Suplimentele alimentare ?

15-07-2012
popmihai
Nu este medic/terapeut
popmihai
Salut !vreau sa va intreb pe voi, ce-i care faceti sport...as pune baza pe culturism, majoritatea doctorilor interzis suplimentele alimentare, sa nu mai vorbim de steroizi sau alte substante absolut interzise de catre doctori.Dar ideea e ca nu ai cum sa conturezi un muschi, nu ai cum sa ii da-i masa musculara vizibila (7-8 cm) numai din alimentatie.Am apelat la diversi doctori nutritionisti care mai de care mai consacrati, unii imi interziceau carnea altii o recomandau dar sa fim realisti cum sa pui muschi numai din legume ?am incercat tot felul de grasimi bune, multe proteine (soia, linte, fructe seminte oleaginoase) si mam simtit bine, ok, aveam energie eram ok...dar am ramas acolo.acum am inceput un tratament pe baza de pestile.imi cresc rezistenta fizica considerabil, forta, mananc carne(cu un consinut de grasime foarte restictionat peste-salau, somon, iepure) si am mai multa forta si ma simt ok.Sunt pe acest tratament de doar 5 luni si deja se observa formele mult mai definite si evident crescute.!!!!daca aveti cateva sugesti pareri, aveti dreptul sa va exprimati liber!Va Multumesc !
3 comentarii
0
15-07-2012, ora 21:42
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Nu iti recomand suplimente pe baza de steroizi pentru ca aceastea favorizeaza aparitia bolilor autoimune; mai bine mananci carne in cantitati rezonabile;numai bine
0
15-07-2012, ora 21:59
popmihai
Nu este medic/terapeut
popmihai
Va Multumesc !dar cu aceste remedii si intretineri naturiste nu ai cum sa maresti masa musculara.cel putin ar trebui multi ani de culturism ca se se mareasca.6-7 ani...ceea e e absolut irelevant !Cu ajutorul acestor pilule cresc mai rapid si dupa aceea numai intretin !Va Multumesc !
0
02-08-2012, ora 19:01
alex186
Nu este medic/terapeut
alex186
Buna.
Eu fac sala de 2 ani. Acum am 3 luni de pauza, si vreau sa continui cu suplimentele nutritive.
Nu le-am folosit in exces. Chiar luam cam 50% din dozele recomandate. Am pus masa musculara cu ele, si acum, daca tot incepe perioada de iarna, vreau sa imi iau ceva mai bun, care sa ma ajute sa pun o masa musculara cat mai calitativa, si sa imi dezvolte si forta cat mai mult. Pe langa asta, am inceput antrenamentele de k1, care sunt total diferite de cele de la sala de forta. Acolo trebuie multa forta si rezistenta. Deci o sa iau 2 tipuri de suplimente.

PopMihai. Iti recomand, daca vrei sa pui masa musculara, sa NU te grabesti. Rezultatele se vad in timp. Si de ce sa te grabesti? Timpul oricum va trece. Trebuie rabdare, si perseverenta. Stiu. Toti vrem o mana mare, oleaca de piept, si un spate masiv. Dar trebuie sa iei corect si acele suplimente, si nu in exces. Proteinele au grade de asimilare diferite. Tre sa stii ce sa iei, cand sa iei, si cum sa iei. De exemplu creatina nu se ia de la inceput, si nu mult timp. Steroizi iau cei cu ani grei de culturism, si care deja au concursuri castigate, si NUMAI cu supraveghere medicala. Proteinele nu trebuie luate in exces. O galeata de proteine nu te ajuta sa cresti in 2-3 zile cat intr-o luna. Degeaba iei proteine daca nu mananci. MINIM 3 mese pe zi, si 2 gustari in tre ele.
Proteinele sa le iei seara, inainte de antrenament, cu 2 ore, si imediat dupa antrenament. Ca si gustari intre mese, poti manca fructe, sau batoane proteice.
Tre sa bei minim 2 -3 litri de apa pe zi. De asemenea tre sa vezi si ce antrenamente faci, si sa nu te suprasoliciti. Daca nu te opresti la timp, muschiul scade in marime. trebuie sa dormi. minim 2-3 ore pe noapte. Culturismul nu e doar un sport de sala. E un sport in care odihna si alimentatia conteaza.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.