata mai usor si eficient. Am 23 de ani !
0
26-09-2013, ora 00:10
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Terapeut Domitian Ioan Pasca
In primul rand trebuie adoptata o tehnica de invatare corespunzatoare, cu pauze si iesiri in aer liber. In al doilea rand puteti sa folositi, in cazul in care nu aveti probleme cu vasele, suplimente alimentare care contin ginkgo si de asemenea puteti folosi lecitina, magneziu, omega 3 si chiar nucile. Este important sa incercati sa fiti atent in momentul in care studiati.
Eu as recomanda o cura de tratament cu extract de ginkgo 50 - 100 mg 3x1/zi seara sa nu folositi inainte de culcare. Lecitina si magneziu 2 x 1/zi timp de 15 zile, complex omega (din ulei de peste sau canepa) 1/zi.
0
26-09-2013, ora 11:33
Mens sana in corpore sano
Nu este medic/terapeut
Mens sana in corpore sano
Multumesc !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Fotografiile ne pot afecta memoria
  • Grupa de sânge ar putea influența pierderea memoriei
  • Curiozitatea influențează creierul să învețe și să memoreze mai bine
  • Optogenetica arată că memoria poate fi manipulată prin impulsuri luminoase (studiu pe șoareci de laborator)
  • Amintirile despre durerile nașterii sunt influențate de intensitatea lor (nu de durata) și de epidurală
  • Exerciții de memorie
  • În ce mod ajută stresul memoria
  •